NKN Forum w Katowicach

1 lipca br. w Katowicach odbyła się kolejna debata NKN Forum pt. "Ścieżki kariery – rozwój kadr szkolnictwa wyższego i nauki". Podczas wydarzenia obecny był dr Jarosław Gowin, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nasz Rektor dr hab. Robert Tomanek, prof. UE wystąpił jako prelegent w panelu nt. "Oceny okresowe – narzędzie polityki kadrowej".

Debata poświęcona była przede wszystkim kadrze akademickiej, jakości naukowej i dydaktycznej oraz organizacji aktywności. Poruszone zostaną zagadnienia polityki kadrowej, systemów oceny okresowej oraz strategii odnoście ścieżek kariery akademickiej w kontekście Konstytucji dla Nauki. Uczestnicy NKN Forum podjęli tematykę związaną również z Logo HR in Research, którego celem jest wprowadzenie do zarządzania kadrami akademickimi wysokich standardów w zakresie zatrudniania i kształtowania warunków pracy.

Sesje tematyczne i seminaria obejmowały następujące zagadnienia:

• Wpływ ustawy na zmiany w uczelniach – konkursy, awanse, oceny;
  • Od asystenta do profesora – dydaktyczna ścieżka kariery;
  • Oceny okresowe – narzędzie polityki kadrowej;
    Dydaktyczne, badawcze i organizacyjne zadania kadry akademickiej – czy i jak uelastyczniać indywidualny wymiar obowiązków?;
  • Zarządzanie administracją uczelni – seminarium kanclerskie;
  • Postępowanie awansowe w świetle nowej ustawy;
  • Ochrona pracowników w nowym otoczeniu instytucjonalnym.

W programie odbyło się również szkolenie pt. "Europejskie uniwersytety – budowanie przewagi konkurencyjnej" oraz cztery sesje Q&A z udziałem Narodowego Centrum Nauki, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Debata odbyła się na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego przy ul. Jordana 18 w Katowicach.

Więcej informacji nt. NKN Forum na stronie: nkn.gov.pl