Ochrona informacji w dobie cyfryzacji [konferencja]

Pozostało już tylko 6 miesięcy do wejścia w życie regulacji UE RODO (ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych). Nowelizacja odmieni sytuację wszystkich podmiotów gospodarczych przetwarzających dane osobowe, bez względu na wielkość. Przygotowanie się do zmian ułatwi organizowana 11 grudnia br. w auli CNTI Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach konferencja pt. "Ochrona informacji w dobie cyfryzacji: reforma ochrony danych osobowych - czy jesteśmy przygotowani do nadchodzących zmian?". W konferencji wezmą udział najlepsi eksperci z całego kraju. Wydarzenie skierowane jest do przedsiębiorstw i instytucji każdej wielkości.

Proces kształtowania nowych regulacji trwał ponad cztery lata. Przyczynkiem do opracowania nowej wspólnotowej regulacji były m.in. rozwój technologii informacyjnej i szybka dezaktualizacja wcześniejszych regulacji, a także problemy wynikające z różnorodnych przepisów stosowanych w poszczególnych państwach członkowskich Unii Europejskiej. W efekcie przyjęte zostało ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych, w skrócie RODO. Nowe przepisy wejdą w życie 25 maja 2018 r. i mają zapewnić skuteczniejsze przestrzeganie ochrony danych osobowych przez podmioty przetwarzające je, czyli praktycznie wszystkie.

– "Różnego rodzaju aktywność osoby prywatnej, petenta, pacjenta, pracownika czy też klienta w jego otoczeniu powoduje generowanie oraz przetwarzanie wyjątkowego rodzaju danych, którym są dane osobowe. Istniejące obecnie, a przede wszystkim wprowadzane przepisy dotyczące danych osobowych nakładają na podmioty, które je zbierają, przechowują oraz analizują, stosowne zasady oraz wymogi towarzyszące tym zadaniom." – mówi dr inż. Tomasz Bartuś z Katedry Informatyki Ekonomicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, jeden z prelegentów konferencji.

Na konferencję zapraszają wspólnie Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Zakłady Badań i Atestacji "ZETOM" w Katowicach oraz Instytut Ochrony Danych Osobowych. Konferencja odbędzie się w auli budynku Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych (ul. Bogucicka 5, Katowice) w poniedziałek 11 grudnia br. w godz. 9:00 – 15:30.

Szczegółowe instrukcje zgłaszania udziału w konferencji znajdują się w karcie zgłoszenia.

Trwa rejestracja na konferencję. Liczba miejsc ograniczona.

KARTA ZGŁOSZENIA NA KONFERENCJĘ – pobierz

PROGRAM KONFERENCJI – zobacz

Podczas konferencji wystąpią przedstawiciele:

• Ministerstwa Cyfryzacji
  • Komisji ds. reformy prawa ochrony danych osobowych w Unii Europejskiej w Biurze GIODO
  • Społecznej Akademii Nauk w Warszawie
  • Władz Województwa Śląskiego i Miasta Katowice
  • Departamentu Edukacji Społecznej i Współpracy Międzynarodowej w Biurze Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych
  • Instytutu Ochrony Danych Osobowych
  • Zakładów Badań i Atestacji ZETOM Katowice
  • Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach

Poruszone zostaną kwestie ochrony danych osobowych, w tym m.in.: stan obecny i kierunki zmian w przepisach RODO, wpływ zmian na biznes, bezpieczeństwo danych w sytuacjach wycieków i ataków hakerskich, ochrona danych w usługach IT oraz przetwarzanie danych osobowych w administracji, służbie zdrowia, edukacji i biznesie. Przedstawione zostaną także dobre praktyki w tym obszarze.

– "Udział w konferencji pozwoli zdobyć wiedzę potrzebną do przystosowania przedsiębiorstwa lub instytucji do nowych przepisów prawnych. Uzyskana wiedza pomoże identyfikować oraz likwidować potencjalne luki informacyjne w tym zakresie." – dodaje dr inż. Tomasz Bartuś.

Konferencja jest objęta Honorowym Patronatem: Wojewody Śląskiego, Marszałka WojewództwaPrezydenta Miasta Katowice oraz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.