Przejdź do menu Przejdź do treści

Pierwsze spotkanie Klubu im. K. Adamieckiego

W czwartek 23 maja 2019 r. na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach po raz pierwszy spotkał się Klub im. Karola Adamieckiego. Istotą Klubu powołanego z inicjatywy rektora dr. hab. Roberta Tomanka, prof. UE ma być współpraca oraz wymiana doświadczeń pomiędzy Uniwersytetem a reprezentantami środowiska uczelni publicznych.

Inaugurację działalności Klubu uświetnił wykład prof. zw. dr. hab. Tadeusza Sławka pt.: "››Odnaleźć się w tym, co najważniejsze‹‹. Uniwersytet i jego odpowiedzialność." w patio budynku rektoratu.

Głównym celem Klubu jest inicjowanie debat dotyczących kluczowych problemów naukowych w zakresie ekonomii, finansów i zarządzania, w szczególności związanych z zachodzącymi współcześnie zmianami w funkcjonowaniu gospodarki oraz społeczeństwa. Klub będzie platformą dyskusji wokół istotnych dla środowiska akademickiego zagadnień. Dzięki temu Klub powinien przysłużyć się integracji katowickiego ośrodka nauk ekonomicznych.

Uczestników pierwszego posiedzenia Klubu przywitał Rektor, zaznaczając, iż "dyskusje mają mieć charakter elitarny, mają być czasem refleksji o sprawach najważniejszych". Następnie dr hab. Krystian Pera, prof. UE – jeden z sekretarzy Klubu, kierownik Katedry Inwestycji i Nieruchomości oraz członek Rady Uczelni – przedstawił po krótce sylwetkę prof. Tadeusza Sławka słowami: "wybitny polski literaturoznawca, eseista, tłumacz, myśliciel, poseł Sejmiku Województwa Śląskiego, były rektor Uniwersytetu Śląskiego, laureat wielu nagród", prosząc jednocześnie o rozpoczęcie wykładu.

Prof. Tadeusz Sławek, dziękując za zaproszenie, rozpoczął wykład, nawiązując do trudnych czasów, w których znajdują się uniwersytety. Mówił m.in., że "humanistyka leży w zbliżeniu z naukami społecznymi, takimi jak nauki ekonomiczne (…)", postawił też pytanie o następstwo pokoleń: "jak każde pokolenie kształtuje swoich następców?". W wystąpieniu nawiązywał również do rozmyślań Immanuela Kanta, m.in. do postawionych przez niego czterech pytań:  Co mogę wiedzieć? Co mam czynić? Na co mogę mieć nadzieję? Kim jest człowiek?. – "Z trzema pierwszymi pytaniami sobie radzimy, w sposób mniej lub bardziej wystarczający. Ostatnie pytanie o to, kim jest człowiek, jest trudniejsze. Mamy deficyt rozważań na ten temat." – mówił. W rozważaniach poruszył także problem traktowania nauki jako towaru, czy studenta jako klienta, zaznaczając przy tym, że "nie wszystko da się tymi kategoriami rozpatrywać". Sporą część wystąpienia prof. Sławek poświęcił kwestii odpowiedzialności, wyróżniając przy tym odpowiedzialność informacyjno-socjalizacyjną ("musimy wiedzieć, jak sprawować zawód, musimy wiedzieć, jak poruszać się w społeczeństwie") oraz odpowiedzialność emancypacyjną ("wyzwalającą jednostkę do tego, by brała odpowiedzialność wobec świata"). Nawiązał przy tym także do zapomnianego już przymiotnika ‘odpowiadalny’ ("taki, który jest gotowy, żeby dać odpowiedź temu, który pyta"), tłumacząc, że "to jest ta pierwsza odpowiedzialność – w sferze informacji i socjalizacji, umiejętności zawodowej". Przechodząc do odpowiedzialności emancypacyjnej w kontekście uniwersytetów, mówił m.in. o ‘uniwersytecie bezwarunkowym’, o którym pisał Jacques Derrida, czyli "uniwersytecie, który ma obowiązek domagać się absolutnej wolności akademickiej (…) i bezwarunkowej wolności zapytywania". Zadał przy tym pytanie o to, "w jakim stopniu uniwersytet powinien być zatem odpowiadalny, a w jakim odpowiedzialny". Zbliżając się do końca powiedział: "Z kształcenia zawodu, czyli z odpowiadalności nikt nas nie zwolni (…), ale poza tym musimy kształcić postawę uniwersytecką, czyli to, co nazywamy odpowiedzialnością".

Po wystąpieniu profesora wywiązała się dyskusja. Głos zabrali m.in.: prof. dr hab. Janina Harasim, dr hab. Małgorzata Czornik, prof. UE, Rektor Senior prof. dr hab. Jan Pyka oraz dr Anna Doś.

Pierwsze posiedzenie Klubu im. Karola Adamieckiego podsumował dr hab. Artur Walasik, prof. UE, kierownik Katedry Finansów Przedsiębiorstw i Ubezpieczeń Gospodarczych – sekretarz Klubu, m.in. życząc wszystkim "byśmy żyli zawsze w towarzystwie dobra, piękna i prawdy".

Kończąc spotkanie Rektor podziękował prof. Sławkowi, wręczając grafikę okolicznościową.

Galeria zdjęć z wydarzenia

fot. A. Jałowiczor, Dział Nowych Mediów

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3