Property Forum z udziałem rektora UE Katowice

W dniach 15-16 lutego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym odbyło się dwudniowe regionalne Property Forum Katowice, organizowane w ramach wydarzenia 4 Design Days – święta architektury, nieruchomości i wzornictwa. W sesji inauguracyjnej wziął udział rektor UE Katowice, dr hab. Robert Tomanek, prof. UE.

W czasie regionalnej konferencji Property Forum Katowice odbyły się dyskusje o centrach handlowych i nowoczesnych formatach handlowych w regionie; biurach – inwestorach, nowych projektach i kadrach; rynku spotkań biznesowych, turystyce wypoczynkowej oraz inwestycjach hotelowych, a także nowych możliwościach rozwoju dla branży magazynowej i logistycznej w tej części Polski.

Property Forum to także niepowtarzalna okazja do nawiązania biznesowych kontaktów z kluczowymi przedstawicielami tej branży. Wśród uczestników spotkań znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych, właściciele oraz zarządcy spółek inwestujących na rynku biurowców, magazynów i hoteli, najemcy powierzchni komercyjnych, sieci hotelowe, szefowie największych agencji doradczych, przedstawiciele instytucjonalnego otoczenia branży oraz reprezentanci instytucji finansowych.

Do grona ekspertów zaproszono także rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, dr. hab. Roberta Tomanka, prof. UE, który wziął udział w sesji inauguracyjnej Property Forum pt. "Nowoczesny Śląsk. Pozycja regionu na gospodarczej mapie Polski".

W czasie sesji poruszono m.in. kwestie atrakcyjności inwestycyjnej Śląska, Katowic, Metropolii. Prof. Tomanek mówił m.in. o tym, że "nie ma jednej recepty na rozwój regionu. Trzeba wykorzystywać geolokalizację, kapitał społeczny i materialny, który tu mamy. Koniecznością jest poprawa infrastruktury społeczno-ekonomicznej". Nawiązał także do roli szkolnictwa wyższego. – "Nie ma Metropolii bez uczelni wyższych. Te uczelnie kształcą i budują funkcje metropolitalne. Na tle kraju uczelnie Śląskie osiągają dobre wyniki naukowe. Nie mamy problemu, żeby zapewnić absolwentom pracę. Na niektórych kierunkach studiów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach czas poszukiwania pracy jest wręcz ujemy, gdyż studenci już w trakcie studiów podejmują pełne zatrudnienie. Tego oczekują od nas firmy." – wykazywał rektor. – "To co należałoby postulować, to by rola uczelni w regionie była mocniejsza, by uczelnie cieszyły się większym zainteresowaniem władz regionalnych. Ważne jest wykorzystanie tego potencjału i moderowanie rozwoju uczelni. Musimy spojrzeć na uczelnie jak na podmioty, które są fundamentem rozwoju regionu. Te uczelnie przyciągają już dziś ludzi nie tylko z regionu, ale i spoza niego, z zagranicy. Ci młodzi ludzie są bardzo kreatywni i wnoszą ogromny potencjał. Należy więc intensyfikować współpracę z uczelniami w zakresie tzw. trzeciej misji. Jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia na linii współpracy uczelnie – władze samorządowe. Bez silnych uczelni wyższych województwo Śląskie czy Metropolia Górnośląsko-Zagłębiowska nie będą się rozwijać. – zakończył prof. Tomanek.

Gospodarzem sesji była Grupa PTWP SA, wydawca portali www.propertynews.pl oraz www.propertydesign.pl.

fot. Sebastian Kałużny