Przejdź do menu Przejdź do treści

Relacja z wizyty studyjnej w Warszawie

W dniach 8 i 9 maja, studenci Finansów i Rachunkowości w ramach Modułu 2 zadania 8 Projektu: "Blisko - Międzynarodowo - Przez całe życie" wzięli udział w wizycie studyjnej w Narodowym Banku Polskim i Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Pierwszy dzień pozwolił studentom zapoznać się ze specyfiką funkcjonowania banku centralnego i jego rolą w gospodarce rynkowej. Zaprezentowano również genezę i rozwój bankowości centralnej na ziemiach polskich, funkcje, organy i cele polityki pieniężnej.

Studenci odwiedzili najpilniej strzeżone miejsce każdego banku centralnego, czyli sortownię i skarbiec. Przekonali się w niej, ile waży przykładowo 4 mln zł w różnych nominałach oraz poznali procedurę niszczenia zużytych banknotów i bilonu.

Dalsza część wizyty studyjnej pokazała system pracy czy aktualnie realizowane zadania wybranych departamentów NBP: Departamentu Innowacji Finansowych, Departamentu Stabilności Finansowej oraz Departamentu Analiz Ekonomicznych.

Na koniec wizyty studenci otrzymali drobne upominki, wśród których była okolicznościowa moneta o nominale 5 zł wybita z okazji 100lecia niepodległości RP.

Dzień drugi poświęcono na poznanie specyfiki rynku kapitałowego i jego centralnej instytucji. Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie SA, zapoznała uczestników z z genezą i rozwojem rynku kapitałowego w Polsce, z naciskiem na ostatnie 28 lat.

Zasady funkcjonowania giełdy (np. system transakcyjny czy sposób składania zleceń kupna/sprzedaży) i jej znaczenia w systemie finansowym państwa i rozwoju gospodarki rynkowej były dalszą tematyką spotkania, po której kolejno skupiono się na specyfice giełdy towarowej (Towarowej Giełdy Energii - TGE SA) oraz rynku obligacji skarbowych organizowanym przez BondSpot SA. Poruszono również problematykę znaczenia instytucji rozliczeniowo-rozrachunkowej dla prawidłowego funkcjonowania rynku kapitałowego na przykładzie Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych SA.

Cały dzień podsumowało wejście na salę notowań (tzw.parkiet), gdzie znajduje się charakterystyczny dzwon używany podczas otwarcia i zamknięcia sesji giełdowej oraz podczas tzw. debiutów giełdowych.

Wizyty studyjne przybliżyły studentom możliwości podjęcia pracy w wymienionych instytucjach, wymagania stawiane kandydatom czy możliwe ścieżki awansu.

Projekt "Blisko - Międzynarodowo - Przez całe życie" to kompleksowy program zrównoważonego rozwoju Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3