"Silesianie" kończą 40 lat!

Od 1977 roku reprezentują Uniwersytet Ekonomiczny w kraju i za granicą, biorą udział w prestiżowych konkursach tanecznych a nawet prowadzą lekcje folkloru dla dzieci, studentów, czy nauczycieli. Zespół Pieśni i Tańca "Silesianie" hucznie świętuje 40-lecie działalności!


fot. Dariusz Wysocki

 

Za nami koncerty galowe, podczas których świętowaliśmy 40-lecie działalności "Silesian" w 80-letniej historii Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pierwszy z nich odbył się w Pałacu Młodzieży w Katowicach (27.10), drugi w Chorzowskim Centrum Kultury (5.11).

W ciągu 40 lat twórczości, Zespół Pieśni i Tańca "Silesianie" Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach (bo tak brzmi pełna nazwa zespołu) wystąpił z ponad tysiącem koncertów krajowych i zagranicznych. W samym tylko roku akademickim 2016/2017 odbyło się ich 71.

Grupa liczy ok. 100 osób, a przez cały okres jej funkcjonowania "Silesianami" stało się ponad 2000 naszych studentów. Oprócz tego, że prezentują polską kulturę narodową za granicą - gościli na ponad 60 festiwalach w 27 krajach (m.in. Chiny, Indie, Brazylia, Korea Płd) - promują Uniwersytet Ekonomiczny i tradycje ludowe także w kraju. Podczas Ogólnopolskich Turniejów Tańców Polskich zdobywają wysokie noty wśród szanowanych ośrodków tanecznych z całej Polski!

Dodatkowo "Silesianie" prowadzą lekcje folkloru w szkołach, seminaria i warsztaty dla nauczycieli, a także zajęcia z Wychowania Fizycznego dla naszych studentów. "Silesianie" są inicjatorami trzech ważnych cyklicznych wydarzeń, których kolejne edycje już w listopadzie:

Naszym "Silesianom" serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych, co najmniej, 40 lat!