Śląski OW NFZ i UE Katowice rozpoczynają współpracę

W dniu 19 stycznia 2018 r. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach zawarł porozumienie o współpracy ze Śląskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia. Obie strony będą współdziałać wykorzystując swoje doświadczenia oraz dorobek naukowy.

Celem porozumienia jest wykorzystanie dorobku naukowego, edukacyjnego i doświadczeń Uniwersytetu oraz potencjału ekonomicznego, kadrowego i technicznego Śląskiego OW NFZ. Od tej pory oba podmioty będą wspólnie ustalać obszary badań z dziedziny nauk ekonomicznych i pokrewnych dyscyplin humanistycznych rozwijanych na Uniwersytecie oraz podejmować projekty badawcze.

Porozumienie o współpracy podpisali dyrektor Śląskiego OW NFZ dr Jerzy Szafranowicz oraz rektor dr hab. Robert Tomanek, prof. UE.

– "Już teraz kształcimy studentów na kierunkach dedykowanych zarządzaniu w służbie zdrowia i to oni tworzą przyszłą kadrę zarządzającą tych podmiotów. Widzę tutaj pole do współpracy, m.in. w obszarze praktyk i prac dyplomowych studentów, które mogłyby rozwiązywać realne problemy. Ponadto jesteśmy w stanie wspomagać Śląski Oddział Wojewódzki NFZ ekspercko." – mówił podczas uroczystego podpisania porozumienia rektor UE Katowice. – "Jesteśmy otwarci na wspólne projekty, również dedykowanych studiów podyplomowych. Liczę na konkretne materialne efekty współpracy." – zakończył.

– "To historyczna chwila, ponieważ po raz pierwszy Śląski OW NFZ zawarł porozumienie z uczelnią, na mocy którego będziemy mogli połączyć nasze doświadczenie w sektorze usług zdrowotnych z dorobkiem i potencjałem naukowym Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Cieszę się, jako reprezentant regionalnego płatnika świadczeń zdrowotnych z tego, że wspólnie podejmiemy się zadań w tak ważnej dla każdego z nas sferze, jaką jest ochrona zdrowia. Z radością podejmujemy współpracę, doceniając rangę Uczelni i licząc na wymierne skutki podpisanej dzisiaj umowy." – powiedział z kolei dyrektor Śląskiego OW NFZ dr Jerzy Szafranowicz. – "Potwierdzam także, że absolwenci Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach zasilają licznie kadrę Śląskiego OW NFZ. Co ósmy nasz pracownik jest absolwentem tej Uczelni." – dodał dyrektor Szafranowicz.

Na mocy porozumienia studenci UE będą mogli w sposób zaplanowany i skoordynowany odbywać praktyki i staże w Śląskim Oddziale NFZ. Pracownicy Śląskiego OW NFZ będą z kolei mieli możliwość aktywnego uczestniczenia w studiach podyplomowych, doktoranckich i specjalistycznych szkoleniach. Nie bez znaczenia jest również fakt korzystania, na zasadach wzajemności, z posiadanej aparatury, urządzeń, zbiorów bibliotecznych i rozwiązań logistycznych.

Zgodnie z założeniami, efektem podpisanej umowy powinno być nie tylko dwustronne wykorzystanie doświadczeń i dorobku naukowego, ale i wykonywanie prac naukowych, badawczych i eksperckich.

Śląski Oddział NFZ jest jednym z szesnastu oddziałów wojewódzkich, jako płatnik zajmuje się finansowaniem świadczeń zdrowotnych wykonywanych przez świadczeniodawców, np. szpitale, poradnie, apteki. Do jego zadań należy m.in. określanie jakości i dostępności oraz analiza kosztów świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie niezbędnym dla prawidłowego zawierania umów ze świadczeniodawcami; przeprowadzanie konkursów ofert, rokowań i zawieranie kontraktów, a także monitorowanie ich realizacji i rozliczanie; opracowywanie, wdrażanie, realizowanie i finansowanie programów zdrowotnych; wykonywanie zadań zleconych, w tym finansowanych przez Ministra Zdrowia, w szczególności realizacja programów zdrowotnych; monitorowanie ordynacji lekarskich itd.