Przejdź do menu Przejdź do treści

Święto rybnickiego Wydziału z wykładem dr. Tomasza Rożka [relacja]

W środę 21 listopada rybnicki Wydział Biznesu, Finansów i Administracji Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach obchodził swoje Święto, które kalendarzowo przypada 20 listopada. W auli rybnickiego kampusu wykład rektorski pt. "Jak rozmyśla sztuczna inteligencja?" wygłosił człowiek sukcesu, polski dziennikarz naukowy i fizyk, znany popularyzator nauki, dr Tomasz Rożek. W uroczystości wziął udział także wiceprezydent Rybnika Wojciech Świerkosz.

 

"Święto Wydziału obchodzimy lokalnie, gdyż istotne jest zakorzenienie wydziału w społeczności lokalnej, jej potrzebach i kulturze." – witając gości uroczystości, mówił dziekan dr inż. Tomasz Zieliński.

Następnie głos zabrał rektor dr hab. Robert Tomanek, prof. UE, który nawiązał do roli uczelni wyższych w regonie. – "Uniwersytety stanowią kluczowy czynnik rozwoju miast. (…) Gdyby nie Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Rybnik byłby jedynym ośrodkiem w subregionie województwa śląskiego bez obecności uczelni wyższej. (…) Uniwersytet to wspólna sprawa studentów, pracowników, absolwentów, biznesu i samorządów." – mówił. Rektor odniósł się także do wizji założyciela uczelni, dr. Józefa Lisaka. – "Rybnicki wydział powinien się dalej rozwijać, kształcić z większą liczbą godzin praktyk i staży, przy udziale praktyków, tworzyć ekspertyzy dla gospodarki. Mamy plany rozwoju w Rybniku." – kontynuował. Prof. Tomanek zapowiedział także zmiany wynikające z nowej Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Na koniec życzył wydziałowi dalszych sukcesów i podziękował dziekanowi Zielińskiemu za to, co robi dla stałego rozwoju ośrodka.

Głos zabrał także obecny wiceprezydent Rybnika, który powiedział m.in., że "Kształtowanie człowieka jest procesem stałym, ciągłym. (…) Uczelni nie kończy się na studiach pierwszego czy drugiego stopnia. Są studia podyplomowe, relacje na linii uniwersytet - absolwent". Korzystając z okazji, podziękował władzom uczelni i wydziału za obecność w Rybniku, mimo obciążenia finansowego, jakie to generuje.

Z kolei dr inż. Tomasz Zieliński w swoim przemówieniu podziękował włodarzom miasta, władzom uczelni oraz otoczeniu gospodarczemu za dobre warunki do zrównoważonego rozwoju rybnickiego wydziału. Wspomniał również, jak ważna dla rybnickiej jednostki jest współpraca ze szkołami średnimi.  Podsumował także dotychczasową działalność wydziału. – "Rozpoczęliśmy czwarty już rok funkcjonowania. Zamknęliśmy pełny cykl kształcenia studentów. Wypuściliśmy na rynek pracy niemal 100 absolwentów studiów pierwszego stopnia. Jeszcze niedawno wspólnie przeżywaliśmy emocje i satysfakcję z uzyskanych dyplomów. Obecnie na wydziale kształci się blisko 350 studentów studiów pierwszego stopnia." – mówił. Zaznaczył przy tym, że kolejnym rekrutacjom towarzyszą coraz to wyższe wymagania. – "Studia podyplomowe w ostatnim czasie ukończyło 34 słuchaczy. Ich liczba stale się zwiększa. Pewnie dlatego, że najcenniejsza rekomendacja to rekomendacja samych absolwentów."

Głos zabrali także przewodnicząca samorządu studentów Wydziału Biznesu, Finansów i Administracji - Łucja Buława oraz duszpasterz akademicki Rybnika - ks. Krzysztof Nowrot, który przekazał pracownikom i studentom uniwersytetu życzenia skierowane przez abp. Wiktora Skworca i bp. Grzegorza Olszowskiego.

Wykład rektorski dr. Tomasza Rożka pt. "Jak rozmyśla sztuczna inteligencja?"

Po przemówieniach zaproszonych gości wykład rektorski poprowadził dr Tomasz Rożek - doktor fizyki, autor książek, popularyzator nauki i dziennikarz.

– "Przyszłości nie da się przewidzieć. Możemy ją próbować ekstrapolować, szacować na podstawie trendów, ale ma to swoje granice. Nie możemy przewidywać przyszłości wyłącznie na podstawie tego, co było wczoraj czy przedwczoraj." – rozpoczął dr Rożek. Nawiązał przy tym do kształcenia studentów. – "Jeśli student otrzyma gruntowne wykształcenie, będzie miał do wyboru więcej możliwych dróg. To szczególnie ważne na uczelni ekonomicznej." – mówił.

Przechodząc do tematu wykładu, dr Rożek zadał uczestnikom wydarzenia pytanie: "Sztuczna inteligencja, czyli jaka?. Następnie, opierając się na własnym doświadczeniu przejażdżki samochodem Tesla w trybie automatycznej jazdy, wysnuł wniosek, że inteligencja to na pewno zdolność do analizy, adaptacji, uczenia się. –"Ale czy to wystarczy?" – zadał kolejne pytanie. – "Sami nie wiemy, jak inteligencję do końca zinterpretować. Nie wiemy skąd ona się bierze." – kontynuował. Przytoczył też przykłady, m.in. wygraną przez komputer Deep Blue partię w szachy z Kasparovem z 1997 roku. Następnie pod rozwagę poddawał takie kategorie jak: wiedza, świadomość i samoświadomość, osobowość, emocje, postrzeganie, kreatywność czy moralność, próbując doszukać się ich w obecnie znanych komputerach.

– "Dziś budujemy już komputery innego rodzaju. (…) Maszyny symulują już sieci neuronowe. W tzw. czarnych skrzynkach, gdzie programiści określają tylko ramy działania, powstają rozwiązania niezaprogramowane, nieprzewidywalne przez człowieka. Nie wiemy, co tam się do końca dzieje. Komputer dochodzi do pewnych wniosków sam. Ale czy to jest inteligencja?" – zaciekawił słuchaczy.

W dalszej części dr Rożek zwrócił uwagę na fakt, iż obecnie w mediach, nauce, technologii nadużywa się słowa ‘inteligentne’. – "To są algorytmy. (…) Samoświadomości na razie komputery nie mają. Co jeszcze ma mózg, czego komputery nie mają?" – pytał. W odpowiedzi przytoczył przykład jednego z serwisów muzycznych, który korzysta z tzw. sztucznej inteligencji, analizując duże zbiory danych i wyciągając wnioski dotyczące preferencji muzycznych jego użytkowników, następnie podsuwając propozycje kolejnych utworów. – "Może algorytm zna mnie lepiej niż ja siebie sam?" – rozmyślał. – "To jednak bardziej kwestia sprawności niż inteligencji: duża ilość danych, błyskawiczna analiza i wyciągnięte z niej wnioski. Człowiek nie potrafi tak szybko przetworzyć takiej ilości informacji. Komputer jest w tym względzie sprawniejszy." – kontynuował.

Dr Tomasz Rożek wykład zakończył stwierdzeniem: "Nie wiemy, jak będzie wyglądała przyszłość. Wiemy jednak, że sztucznej inteligencji będzie coraz więcej. Czy ona nas zabije, czy wzmocni - nie wiemy. Prawdopodobnie jednak weźmie się ze Wschodu, gdyż Chiny inwestują w nią zdecydowanie największe środki."

W uroczystości udział wzięli: studenci, uczniowie i dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół średnich, zaproszeni goście instytucji publicznych i środowiska biznesowego, przedstawiciele władz uczelni i wydziału oraz pracownicy. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. o godz. 10.00 w kaplicy na terenie kampusu.

Informacje dodatkowe:

Tomasz Rożek na co dzień kieruje działem naukowym tygodnika "Gość Niedzielny". Współpracował z periodykami "Wiedza i Życie", "National Geographic", "Wprost", "Przekrój", "Gazeta Wyborcza", "Życie", "Dziennik Zachodni", "Rzeczpospolita". Prowadzi program "Sonda2" w TVP1 oraz audycję "Pytania z kosmosu" w radiowej Trójce. Stworzył jeden z najpopularniejszych vlogów naukowych w Polsce "Nauka To Lubie".

Wydział Biznesu, Finansów i Administracji w Rybniku

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach jest obecny w Rybniku od 2002 roku. Początkowo kształcił studentów w formule Rybnickiego Ośrodka Naukowo-Dydaktycznego. Wpisując się w proces doskonalenia jakości kształcenia oraz podejmując działania mające na celu dostosowanie do nowych regulacji prawnych, władze uniwersytetu podjęły w roku 2014 decyzję o stopniowym przekształceniu ośrodka w zamiejscowy Wydział Biznesu, Finansów i Administracji. Początkowo utworzony Wydział był jednostką podstawową w organizacji. Wraz z rozpoczęciem kształcenia studentów w roku akademickim 2015/2016 oraz wyborem pierwszych władz w październiku 2015 roku Wydział rozpoczął swoją działalność dydaktyczną, przyjmując profil praktyczny kierunku Finanse i Rachunkowość. Więcej na stronie internetowej Wydziału.

Pierwsze posiedzenie Rady Wydziału Biznesu, Finansów i Administracji odbyło się 3 lata te mu, 20 listopada 2015 roku w Rybniku. Było ono formalnie momentem wieńczącym proces organizacji wydziału, uzyskania wymaganych zezwoleń, pierwszej rekrutacji i faktycznego rozpoczęcia działalności. Wtedy też wręczono uroczyście akty mianowania wszystkim członkom Rady. Właśnie tę datę wybrano na Święto Wydziału.

fot. J. Krawczyk, WBFiA

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3