Przejdź do menu Przejdź do treści

Święto rybnickiego Wydziału z wykładem rektorskim Rafała Sonika [relacja]

We wtorek 7 listopada zamiejscowy Wydział Biznesu, Finansów i Administracji w Rybniku obchodził swoje Święto, które kalendarzowo przypada 20 listopada. W auli rybnickiego kampusu w tym dniu wykład rektorski pt. "Pasja a biznes" wygłosił człowiek sukcesu, przedsiębiorca, sportowiec i filantrop – Rafał Sonik.

Gości uroczystości przywitał dziekan dr inż. Tomasz Zieliński, który mówił m.in., że „Święto obchodzimy lokalnie, bowiem jednym z kluczowych atrybutów funkcjonowania naszego Wydziału jest jego zakorzenienie w lokalnej społeczności ziemi rybnickiej.”

Następnie głos zabrał rektor dr hab. Robert Tomanek, prof. UE, który nawiązał do początku obecności Uniwersytetu w Rybniku (2002 rok) oraz do zmian regulacji prawnych i przekształcenia Rybnickiego Ośrodka Naukowo-Dydaktycznego w zamiejscowy Wydział Biznesu, Finansów i Administracji. Mówiąc o przyszłości rybnickiego kampusu, mówił, iż "będziemy rozwijać wydział, uruchomimy studia drugiego stopnia, by obecni studenci studiów licencjackich mogli kontynuować tu naukę".

Ponownie przemówił dziekan Zieliński podziękował włodarzom miasta, władzom uczelni oraz otoczeniu gospodarczemu za dobre warunki do zrównoważonego rozwoju rybnickiego Wydziału. Wspomniał również, jak ważna dla rybnickiej jednostki jest współpraca ze szkołami średnimi. Prezydent Rybnika Piotr Kuczera w swoim przemówieniu mówił z kolei m.in. o tym, iż "rola Uniwersytetu w mieście jest niesamowicie ważna, miastotwórcza". Życzył przy tym dalszej twórczej działalności Wydziału, a zwracając się do studentów, życzył im, by subregion rybnicki mógł być z nich dumny.

Obchody poprzedziło posiedzenie Rady Wydziału, którego jednym z efektów było powołanie dyrektora Tenneco Automotive Polska Rafała Czapli na nowego członka Rady Programowej Wydziału Biznesu, Finansów i Administracji.

Wykład rektorski "Pasja a biznes" Rafała Sonika

Po przemówieniach zaproszonych gości wykład rektorski na zaproszenie prof. Tomanka poprowadził Rafał Sonik - przedsiębiorca, filantrop i sportowiec oraz pierwszy Polak, który indywidualnie wygrał legendarny Rajd Dakar.

Swój wykład o pasji i biznesie rozpoczął od nawiązania do przemian wolnościowych w Polsce z końcówki lat 80., do których kilkukrotnie nawiązywał jeszcze podczas wystąpienia. Przechodząc jednak do swojej działalności biznesowej, opowiedział o swoim pierwszym ubitym interesie, kiedy jako mały chłopiec zamienił zabawkowy samochód na notes, który w jego ocenie był bardziej praktyczny. Opowiedział także o pierwszej działalności gospodarczej związanej z jego wcześniejszą pasją sportową, czyli nartami oraz o kolejnych aktywnościach biznesowych, jak przykładowo sprowadzenie do Polski takich marek jak McDonald’s czy British Petroleum. –"Największe dobro, jakie posiadamy, to etos pracy. To jedyny sposób na przetrwanie, rozwój i kształtowanie rzeczywistości." – mówił.

– "Ale żeby być spełnionym człowiekiem, nie można jedynie pracować. Zorientowałem się na szczęście dość wcześnie. Swoją prawdziwą pasję odnalazłem w quadach. Quady dlatego, bo czas to pieniądz, a ja jestem przedsiębiorcą. Wcześniej surfowałem i jeździłem na nartach, ale to sporty zależne od pogody. Jeśli jechałem na dwutygodniowy urlop i nie regenerowałem się nie uprawiając sportu chociażby 2-3 dni ze względu na złą pogodę, to była to strata czasu (…) Quadami można jeździć w każdych warunkach." – przechodząc płynnie do swojej pasji, kontynuował Rafał Sonik. Jak mówił, dzięki quadom nabiera on bowiem energii do dalszej pracy. W 2000 roku zaczął startować w zawodach, a największy sukces w tym sporcie osiągnął w styczniu 2015 roku, kiedy to wygrał Rajd Dakar. – "Najważniejsze nie było jednak to, że wygrał Rafał Sonik (…). Najważniejsze było to, że Rajd Dakar zwyciężył Polak w średnim wieku." – podkreślił.

W swoim wystąpieniu poruszył także kwestię radości, która „jest tylko wtedy, kiedy można się nią dzielić z innymi". Na koniec przemówienia Rafał Sonik przytoczył słowa swojego ojca, które usłyszał w 1971 roku: "Synu rób w życiu tylko to, co cię pasjonuje. Bo tylko to, co robisz z pasją, zagwarantuje ci sukces i satysfakcję."

Po wystąpieniu nadszedł czas na pytania od uczestników. Dotyczyły one głównie balansu pomiędzy pracą a życiem prywatnym czy organizacji czasu. Sonik odpowiadając, mówił że "organizacja, to podstawa. Mój kalendarz mam dopracowany z dokładnością do 15 minut i tak już jest 30 lat, od 1987 roku". Na pytanie od jednego z uczniów szkoły średniej, czy studia ekonomiczne, które odbył, uważa za przydatne w osiągnięciu sukcesu, odpowiedział, że "można zdjąć buty i przebiec parę kilometrów, ale lepiej zrobić to w butach. Bez studiów będzie pod górę. Zdecydowanie lepiej mieć dyplom uczelni wyższej (…), być wyedukowanym" – wyjaśnił.

Wydział Biznesu, Finansów i Administracji w Rybniku

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach jest obecny w Rybniku od 2002 roku. Początkowo kształcił studentów w formule Rybnickiego Ośrodka Naukowo-Dydaktycznego. Wpisując się w proces doskonalenia jakości kształcenia oraz podejmując działania mające na celu dostosowanie do nowych regulacji prawnych, władze uniwersytetu podjęły w roku 2014 decyzję o stopniowym przekształceniu ośrodka w zamiejscowy Wydział Biznesu, Finansów i Administracji. Początkowo utworzony wydział był jednostką podstawową w organizacji. Wraz z rozpoczęciem kształcenia studentów w roku akademickim 2015/2016 oraz wyborem pierwszych władz w październiku 2015 roku wydział rozpoczął swoją działalność dydaktyczną, przyjmując profil praktyczny kierunku finanse i rachunkowość. Więcej na stronie internetowej Wydziału Biznesu, Finansów i Administracji.

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3