Przejdź do menu Przejdź do treści

Trzy dni debat z udziałem naszych ekspertów w ramach EKMSP

6000 uczestników z 30 krajów wzięło udział w trzech dniach festiwalu wiedzy biznesowej. 20 października 2017 r. zakończyła się siódma edycja Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw z udziałem naszych ekspertów. Spektrum tematyczne było wyjątkowo szerokie. W kongresie wzięły udział najważniejsze osoby w państwie, osobistości ze świata nauki, polityki i gospodarki oraz delegacje zagraniczne z kilkudziesięciu państw.

W gronie ekspertów panelistów reprezentujących Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach znaleźli się: dr hab. Robert Tomanek, prof. UE – rektor oraz prof. dr hab. inż. Jacek Szołtysek, kierownik Katedry Logistyki Społecznej.

Sesja "Nowoczesne strategie uzyskiwania przewagi konkurencyjnej przez MŚP", w której udział wziął prof. Robert Tomanek, odbyła się w pierwszy dzień kongresu. Przemówieniem rozpoczął ją minister nauki i szkolnictwa wyższego dr Jarosław Gowin, który zaznaczył m.in., że "Polska już nie jest krajem taniej siły roboczej". Nasz rektor poruszył z kolei istotne kwestie innowacyjności i przywództwa. – "To dwa kluczowe czynniki w uzyskiwaniu przewagi konkurencyjnej małych i średnich przedsiębiorstw" – mówił. W sesji zaznaczono także rolę regulacji prawnych w prowadzeniu biznesu. Odnosząc się do nich prof. Tomanek mówił, iż "należy pamiętać, że MSP nie mają na nie tak dużego wpływu jak firmy duże, korporacje. Państwo to nie jest jednorodny model. Jeśli państwo jest mało sprawne, to jego poziom ingerencji w biznes powinien być ograniczany. MSP w systemie niesprawnego państwa są w gorszej sytuacji, duże firmy łatwiej dotrą do decydentów i szybciej osiągną to, czego potrzebują." – kontynuował rektor. Zapytany z kolei o źródła przewagi konkurencyjnej, prof. Tomanek powiedział, że "my jako uczelnie wyższe ze swej strony dajemy do biznesu to co jest najcenniejsze, czyli młodzież (…) Dajemy im czas, możliwości, żeby rozwijali się, szli do przodu. Uważam, że to jest kolejny czynnik przewagi konkurencyjnej Polski, polskich przedsiębiorstw: małych, średnich, dużych i bardzo dużych (…) Nasze kadry już dziś świetnie konkurują z kadrami w wielu krajach na świecie. W tej kwestii jestem niesamowitym optymistą". Pod koniec sesji, zapytany przez uczestników sesji o to, jakiego lidera potrzebują młodzi, rektor powiedział, że "Młode pokolenie potrzebuje przywódcy autentycznego, który ich szanuje i słucha". Sesję doskonale podsumowały natomiast słowa jednego z uczestników, dyrektora zarządzającego VolksWagen Leasing GMBH Sp. z o.o. Daniela Trzaskowskiego, który powiedział, że "biznes i nauka powinny iść razem pod pachę", na co wszyscy uczestnicy oraz paneliści zgodnie przystali.

W ostatni dzień kongresu w sesji "Smart city. Nowoczesne technologie jako narzędzie lepszego zarządzania miastem – współpraca na linii biznes – nauka – samorząd" głos zabrał prof. Jacek Szołtysek. Mówił m.in., że "bez wątpienia miasto będzie na tyle smart, na ile ludzie będą tego wymagali. Ludzie zawierzają władzom, a władze mają nad sobą pewną gilotynę w postaci wyborców, którzy ją z tego rozliczają." – "Wiemy doskonale, że to ‘smart’ ma ułatwić nam życie, tzn. ma rozwiązać podstawowe problemy funkcjonowania w mieście." – kontynuował. Odnosząc się do kwestii przemieszczania ludzi, prof. Szołtysek wskazał, że "widzimy jak miasto oddycha. Miasto ma takie dobowe przemieszczenia ludzi, zazwyczaj rano do miasta, a po południu po pracy ludzie wyjeżdżają. To wygląda tak, jakby miasto oddychało – wdech i wydech. Na tym wdechu i wydechu mamy najwięcej problemów, tworzą się korki. (…) My oczywiście chcemy być mądrzy i wiedzieć, jak te korki ominąć. Do tego na przykład odnosi się lub też od tego zaczyna się właśnie to ‘smart’. Ale my tez w mieście potrzebujemy różnych informacji, które pozwalają nam załatwić sprawy bieżące. Chcemy wiedzieć, gdzie są kolejki w sklepie, a gdzie ich nie ma, gdzie jest świeży towar, gdzie jest bezpiecznie, gdzie osobie, która ma niepełnosprawność, łatwiej się przemieścić". W swojej wypowiedzi pokreślił również, że "miasto, żeby zachowywać się mądrze, musi postawić sobie pytanie, jakim miastem chce być za lat 5, 10, 20. (…) Musimy mądrze wyważyć, jaką postać, jaki kształt będzie miało dane miasto. To jest główne zadanie, a dopiero kolejnym etapem będzie wybór wdrażanych rozwiązań". Porównał także miasta do trochę egoistycznych jednostek, podobnych do ludzi, wykazując, że "miasta konkurują po to, by pozyskać ludzi, zasoby, by w stosunku do innych być lepszymi. Inteligencja miasta to nic innego, jak bardzo specyficzny dobór zasobów, z którymi mamy do czynienia, jak również planowanie tworzenia tych zasobów, by uzyskać więcej, niż inne miasta, mając podobne zasoby lub podobne możliwości ich pozyskania. W tym również upatruję przyszłości miasta. Miasta, które nie będą starały się być lepsze niż inne, oferując lepsze warunki dla ludzi, a zatem wyższą jakość, będą przegrywały konkurencję z innymi i nie będą miały przyszłości". Niejako podsumowując prof. Szołtysek mówił: "Pamiętajmy o tym, że inteligencja miasta to inteligencja ludzi. To umiejętność korzystania przez ludzi z oferty, którą miasto daje, ale też umiejętność zaproponowania ludziom rozwiązań, które im pomogą."

VII Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw przeszedł do historii. Uczestnicy opuścili Katowice z mnóstwem inspirujących doświadczeń zdobytych na ponad stu wydarzeniach z udziałem kilkuset ekspertów. Oficjalnym podsumowaniem kongresu będzie wydawnictwo "Rekomendacje", które ukaże się nakładem Regionalnej Izby Gospodarczej w grudniu 2017 roku.

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach był organizacją wspierającą VII Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Organizatorem kongresu jest Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach. Współgospodarzami byli: Miasto Katowice, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Górnośląski Związek Metropolitalny, Wojewoda Śląski. Głównym współorganizatorem było natomiast Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wydarzenie odbyło się pod Wysokim Patronatem Parlamentu Europejskiego.

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3