Wernisaż wystawy poświęconej J.F.Kennedy'emu w CINiB-ie

3 października 2017 r. o godzinie 12:00 odbył się wernisaż wystawy pt. "Amerykański wizjoner: życie i czasy Johna F. Kennedy'ego". W wydarzeniu wzięła udział Prorektor ds. Nauki i Kadry Akademickiej, dr hab. Barbara Kos, prof. UE.


W uroczystości wzięli udział Prorektor UŚ ds. Współpracy Międzynarodowej i Krajowej prof. UŚ dr hab.  Tomasz Pietrzykowski, Prorektor UE ds. Nauki i Kadry Akademickiej prof. UE dr hab. Barbara Kos, Konsul Generalny USA Walter Braunohler, Dyrektor Centrum prof. dr hab. Dariusz Pawelec, Zastępca Dyrektora Centrum dr Radosław Jeż oraz Pełnomocnik Dyrektora Centrum ds. Administracyjnych mgr Jan Siechowski. Wystawa jest prezentowana w Galerii CINiB-y (Hol Główny, poziom 0) w godzinach pracy biblioteki i potrwa do 31 października 2017 r. Wstęp wolny.

Ekspozycja jest oparta na książce "JFK: A Vision for America" [JFK: Wizja dla Ameryki] i została zorganizowana przez Lawrence'a Schillera z Wiener Schiller Productions, we współpracy z John F. Kennedy Library Foundation przy dodatkowym wsparciu Stephena Kennedy'ego Smitha i Getty Images.

Niniejsza wystawa prezentuje złoty wiek fotografii prasowej w Ameryce, a żaden polityk w historii nie był uwieczniany na zdjęciach częściej niż JFK. Fotografowie i operatorzy kronik filmowych wykorzystywali wizerunek Kennedy'ego i jego młodej rodziny, by ukazać wizję nowej Ameryki – wyrafinowanego światowego mocarstwa, zaangażowanego w budowanie lepszej przyszłości dla swoich obywateli. 

Wybrane fotografie w widoczny sposób ukazują dramatyczny życiorys Kennedy'ego: od młodzieńczych podróży i pierwszej nominacji odznaczonego bohatera wojennego do Kongresu, przez bajkowy ślub z Jacqueline Bouvier, drogę do Białego Domu i roli wodza naczelnego, aż po tragiczną śmierć w Dallas. Zdjęcia pochodzące z Biblioteki Kennedy'ego, zbiorów Getty Images, prywatnych kolekcji oraz archiwów rodziny Kennedych bezsprzecznie dowodzą osobistej charyzmy i politycznych osiągnięć Johna Kennedy'ego.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy!

Więcej informacji znajduje się na stronie CINiB-y.