Wizyta studentów WFiU w Narodowym Banku Polskim

W dniu 14 maja 2019 roku grupa 22 studentów studiów I stopnia Wydziału Finansów i Ubezpieczeń gościła w centrali NBP, przy ul. Świętokrzyskiej w Warszawie na zaproszenie prof. Eugeniusz Gatnara, członka Rady Polityki Pieniężnej i byłego członka Zarządu NBP.

Na początku wizyty studenci spotkali się z Dyrektorem Departamentu Edukacji i Wydawnictw, Anną Kasprzyszak, która zaprosiła ich do zwiedzenia Centrum Pieniądza im. Sławomira Skrzypka. To centrum jest jedyną w Polsce placówką edukacyjną z zakresu ekonomii i finansów, w pełni interaktywną. Posiada też w swoich zbiorach unikatowe kolekcje numizmatyczne.

Następnie studenci zwiedzili budynek Centrali NBP i wysłuchali wykładu dyrektora Departamentu Statystyki NBP Jacka Kocerki na temat roli banków centralnych w systemie statystyki publicznej w Polsce i w Europie. Kolejny wykład wygłosił dr Paweł Kowalewski z Departamentu Operacji Krajowych na temat polityki pieniężnej realizowanej przez wybrane banki centralne na świecie.

Studenci mogli także poznać zaplecze socjalne banku centralnego, m.in. posmakować kawy serwowanej w wewnątrzbankowej kawiarni.