Przejdź do menu Przejdź do treści

Wykład rektorski prof. Leszka Balcerowicza [relacja]

W piątek 9 listopada br. na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach odbył się wykład rektorski prof. Leszka Balcerowicza pt. "Ustroje (systemy instytucjonalne) a warunki życia w kraju".

 

Uczestników wykładu powitał rektor dr hab. Robert Tomanek, prof. UE i przekazał głos prof. Leszkowi Balcerowiczowi, który wystąpienie rozpoczął od kwestii szokujących różnic we wzroście gospodarczym pomiędzy krajami, przyrównując PKB per capita w latach 1950 i 1990: Hiszpanii i Polski, Austrii i Węgier, Korei Południowej i Korei Północnej czy Chile oraz Kuby. O ile dysproporcje w 1950 roku nie były duże, o tyle w 1990 roku już tak – na korzyść Hiszpanii, Austrii, Korei Południowej i Chile. Wśród powodów takiego stanu rzeczy ekonomista wyróżnił m.in. zmienne ustrojowe (w tym np. prawa obywatelskie, rządy prawa, wolność gospodarczą czy stan finansów państwa) oraz pozostałe takie jak: klimat, położenie geograficzne, bogactwa naturalne czy demografię, dotyczące poszczególnych krajów, które bezpośrednio wpływają na warunki życia, w tym: wzrost konsumpcji, zatrudnienie, zdrowie, nierówności, samorealizację czy strach.  – "Badania empirycznie ilustrują silne zależności pomiędzy ustrojem a warunkami życia" – mówił. Wykazał następnie, czym charakteryzują się poszczególne typy ustrojów i podał przykłady państw je reprezentujące: socjalizm (Korea Północna, Kuba), quasi-socializm (Białoruś, Wenezuela), wolnorynkowy kapitalizm (Hongkong, Irlandia), "crony" /"kolesiów"/ kapitalizm (Rosja, Kazachstan), nadmiernie regulowany i/lub niestabilny fiskalnie kapitalizm (Włochy, Francja). – "Nic nie zastąpi wolnorynkowej konkurencji (…).Wolność gospodarcza jest niedoceniana. Istnieje, kiedy jest wolna przedsiębiorczość - własność prywatna, kontakty gospodarcze poprzez rynek, a nie nakazy" – kontynuował.

W kolejnych kilku zestawieniach profesor pokazał, jak dobrze Polska wykorzystała swoją szansę po 1989 roku. W przytoczonych przez ekonomistę badaniach Polska osiągnęła bardzo dobre poziomy wskaźników w takich kategoriach jak: prawa polityczne, swobody obywatelskie (2018 r.) czy praworządność i wolność gospodarcza (2015 r.) oraz finanse publiczne (2013-2014). – "Z krajów postsocjalistycznych od 1989 roku wzrost PKB per capita w Polsce jest największy. Polska jest jedynym krajem, w którym uniknięto recesji. Wyszliśmy z bardzo złego ustroju i weszliśmy w dobry, ale trzeba pamiętać, że dobre ustroje nie potrafią się same bronić." – podkreślił profesor. Część wykładową spotkania prof. Balcerowicz zakończył zwracając się do uczestników: "Zastanówcie się, co dla kraju można zrobić tu. Nie ma ważniejszej rzeczy niż bronić dobrego ustroju (…)".

Po wykładzie uczestnicy zadawali pytania i dyskutowali z profesorem. Pytano m.in. o reformy na Ukrainie, wpływ ciężkiej wydajnej pracy na wzrost gospodarczy, o dwa największe mocarstwa światowe - Chiny i USA podążające różnymi ścieżkami, a jednak odnotowujące wzrost gospodarczy, integrację Unii Europejskiej czy wpływ formy sprawowania rządów w państwie na warunki życia. Pojawiły się także kwestie dotyczące moralności.

Na końcu głos zabrał rektor i podziękował profesorowi za wykład, uczestnikom za liczny udział i pytania oraz atmosferę, a organizatorom za trud włożony w przygotowanie spotkania. – "To jest Uniwersytet. Po to są uniwersytety, żeby się odbywały debaty. Dopóki wolne są uniwersytety, jest wolność wyrażania poglądów". – zakończył spotkanie rektor.

Wykład zorganizowało Studenckie Forum Business Centre Club Region Katowice pod patronatem honorowym Business Centre Club Loży Katowickiej i patronatem strategicznym Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Leszek Balcerowicz - polski polityk i ekonomista, doktor habilitowany nauk ekonomicznych, nauczyciel akademicki, profesor nadzwyczajny Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, doktor honoris causa Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, wiceprezes Rady Ministrów i minister finansów w rządach Tadeusza Mazowieckiego (1989–1991), Jana Krzysztofa Bieleckiego (1991) i Jerzego Buzka (1997–2000), poseł na Sejm III kadencji (1997–2000), prezes Narodowego Banku Polskiego (2001–2007), drugi przewodniczący Unii Wolności (1995–2000), założyciel i przewodniczący rady Forum Obywatelskiego Rozwoju, Kawaler Orderu Orła Białego.

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3