Wymiana polsko-francuska słuchaczy UETW

W dniach od 26 maja do 5 czerwca br grupa słuchaczy Uniwersytetu Ekonomicznego Trzeciego Wieku pod opieką słuchaczki Jolanty Kałwy wzięła udział w wymianie polsko- francuskiej w Chatte (departament Isere). Tegoroczny wyjazd był kontynuacją nawiązanej w 2017 roku współpracy słuchaczy, uczęszczających na lektorat z języka francuskiego i seniorów z instytucji francuskich. Wyjazd zorganizowany został przy wsparciu UE w Katowicach oraz Urzędu Miasta Katowice.

Podczas dziesięciodniowego pobytu słuchacze byli goszczeni przez seniorów działających w Stowarzyszeniu Polsko-Francuskim w Grenoble. Program wyjazdu zawierał m.in. lektorat z języka francuskiego, wizytę w jedynym na terenie okupowanej Europy polskim liceum w Villard de Lans, udział w Konferencji Polsko-Francuskiej w Urzędzie Miasta Chotte oraz spotkanie z władzami Grenoble. Słuchacze UETW mieli również okazję zwiedzić La Chartreuse, Pont en Royans, L'Abbaye Saint Antoine, Grenoble, Vercores oraz wziąć udział w występie lokalnych grup folklorystycznych "Picoulines" z Villard de Lans.

Celem projektu jest pogłębianie wiedzy z zakresu języka francuskiego oraz historii i kultury Francji, nawiązywanie współpracy z francuskimi seniorami oraz integracja międzynarodowa. Seniorzy dzielą się w ten sposób swoim doświadczeniem, motywują do wspólnych inicjatyw, poznają historię i tradycję zwiedzanych regionów.

W ramach nawiązanej współpracy we wrześniu 2020 roku słuchacze Uniwersytetu Ekonomicznego Trzeciego Wieku przyjmą grupę francuskich przyjaciół w Katowicach.

Wymiana polsko-francuska słuchaczy UETW

fot. Janusz Bąk