
dr Marcin Baron
WykładowcaKonsultacje:
Rok akademicki 2021/2022 - semestr letni
Konsultacje
Stałe terminy konsultacji to:
- poniedziałki między 16:00 a 17:00,
- środy między 8:00 a 9:00.
Konsultacje realizowane są online za pośrednictwem platformy Google Meet.
Proszę z co najmniej jednodniowym wyprzedzeniem wysłać informację mailową (z konta w domenie uekat.pl) o zamiarze uczestniczenia w konsultacjach. W odpowiedzi przekażę link zwrotny do indywidualnego spotkania. Jeśli w tym samym spotkaniu zamierza uczestniczyć kilka osób, proszę w jednej wiadomości podać adresy e-mail wszystkich zainteresowanych.
W razie kłopotów z połączeniem, proszę o kontakt SMS / WhatsApp (506 035 345).
Seminaria dla III roku studiów licencjackich
Seminaria na III roku studiów I stopnia mają charakter indywidualny. Proszę z wyprzedzeniem zgłaszać e-mailem (z konta w domenie uekat.pl) chęć spotkania, a dla każdej osoby będę generował indywidualne linki na określony przedział czasu.
Na stałe zarezerwowane dla Państwa są terminy seminarium podane w planie zajęć oraz tzw. terminy dodatkowe podawane w Classroom.
Najwięcej efektów przynosi na tym etapie spotkanie poprzedzone wysyłką materiału, o którym będziemy dyskutować. W przypadku krótkich fragmentów tekstu zazwyczaj wystarcza 2-3-dniowe wyprzedzenie. Autorów obszernych tekstów (np. całych rozdziałów) proszę o około 5 dni na lekturę i naniesienie uwag.
W razie kłopotów z połączeniem, proszę o kontakt SMS / WhatsApp (506 035 345).
Ramowe zasady realizacji seminariów licencjackich i magisterskich
Seminaria odbywają się w terminach przewidzianych w planie zajęć, w terminach dodatkowych oraz w terminach indywidualnie ustalonych z promotorem. Proszę zalogować się do uekat.pl i skorzystać z odnośnika do Google Meet podanego w nagłówku właściwego seminarium lub (w przypadku spotkania umawianego indywidualnie) we wpisie do kalendarza we wpisie do kalendarza. W razie kłopotów z połączeniem, proszę o kontakt SMS / WhatsApp (506 035 345).
Podczas seminariów obowiązują następujące zasady:
- W pierwszej kolejności należy stosować się do obowiązujących w Szkole standardów przygotowania pracy, właściwych dla typu i kierunku studiów.
- Seminaria prowadzone są z wykorzystaniem platformy Google Classroom. W kwestiach dotyczących całej grupy, zachęcam do komunikowania się z wykorzystaniem tzw. strumienia.
- Podczas pierwszego semestru zajęcia seminaryjne są obowiązkowe.
- Podczas drugiego i trzeciego semestru praca seminaryjna jest realizowana w trybie konsultowania tekstu. Spotkania z promotorem poprzedzone powinny być udostępnieniem właściwej wersji tekstu do omówienia. Przesyłane teksty należy formatować zgodnie z wytycznymi obowiązującymi w Szkole i każdorazowo poprzedzać kartą tytułową, kartą pracy oraz przewidywanym spisem treści pracy.
Minimalny warunek zaliczenia:
- I semestr - minimum aktywność na zajęciach, ocena bardzo dobra po opracowaniu i omówieniu karty pracy;
- II semestr - minimum przygotowanie części teoriopoznawczej lub ukazującej kontekst przedsięwzięcia (w przypadku prac wdrożeniowych), ocena bardzo dobra po opracowaniu i omówieniu rozdziału opisującego metodykę badania / analizy;
- III semestr - złożenie gotowej pracy.
Ramowe wymagania egzaminacyjne
Ogólne zasady oceniania wg sylabusów właściwych dla danego wykładu.
W przypadku przedmiotów, dla których zaplanowano obronę pracy egzaminacyjnej, obowiązują następujące zasady i kryteria oceny obrony:
- Pracę w wersji zwartej należy przedstawić do oceny / opinii (w zależności od kryteriów oceny przedmiotu zdefiniowanych w sylabusie) osobie prowadzącej ćwiczenia z przedmiotu.
- Osoba prowadząca ćwiczenia przekazuje egzaminatorowi komplet ocenionych / zaopiniowanych prac do obrony nie później niż na 5 dni przed wyznaczoną datą egzaminu.
- Osoby, które nie uzyskały zaliczenia ćwiczeń nie przystępują do egzaminu. Egzamin w II terminie polega na obronie indywidualnie przygotowanej pracy egzaminacyjnej.
- W wyznaczonym dniu egzaminu na obrony przeznacza się 20-minutowy przedział czasu dla każdej z prezentowanych prac. O kolejności prezentacji decydują studenci (proszę planować 30-minutowe przedziały dla poszczególnych zespołów).
- Obrony odbywają się w składzie: studenci, prowadząca/y ćwiczenia, egzaminator.
- Przebieg obrony:
- syntetyczna prezentacja pracy bez wykorzystania multimediów (5 minut),
- dyskusja nad pracą (10 minut),
- indywidualne pytania do egzaminowanych (5 minut).
- Kryteria oceny obrony:
- 15% - warstwa metodyczna pracy,
- 15% - logika pracy,
- 10% - styl i estetyka pracy,
- 10% - prezentacja,
- 30% - uzasadnienie (w dyskusji) przyjętych założeń i rekomendowanych rozwiązań,
- 20% - odpowiedzi na pytania indywidualne.
- Wyniki obrony są przekazywane studentom po zakończeniu obrony i niezwłocznie wprowadzane do systemu informatycznego Wirtualnej Uczelni.
Dydaktyka (prowadzone przedmioty)
- Zarządzanie innowacjami
- Projekty innowacyjne
- Studia prospektywne i analiza strategiczna
- Zarządzanie strategiczne
- Biznes plan
- Urban & Business Lab
- Wspieranie rozwoju miast
- Polityka wsparcia cyfryzacji
Zajmowane stanowiska
- członek International Society for Professional Innovation Management
- członek europejskiej sieci na rzecz otwartej innowacji OI-Net
- członek European Regional Science Association - Sekcja Polska
- członek GERPISA (Permanent Study and Research Group on the Automobile Industry and its Employees)
- członek Polsko-Czeskiego Towarzystwa Naukowego
- członek Zespołu Zadaniowego Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN ds. zintegrowanej polityki rozwoju Polski i Europy
- członek Komisji Studiów nad Przyszłością Górnego Śląska PAN oddział w Katowicach
- członek zespołu ekspertów Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii ds. Polityki Przemysłowej
- członek grupy eksperckiej „Sprawiedliwa Transformacja” przy Ministrze Klimatu i Środowiska
- konsultant ds. Regionalnej Polityki Miejskiej Województwa Śląskiego
- członek Rady Uczelni w Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach
- członek Senackiej Komisji ds. Edukacji w Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach
- przewodniczący zespołu ds. pozyskania akredytacji AACSB w Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach
- koordynator zespołu eksperckiego opracowującego miesięczne komentarze do sytuacji w gospodarce regionalnej (www.ue.katowice.pl/komentarze)
Specjalizacja naukowo-badawcza
- Zarządzanie innowacjami: foresight; analiza strategiczna; techniki kreatywne; struktury i procedury zarządzania innowacjami; zarządzanie własnością intelektualną i otwarta innowacja; inwestycje w spółki technologiczne.
- Gospodarka regionalna: przemysł; nowe technologie; innowacyjność; scenariusze zmian w gospodarce; strategie regionalne.
- Gospodarka miejska: smart city; programy gospodarcze; strategie rozwoju.
- Europejska polityka spójności i polityka sprawiedliwej transformacji: pozycja polskich regionów w Unii Europejskiej; spójność gospodarcza, społeczna i przestrzenna; zielony ład; transformacja strukturalna gospodarki; polityka miejska; fundusze unijne.