Komunikat JM Rektor


Komunikat JM Rektor

Szanowni Państwo, 
Koleżanki i Koledzy, 
Drodzy Studenci i Doktoranci,

Zbliżamy się szybkimi krokami do końca roku akademickiego 2020/21. Przed nami niebawem czas zasłużonych urlopów i przerwy wakacyjnej. Z tej okazji chciałam wyrazić ogromne podziękowanie dla całej Społeczności Akademickiej, zarówno Pracownikom, jak i Studentom, za ogromne zaangażowanie i pracę na rzecz naszej Alma Mater.

Wiem, że z racji panującej pandemii, był to wyjątkowo trudny rok akademicki. Był to także dla mnie osobiście ciężki okres. Ten czas uzmysłowił mi jednak, jak ważna i odpowiedzialna jest służba rektora. Dawanie poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji całej społeczności akademickiej stało się dla mnie najważniejszym priorytetem.

Od 12 marca 2020 roku cała Uczelnia została przesunięta do sieci, w świat wirtualny. Opustoszały sale wykładowe, nastała cisza, której nie sposób wyrazić inaczej, jak przeszywający ból serca. Jest to widok i uczucie trudne do opisania, zwłaszcza dla rektora, rozpoczynającego swoją nową kadencję. Towarzyszące nam codzienne komunikaty o wzrastającej liczbie zakażeń i zgonów z powodu Covid-19, dodatkowo zatrważały i wywoływały ogromny stres. Każdy z nas - osobiście lub w najbliżej rodzinie - doświadczył skutków panującej pandemii. Ufam, że ten najgorszy czas mamy już za sobą, że powoli zaczniemy się otwierać i wychodzić z tej wszechogarniającej nas wirtualności.

Wbrew pozorom digitalizacja usprawniła i przyspieszyła wiele procesów. Jednak jedna sfera nie poddała się wirtualizacji - nasze „JA”. To „JA” nie wpisuje się w procedury i algorytmy oraz technologie. Ono potrzebuje żywej materii i kontaktu z „TOBĄ”. Jest w pewnym sensie barwną książką, którą piszą „JA” i „TY”, czyli piszemy ją „RAZEM”. Nasza Alma Mater to ponad 800 „JA” Pracowników oraz blisko 9 000 „JA” Studentów i Doktorantów. Głęboko wierzę, że z początkiem nowego roku akademickiego „JA” i „TY” spotkają się znowu „RAZEM” - zdrowo i bezpiecznie w trybie mieszanym (hybrydowym).

Pragnę nadmienić, że wszyscy rektorzy Konferencji Rektorów Uczelni Ekonomicznych (KRUE) deklarują otwarcie swoich uczelni z nastaniem nowego roku akademickiego i zastosowaniem hybrydowej formy kształcenia. Szczegóły na temat organizacji nowego roku akademickiego przekażemy Państwu z końcem sierpnia 2021 roku.

Korzystając z okazji, już dzisiaj serdecznie zapraszam Państwa na uroczystą inaugurację roku akademickiego 2021/22, którą zaplanowaliśmy na 5 października 2021 roku na godz. 11.00.

Z wyrazami szacunku,

Celina M. Olszak
rektor