25 kwietnia 2025 r., w godz. 9.50-11.20, w Auli CNTI odbędzie się spotkanie Leslie Kern oraz May East ze studentami Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach pn. "Przyszłość miast: innowacje, zrównoważony rozwój i sprawiedliwość społeczna w czasach sztucznej inteligencji". Wydarzenie patronatem objęli: Dziekan Wydziału Informatyki i Komunikacji prof. dr hab. Jerzy Gołuchowski oraz Dziekan Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Transformacji Regionów dr hab. Adam Drobniak, prof. UE.
W trakcie spotkanie będzie można dowiedzieć się m.in. o:
- tym, w jaki sposób uwzględnienie perspektywy płci w urbanistyce może przyczynić się do tworzenia bardziej zrównoważonych i sprawiedliwych miast? (Leslie Kern);
- koncepcji "Miasta dla kobiet";
- innowacyjnych rozwiązaniach dla zrównoważonego rozwoju miast w dobie sztucznej inteligencji (May East);
- wykorzystaniu natury w planowaniu miejskim.
O gościniach
1. Leslie Kern to kanadyjska badaczka i pisarka, znana z pracy naukowej oraz publicystyki dotyczącej urbanistyki, gentryfikacji oraz sprawiedliwości ekologicznej. W latach 2009–2024 była profesorem nadzwyczajnym geografii, środowiska oraz studiów feministycznych i genderowych na Uniwersytecie Mount Allison, po czym odeszła, aby poświęcić się pisaniu, doradztwu i coachingowi. Jej prace skupiają się na analizie miast z perspektywy feministycznej, badając, jak przestrzeń miejska jest kształtowana przez normy płciowe i jakie ma to konsekwencje dla różnych grup społecznych.
Kern jest autorką książek, m.in.:
- "Miasto dla kobiet" (ang. „Feminist City: Claiming Space in a Man-Made World”), wydanie polskie ukazało się w 2023 roku opublikowane przez Wydawnictwo „Czarne”.
- "Gentrification Is Inevitable and Other Lies"
- "Sex and the Revitalized City: Gender, Condominium Development, and Urban Citizenship"
Strona internetowa: https://lesliekern.ca/
2. May East jest brytyjsko-brazylijską urbanistką, edukatorką zrównoważonego rozwoju i innowatorką społeczną. Jej praca obejmuje obszary geografii kulturowej, ekologii miejskiej i studiów kobiecych. Ukończyła studia w zakresie planowania przestrzennego ze specjalizacją w rewitalizacji opuszczonych wiosek oraz napisała doktorat z architektury i urbanistyki na temat „Co by było, gdyby kobiety zaprojektowały miasto?”. Jej zainteresowania badawcze obejmują rozwiązania oparte na naturze w zakresie planowania miejskiego i wykorzystanie regeneracyjnych podejść projektowych do kształtowania eko-społeczności, miast górniczych, slumsów, miast przejściowych i opuszczonych. Współpracuje z organizacjami społecznościowymi i agencjami międzyrządowymi w zakresie wytycznych politycznych dotyczących wdrażania SDGs, w ramach projektów mających na celu wzmocnienie odporności na zmiany klimatu, bezpieczeństwa żywnościowego i wzmocnienia pozycji kobiet. May została trzy lata z rzędu uznana za jedną ze 100 światowych liderek zrównoważonego rozwoju przez Showcase Asia i ABC Carbon, a także za Kobietę Dekady w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i przywództwa przez Women Economic Forum 2019.
Strona internetowa: https://www.mayeast.co.uk/
Dołącz do nas