21.03.2018 11:50 ‌ Marek Kiczka, rzecznik prasowy

Rusza "AS" - radio akademickie na 101,2 FM

W środę 21 marca, w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, po 21:00 rusza nowy projekt radiowy Radia Katowice i studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Na częstotliwości 101,2 FM w środy na antenie ze słuchaczami spotykać się będą redaktorzy AS-a, studiujący na kierunku praktycznym Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna. Na uczelni powstało już mobilne studio radiowe.


Polskie Radio Katowice rozpoczyna emisję programów adresowanych do studentów śląskich uczelni. Zespół redakcyjny tworzą studenci kierunku o profilu praktycznym Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna na Wydziale Informatyki i Komunikacji UE Katowice. Opiekę merytoryczną nad tym projektem sprawują dr Anna Musialik-Chmiel - redaktor PR Katowice i Andrzej Prugar - z-ca dyrektora ds. technicznych PR Katowice, ceniony realizator nagrań.

– Studenci w ten sposób realizują praktyczny wymiar studiów. W ramach obowiązkowych zajęć mają przedmioty praktyczne, czyli warsztaty dziennikarskie, w tym dziennikarstwo radiowe – mówi redaktor Anna Musialik-Chmiel. – Podczas ćwiczeń uczą się redagowania informacji radiowych, realizują krótkie reporterskie materiały, m.in. sondy uliczne, mini wywiady, zaznajamiają z pracą studia zarówno post produkcyjnego, jak i emisyjnego. Poznają także podstawy montażu i realizacji dźwięku. Te doświadczenia zamierzają wykorzystać w studenckim programie radiowym AS – dodaje.

W audycjach, które proponują pod wspólnym tytułem Akademickie Studio Radia Katowice, czyli AS Radio na 101,2 FM, podejmowane będą tematy związane z życiem studenckim, zarówno w sensie akademickim, jak i społeczno-kulturalnym. Jednym z filarów programu ma stać się prezentacja niezależnej alternatywnej kultury studenckiej i muzyki.

– W formie wywiadów, sond ulicznych, krótkich reportaży, felietonów i recenzji chcemy mówić o wszystkim, co nas interesuje, słuchać muzyki, którą lubimy. To będzie program informacyjno-muzyczny o kulturze, sztuce, sporcie, kuchni, motoryzacji, modzie, muzyce, podróżach, ekologii i psychologii, o karierze i osobistym rozwoju – przekonują autorzy.

– Ze szczególną uwagą mówimy o nauce… ekonomii i… "unikamy polityki" – dodają. To także motto zespołu redakcyjnego, który zaprasza koleżanki i kolegów do współpracy, a wszystkich do słuchania na 101 i 2 FM już w najbliższą środę tuż po 21:00.

Zachęcamy do ustawienia radioodbiornika na 101,2 FM na stałe. Poza godz. 21:00 – 23:00 na tym paśmie emitowany będzie program Polskiego Radia Katowice. AS Radia będzie można słuchać także w Internecie na stronie Polskiego Radia Katowice.

Strona AS Radia na Facebooku

Posłuchaj ostatniej audycji