Relacja z wykładu eksperckiego z firmą Decathlon

11 grudnia 2019 r. odbył się wykład ekspercki pt. "Zarządzanie zapasem w firmie Decathlon. Jak zwiększyć dostępność produktów dla klienta przy użyciu technologii RFID", który poprowadził Pan Grzegorz Szopiński z firmy Decathlon.

Spotkanie rozpoczęło się od zaprezentowania zasad działania i wartości firmy, które m. in. skupiają się na bardzo ważnej obecnie kwestii – zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście studenci mogli zapoznać się z podejściem związanym z budowaniem i rozwojem zespołu pracowniczego w firmie Decathlon, który oparty jest na tzw. czterech filarach kultury organizacyjnej, a w głównej mierze na czerpaniu wartości i pasji ze sfery sportu oraz budowaniu kultury organizacyjnej opartej na wzajemnym zaufaniu i wspieraniu potencjału pracowników.

W głównej części wykładu przedstawiony został zarys funkcjonowania systemu logistycznego i realizacji dostaw oraz jego główne elementy. Część ta stanowiła wprowadzenie do tematyki zarządzania zapasami. Studenci mogli poznać kluczową zasadę, która związana jest z zapewnieniem dostępności produktu "jak najbliżej odbiorcy". Wynika to przede wszystkim z powszechnej dostępności klientów do urządzeń mobilnych (smartfonów) i oczekiwania realizacji zamówienia w możliwie jak najkrótszym czasie. Słuchacze mogli także dowiedzieć się, że istotnym elementem funkcjonowania systemu dostaw jest odpowiedni podział produktów związany z charakterystyką ich przepływu. Ważne jest również bezpieczeństwo funkcjonowania magazynów – bezpieczeństwo wykonywanej pracy.

Wszystkie czynności związane z realizacją dostaw produktów wspierane są technologią RFID. Studentom zostały zaprezentowane główne cechy i elementy systemu RFID w firmie Decathlon. Główna zaleta systemu związana jest z możliwością szybkiej i dokładnej identyfikacji pojedynczych produktów – ich miejsca składowania – na powierzchni magazynu. Ciekawostką było zaprezentowanie ograniczeń stosowania systemu RFID ze względu na cechy fizykochemiczne produktów i przykładowe rozwiązania tego problemu stosowane w Decathlon. Zaprezentowane przykłady wykorzystania technologii RFID, zarówno w magazynach firmy jak i w sieci sklepów, pozwoliły na lepsze zrozumienie stosowanych rozwiązań, szczególnie pod kątem organizacji pracy i zarządzania zapasami.

W trakcie wykładu Gościa zadawane były pytania i prowadzona dyskusja. Spotkanie zakończyło podsumowanie najistotniejszych aspektów treści wykładu.