Święto rybnickiego Wydziału z wykładem rektorskim Rafała Sonika

We wtorek 7 listopada o godz. 11:00 rybnicki Wydział Biznesu, Finansów i Administracji Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach obchodził swoje Święto, które kalendarzowo przypada 20 listopada. Uczelnia ściśle współpracuje z biznesem oraz samorządami i - jak na taką uczelnię przystało – wydziałowe święto spędziła także w ich gronie. W auli rybnickiego kampusu w tym dniu wykład rektorski pt. "Pasja a biznes" wygłosił człowiek sukcesu, przedsiębiorca, sportowiec i filantrop - Rafał Sonik. W uroczystości wziął udział prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

 

Pierwsze posiedzenie Rady Wydziału Biznesu, Finansów i Administracji odbyło się 2 lata temu, 20 listopada 2015 roku w Rybniku. Było ono formalnie momentem wieńczącym proces organizacji wydziału, uzyskania wymaganych zezwoleń, pierwszej rekrutacji i faktycznego rozpoczęcia działalności. Wtedy też wręczono uroczyście akty mianowania wszystkim członkom Rady. Właśnie tę datę wybrano na Święto Wydziału.

W tym roku obchody zaplanowano na 7 listopada. Podczas uroczystości wykład rektorski pt. "Pasja a biznes" na zaproszenie rektora poprowadził przedsiębiorca, sportowiec i filantrop - Rafał Sonik.

– "W misji Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach zapisaliśmy między innymi: kreujemy liderów innowacji - ludzi przedsiębiorczych, odpowiedzialnych za dobro wspólne, myślących krytycznie, przygotowanych do profesjonalnego funkcjonowania zawodowego. Jako nauczyciele akademiccy staramy się kształtować takie postawy naszych studentów w codziennych relacjach mistrz - uczeń. Wiemy jednak, jak bezcenne jest świadectwo dawane przez ludzi sukcesu, którzy swym doświadczeniem i autorytetem świadczą o słuszności dokonywanych wyborów." – mówił rektor dr hab. Robert Tomanek, prof. UE.

W uroczystości udział wzięli studenci, uczniowie zaprzyjaźnionych szkół średnich, przedstawiciele władz uczelni i wydziału, zaproszeni goście instytucji publicznych i środowiska biznesowego.

Rafał Sonik

Pierwszy Polak, który indywidualnie wygrał legendarny Rajd Dakar. Przed historycznym sukcesem, który odniósł w styczniu 2015 roku trzykrotnie stawał na podium tej morderczej rywalizacji. Na swoim koncie ma również sześć zwycięstw w Pucharze Świata FIM (ośmiokrotnie stawał na podium) oraz sześć tytułów mistrza kraju. Aktualnie jest jednym z najlepszych, najbardziej wszechstronnych i doświadczonych quadowców naszego globu.

Latami startów na wysokim poziomie zapracował sobie na przydomek „SuperSonik”, który jednak nie odnosi się tylko do jego działalności sportowej. Rafał Sonik to także przedsiębiorca, który sprowadzał do Polski tak liczące się marki, jak McDonald’s, czy British Petroleum. Obecnie koncentruje się na Gemini Holding – firmie, która w oparciu o polski kapitał i polskie zasoby buduje i zarządza centrami handlowymi na południu Polski.

Uważa się za człowieka uprzywilejowanego, ponieważ może pomagać innym, co robi od ponad 20 lat wspierając Stowarzyszenie Siemacha. Jego działalność społeczna wiąże się również z ukochanymi Tatrami, Kasprowym Wierchem oraz nieformalną grupą skupioną wokół tej „Świętej Góry” polskich narciarzy.

Życiowe motto Rafała Sonika mówi: „Wyzwania są dla tych, którzy ruszają w drogę. Marzenia dla tych, którzy zostają w domu. Choć od marzeń wszystko się zaczyna”.

Rajdowy mistrz i przedsiębiorca wychował się w Nowej Hucie i jako mały chłopiec marzył o nowych nartach, karierze sportowca, samochodach. Nie bujał jednak w obłokach, ale każde marzenie zamieniał w wyzwanie. Dzięki pasji, zaangażowaniu, pracowitości i skrupulatności zdobywał kolejne szczyty. A stając na nich dostrzegał kolejne i znów ruszał w drogę, by wyjść ze strefy komfortu, sięgnąć za horyzont i przesunąć granice swoich możliwości.

Opowieść Rafała Sonika jest pełna pasji i emocji, ale także konsekwencji i dzielności, która według niego jest w genach każdego Polaka. Nie ma tu gotowych rozwiązań, gwarantujących sukces, ale są postawy i sposoby myślenia – drogowskazy w mozolnej wspinaczce na szczyt.