Uniwersytet włącza się w obchody 100. Rocznicy Urodzin ks. Franciszka Blachnickiego

Ks. Franciszek Blachnicki urodził się 24 marca 1921 r. w Rybniku, w miejscu dzisiejszej filii naszej Uczelni, a wówczas Szpitalu Spółki Brackiej przy ul. Rudzkiej, gdzie w pomieszczeniach szpitalnych służbowe mieszkanie zajmowali Jego Rodzice starszy pielęgniarz Józef Blachnicki z żoną Marią. Dla upamiętnienia tego wydarzenia na budynku dawnego szpitala w 2011 r. odsłonięto tablicę poświęconą ks. Franciszkowi Blachnickiemu. 24 marca 2021 r. przedstawiciele społeczności Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach złożą symboliczne kwiaty pod tablicą pamiątkową.


Ks. Franciszek Blachnicki urodził się 24 marca 1921 r. w Rybniku, w miejscu dzisiejszej filii naszej Uczelni, a wówczas Szpitalu Spółki Brackiej przy ul. Rudzkiej, gdzie w pomieszczeniach szpitalnych służbowe mieszkanie zajmowali Jego Rodzice starszy pielęgniarz Józef Blachnicki z żoną Marią. Dla upamiętnienia tego wydarzenia na budynku dawnego szpitala w 2011 r. odsłonięto tablicę poświęconą ks. Franciszkowi Blachnickiemu. 

Msza Święta o rychłą beatyfikację ks. Franciszka Blachnickiego zostanie odprawiona pod przewodnictwem JE Ks. abpa Metropolity Katowickiego Wiktora Skworca 24 marca 2021 r. o godzinie 18.00 w Rybnickiej Bazylice Św. Antoniego. Transmisja na żywo na kanale YouTube Bazyliki: www.youtube.com/watch?v=H5wDyr91Y5g 

Dla upamiętnienia 100. rocznicy urodzin ks. Franciszka Blachnickiego w telewizji emitowany będzie film dokumentalny "Prorok nie umiera – ks. Franciszek Blachnicki” w reż. Adama Kraśnickiego. W filmie widoczne będą kadry z kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Emisje zaplanowano: 24 marca 2021 r. o godz. 17.25 – TVP Historia, 24 marca 2021 r. o godz. 22.10 – TVP 1, 25 marca 2021 r. o godz. 8.50 – TVP Historia, 28 marca 2021 r. o godz. 10.00 – TVP 3 Katowice. 

W holu dolnym budynku "A" Uniwersytetu przy ul. Bogucickiej 3 w Katowicach przygotowano wystawę poświęconą działalności ks. Franciszka Blachnickiego. Wśród prezentowanych na wystawie publikacji, pochodzących ze zbiorów Biblioteki Śląskiej i CINiB-y znajduje się również udostępniony i wybrany do druku - przez profesora honorowego Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach dr Zygmunta Barczyka - fragment Jego rozmowy z Księdzem Franciszkiem Blachnickim nagranej w maju 1985 r. w Sztokholmie.