CIMA – współorganizatorem wizyty studyjnej

W dniach 18-19 lutego studenci wydziału FiR wraz z koordynatorem Programu CIMA Panią dr Aleksandrą Ferens uczestniczyli w wizycie studyjnej w firmie PwC i Mazars w Warszawie.

Relacja z wizyty „oczami studentów”:„Udział w wizycie studyjnej pozwolił nam wzbogacić swoją wiedzę na temat firm audytorsko-księgowych”. Dzięki temu mogliśmy dowiedzieć się więcej na temat naszych przyszłych zawodów, a ponadto rozeznać naszą ścieżkę kariery. Zajęcia organizowane przez odwiedzone firmy PWC i Mazars były dla nas bardzo praktyczne np.: case study i testy numeryczne. Pracownicy PwC zaprezentowali także jak wzorcowo rozwiązywać case study, z którym musimy się zmierzyć na egzaminie CIMA. Pracownicy przybliżyli nam etapy rekrutacji do tych firm, każda
z nich przedstawiła bowiem sposób rekrutacji, warunki stażu i ofertę praktyk. Docenić należy fakt, że osoby prowadzące spotkania były bardzo dobrze przygotowane i miały ogromną wiedzę w danej dziedzinie. Mogliśmy także porozmawiać
z ekspertami z każdego działu firmy. Prowadzący zachęcali także do czynnego udziału w warsztatach. Każdy uczestnik otrzymał gadżety promujące firmy jak również zapewniony został nam poczęstunek. Mieliśmy także możliwość wygrania stażu! Wyjazd ten pozwolił na integrację z innymi studentami z naszej uczelni i wspólne zwiedzanie stolicy. Kolejny wyjazd niech będzie dłuższy!”.

Konieczność doskonalenia umiejętności przez specjalistów z dziedziny finansów

CIMA na Konferencji Naukowej "Kierunki zmian w prawie bilansowym-nauka, praktyka dydaktyka".

W dniach 4-5.02.2019r. w Podzamczu koło Ogrodzieńca odbyła się  konferencja naukowa „Kierunki zmian w prawie bilansowym–teoria, praktyka, dydaktyka”. Organizatorem jej była Katedra Rachunkowości Uniwersytetu Ekonomicznego
w Katowicach kierowana przez profesora UE dr hab. Józefa Pfaffa. 

Konferencja obejmowała cztery sesje dyskusyjne podczas których zostały poruszane tematy związane ze zmianami prawa bilansowego i podatkowego. Debatowano nad uwzględnieniem tych zmian w dydaktyce rachunkowości. Na jednej z sesji uczestnicy dyskutowali także na temat współpracy ośrodków akademickich z krajowymi i międzynarodowymi organizacjami zawodowymi, do których zaliczana jest CIMA. 

Dotychczasowa współpraca Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach z CIMA została przybliżoną przez Panią dr Aleksandrę Ferens-główną koordynator programu na Uczelni.

26 października 2018 roku Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach wraz z Instytutem Rachunkowości Zarządczej CIMA
(w ramach Programu CIMA na Uczelni) zorganizowano wspólnie University Management Accounting Day (UMAD 2018).
W trakcie UMAD 2018 studenci najlepszych polskich uczelni ekonomicznych w Polsce mogli poznać szerzej praktyczne aspekty rachunkowości zarządczej bowiem poza wykładem poprowadzonym przez wykładowcę Uczelni dr hab. Joannę Błach pt. "What can we read from the balance sheet?" do Polski przylecieli przedstawiciele CIMA z Wielkiej Brytanii: Shane Balzan, Senior Director, Curriculum Development; Jane O’Rourke, Associate Director, Curriculum Development i Dough Withington, Lead Manager, Curriculum Development, którzy opowiadali studentom o przyszłości finansów.

Uczestnicy UMAD 2018 poznali nadchodzące zmiany w branży finansowej, zagadnienia związane Uczestnicy UMAD 2018 poznali nadchodzące zmiany w branży finansowej, zagadnienia związane z programem nauczania CIMA oraz aktualizacją sylabusa w celu dostosowania go do zmieniającej się rzeczywistości biznesowej na całym świecie. Pracodawcy dostrzegają zmiany, które napędza rozwój nowych technologii oraz postępująca automatyzacja stanowisk finansowych, co w niedalekiej przyszłości może doprowadzić do stopniowego wymierania poszczególnych zawodów. Dlatego CIMA spotyka się z firmami regularnie, wychodzi im naprzeciw aktualizując swój sylabus oraz pomaga swoim studentom lepiej zrozumieć coraz nowsze rozwiązania, procesy oraz nowinki technologiczne, które wpływają na świat finansów. – Chcemy, aby profesjonaliści CIMA nadążali za zmianami i mieli możliwość zatrudnienia (obejmując dobrze płatne stanowiska) w przedsiębiorstwach na całym świecie – mówi Jakub Bejnarowicz, Dyrektor Regionalny na Europę, Association of International Certified Professional Accountants.

Mamy nadzieję, że kolejne wydarzenia organizowane przez CIMA we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym
w Katowicach będą cieszyć się podobnie dużym zainteresowaniem ze strony studentów i uczniów szkół średnich (zwłaszcza tych z różnych miast w Polsce biorących udział w High School Business Challenge). To właśnie takie międzynarodowe spotkania mogą pokazać młodym ludziom, że dzięki motywacji i ciężkiej pracy oraz certyfikatom zawodowym można wyróżnić się na rynku pracy i znaleźć wymarzoną, dobrze płatną pracę.

Już 26 października 2018 roku w auli CNTI o godzinie 11 odbędzie się wykład w ramach University Management Accounting Day. Spotkanie odbywające się po raz drugi w naszym mieście  ma na celu przybliżenie studentom praktycznych aspektów rachunkowości zarządczej oraz stworzenie okazji do spotkania z przedstawicielami firm działających na terenie Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej. 

Osoby zainteresowane projektem CIMA serdecznie zapraszamy.

Spotkanie podsumowujące

Dnia 28 czerwca bieżącego roku na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach miało miejsce  spotkanie podsumowujące obecność Programu CIMA w murach Uczelni w roku akademickim 2017/2018. Spotkanie odbyło się w obecności Dziekana Wydziału Finansów i Ubezpieczeń,  pana prof. UE dr hab. Andrzeja Piosika, Koordynatorek Programu CIMA na Uczelni,  pani dr inż. Aleksandry Sulik-Góreckiej oraz pani dr Aleksandry Ferens, a także przedstawiciela CIMA Polska, pani Sylwii Dubiel.  Obecni byli również przedstawiciele Katedry Rachunkowości oraz działu marketingu, a także Ambasador CIMA na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach w roku akademickim 2017/2018.

Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia przez Ambasadora CIMA, Katarzynę Struzik, wydarzeń oraz działań podjętych w bieżącym roku akademickim. Następnie przystąpiono do merytorycznej dyskusji na temat dalszej współpracy CIMA oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.  Szczegółowo omówiono wdrażanie kolejnych elementów Programu, a także zaplanowano wydarzenia, które będą miały miejsce w następnym roku akademickim.    

Ask an Ambassador

W dniu 26 kwietnia br. na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach odbyła się akcja ‘Ask an Ambassador’. Studenci mieli okazję porozmawiać z Ambasadorem CIMA, który szczegółowo opowiedział im o Programie CIMA na Uczelni oraz odpowiedział na wszystkie pytania dotyczące CIMA.

Dziękujemy wszystkim zainteresowanym studentom oraz serdecznie zapraszamy do dalszego kontaktu!

IX Ogólnopolskie Dni Rachunkowości

W dniach 4-6 kwietnia br. na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach odbyły się IX Ogólnopolskie Dni Rachunkowości, organizowane przez Studenckie Koło Naukowe Rachunkowości „Rachmistrz”. W tym roku uczestnicy przyjechali z Krakowa, Rzeszowa, Poznania, Łodzi, Częstochowy i Katowic. To trzydniowa konferencja podczas której odbywa się konkurs referatów, a także konkursy z zakresu rachunkowości. CIMA  jako partner wydarzenia nagrodziła laureatów konkursu case study z zakresu rachunkowości zarządczej. 

Gratulujemy wszystkim laureatom i życzymy dalszych sukcesów!    

Dni Kariery® organizowane przez AIESEC

W dniu 26 marca br. w hotelu angelo by Vienna House w Katowicach odbyły się Dni Kariery® organizowane przez AIESEC. To coroczna inicjatywa pozwalająca wystawcom dotrzeć do zainteresowanych studentów oraz zaprezentować swoje oferty. Stoisko CIMA cieszyło się dużym zainteresowaniem, a nasz Ambasador CIMA chętnie odpowiadał wszystkim na nurtujące ich pytania oraz przedstawił szczegóły Programu CIMA na naszej Uczelni.

Dziękujemy wszystkim zainteresowanym za odwiedzenie stoiska i zachęcamy do kontaktu z nami na Uczelni!

Powitanie kolejnej grupy uczestników Programu UE & CIMA DMA

W dniu 24 stycznia br. na Wydziale Finansów i Ubezpieczeń Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach odbyło się spotkanie powitanie kolejnej grupy uczestników Programu UE & CIMA DMA, poprowadzone przez  koordynator Programu na Uczelni, panią dr inż. Aleksandrę Sulik-Górecką oraz przedstawicielkę CIMA Polska, panią Sylwię Dubiel.

Uczestników przywitał Dziekan Wydziału Finansów i Ubezpieczeń, prof. UE dr hab. Andrzej Piosik, a gośćmi spotkania były również Pani Prof. UE dr hab. Marzena Strojek-Filus oraz Pani dr Monika-Wieczorek Kosmala.

Uczestnicy poznali szczegóły wspólnego programu UE & CIMA DMA, a także mieli okazję wysłuchać prezentacji absolwenta Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Bartosza Kubiaka, który jako pierwszy uczestnik Programu złożył egzamin Operational Case Study z wynikiem pozytywnym. Pan Bartosz Kubiak podzielił się z nowymi uczestnikami programu praktycznymi wskazówkami w zakresie zdobywania wiedzy i przygotowania się do egzaminu. Wszystkim uczestników Programu  UE & CIMA DMA życzymy sukcesów.

University Management Accounting Day

W dniu 11 października br. na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach odbył się University Management Accounting Day organizowany wspólnie przez Wydział Finansów i Ubezpieczeń Uniwersytetu Ekonomicznego oraz Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA.

Tego dnia uczestnicy mieli przyjemność wysłuchać wykładu pt. „Systemy informatyczne w strategii organizacyjnej i controllingu”, wygłoszonego Panią Prof. UE dr hab. Ewę Ziembę.

Ponadto studentów odwiedził Dyrektor Controllingu Grupy Selena Pan Tomasz Górzyński, CGMA,  który wygłosił prezentację pt. „CIMA jako kluczowy element rozwoju zawodowego współczesnego menadżera finansowego”.

Uczestnicy wydarzenia mieli również okazję poznać  szczegóły wspólnego programu UE & CIMA DMA 2017/2018, przedstawione przez Panią Sylwię Dubiel, przedstawicielkę CIMA Polska.

Szanownym prelegentom oraz studentom bardzo dziękujemy za uczestnictwo w wydarzeniu. Zachęcamy do rejestracji programu UE & CIMA DMA 2017/2018 w terminie do 31 października br.

CIMA MANAGEMENT ACCOUNTING DAY w Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach

Zapraszamy serdecznie wszystkich studentów Wydziału Finansów i Ubezpieczeń na spotkanie pt. CIMA Management Accounting Day, które odbędzie w dniu 11.10.2017 się w Auli CNTI.

Program spotkania:

godz. 11.40

Powitanie uczestników - Dziekan Wydziału, Prof. UE Dr hab. Andrzej Piosik

godz. 11.50

Wykład w ramach przedmiotu "Systemy informatyczne w strategii organizacyjnej i controllingu"  - Pani Prof. UE Dr hab. Ewa Ziemba, Kierownik Katedry Informatyki i Rachunkowości Międzynarodowej

godz. 12.30

Prezentacja - Pan Tomasz Górzyński, CGMA, Group Controlling Director, Selena FM SA - członek CIMA: CIMA jako kluczowy element rozwoju zawodowego współczesnego Menedżera Finansowego

godz. 13.00

Informacja o programie UE & CIMA DMA 2017/2018- Sylwia Dubiel - CIMA Polska oraz dr inż. Aleksandra Sulik-Górecka - Koordynator Programu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach

godz. 13.20

Odpowiedzi na pytania studentów

Zapraszamy studentów do rekrutacji do programu UE & CIMA DMA 2017/2018

Zapraszamy studentów 2 stopnia studiów stacjonarnych Wydziału Finansów i Ubezpieczeń do zapisania się do wspólnego programu UE & CIMA DMA 2017/2018. Rekrutacja możliwa jest dla studentów zarówno 1 jak i 2 roku studiów.

Ogólny regulamin funkcjonowania programu na uczelniach w Polsce jest dostępny tutaj.

Szczegółowe warunki funkcjonowania Programu UE & CIMA DMA na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach są dostępne tutaj.

O opłatach związanych z programem można dowiedzieć się tutaj.

Wspólny program UE & CIMA DMA oferuje studentów liczne korzyści, o których można przeczytać tutaj.

Spotkanie koordynatorów i ambasadorów CIMA na SGH w Warszawie

W dniu 8 czerwca br. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie odbyło się spotkanie koordynatorów oraz ambasadorów CIMA z wiodących uczelni ekonomicznych w Polsce.

W spotkaniu wzięli m in. udział pani prof. dr hab. Anna Karmańska z SGH oraz pan Jakub Bejnarowicz z CIMA (Head of Central and Eastern Europe). Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach reprezentowała koordynator programu UE & CIMA - DMA pani dr inż. Aleksandra Sulik-Górecka oraz Natalia Radomska - studentka Wydziału Finansów i Ubezpieczeń i ambsadorka CIMA.

Podczas spotkania dokonano podsumowania upływającego roku akademickiego oraz dyskutowano na temat dalszych kierunków współpracy.

Zarządzanie finansami w erze cyfryzacji – wyzwania dla dyrektorów finansowych, rachunkowości i kontrolerów

W dniu 29 maja br. studentów Wydziału Finansów i Ubezpieczeń odwiedził Pan Krzysztof Pniewski (FCMA CGMA, Partner Deloitte, Audit & CFO Advisory), który wygłosił wykład pt. "Zarządzanie finansami w erze cyfryzacji - wyzwania dla dyrektorów finansowych, rachunkowości i kontrolerów".

Wydarzenie odbyło się w ramach współpracy Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz Instytutu Rachunkowości Zarządczej CIMA (The Chartered Institute of Management Accountants). Z ramienia uczelni spotkanie zorganizowały dr inż. Aleksandra Sulik-Górecka (koordynator programu UE & CIMA - DMA) oraz Natalia Radomska (ambasador CIMA). Celem spotkania było m. in. zachęcenie studentów do przemyślenia przyszłej kariery zawodowej oraz do przystąpienia do programu UE & CIMA - DMA (www. ue.katowice.pl/cima).

Dzień CIMA 26.10.2016

Zapraszamy studentów na Dzień CIMA, który odbędzie się 26 października 2016 w Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Studenci będą mieli okazję zapoznać się z:

 • instytucją CIMA,
 • możliwościami, które daje wspólny program UE CIMA
 • perspektywami zawodowymi po uzyskaniu kwalifikacji CIMA

Do Państwa dyspozycji będzie Pan Jacek Bejnarowicz (CIMA, Head of Central and Eastern Europe) w następujących godzinach:

 1. 09.50 - 11.40 sala 233F
 2. 11.40 - 13.30 Aula A

Warsztaty przygotowujące do egzaminu CIMA

Uniwersytet Ekonomiczny oraz CIMA Polska zapraszają na warsztaty w dniu 7 kwietnia br. do sali 405 w budynku A, które odbędą się zgodnie z następującym planem:

12.00 – 13.45 Cześć pierwsza

13.45 – 14.15 Przerwa kawowa

14.15 – 16.00 Cześć druga

Celem warsztatów jest praktyczne przygotowanie zarejestrowanych studentów do egzaminu Case Study, który mają obowiązek zdać w celu otrzymania dyplomu CIMA Diploma in Management Accounting.

Warsztaty poprowadzi doświadczony wykładowca CIMA - Pani Astrid Zakrzewska, której biografię zamieszczono poniżej. Warsztaty odbędą się w języku polskim.

Możliwość uzyskania zwolnień z wymaganych przez CIMA przedmiotów, mają studenci studiów stacjonarnych i niestacjonarnych takich specjalności jak:

 • Rachunkowość
 • Rachunkowość (ACCA)
 • Controlling
 • Rachunkowość i Rewizja Finansowa
 • Rachunkowość i Podatki
 • Bankowość i Finanse Międzynarodowe
 • Analityk finansowy
 • Menedżer finansowy
 • Finanse i Inwestycje.

W celu zdania egzaminu Case Study student musi wykazać się wiedzą z wielu różnych przedmiotów wykładanych podczas całych studiów, dlatego zaproszenie na warsztaty kierujemy do wszystkich zainteresowanych wykładowców. Prosimy o rozesłanie zaproszenia w ramach katedr.

Szczególne zaproszenie kierujemy do wykładowców rachunkowości zarządczej (rachunkowość w zarządzaniu przedsiębiorstwem) oraz wykładowców na specjalności Controlling.

Prosimy o mailowe potwierdzenie przybycia do dnia 1 kwietnia na adres cima@uekat.pl

Astrid Zakrzewska - bio notka

Astrid Zakrzewska, FCMA, CGMA, FCCA

Astrid posiada ponad dwudziestoletnie doświadczenie zawodowe w dziedzinach finansów, zarządzania i szkoleń. Swoją karierę rozpoczęła w 1993 roku w Price Waterhouse (obecnie PwC). Zdobywała doświadczenie uczestnicząc w licznych projektach doradczych i audytorskich dla firm z branży finansowej oraz usługowej.

W roku 2002 została Dyrektorem finansowo-administracyjnym TVN SA oraz członkiem zarządu kilku spółek należących do Grupy TVN. Uczestniczyła w projektach restrukturyzacji grupy TVN, emisji obligacji o wartości 235 mln euro oraz wejściu Spółki na giełdę.

Od ponad 10 lat prowadzi własną firmę szkoleniowo-doradczą. Współpracowała z BPP Professional Education. Od 6 lat prowadzi także szkolenia biznesowe i z kwalifikacji zawodowych przy współpracy
z PwC Academy. Od 2013 prowadzi także szkolenia CIMA w Szkole Głównej Handlowej.

Przeprowadziła ok. 10,000 godzin szkoleń głównie z zakresu zarządzania finansami, rachunkowości zarządczej, controllingu, zarządzania strategicznego i zarządzania personelem.

Od 2015 jest Członkiem Stowarzyszenia CIMA (FCMA, CGMA), a od 2000 Stowarzyszenia ACCA (Fellow of ACCA). Ukończyła studia magisterskie, podyplomowe studia z zarządzania zasobami ludzkimi oraz studia doktoranckie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie (SGH). Przygotowuje pracę doktorską z zakresu zarządzania finansami. Jest autorem kilku artykułów z zakresu zarządzania (Magazyn Controlling).

Przedłużamy zapisy do programu!

Jeszcze do 9 grudnia 2015r. można zapisać się na wspólny program UE i CIMA! Nie przegap terminu, zwolnienia z opłaty subskrypcyjnej dotyczą tylko osób zarejestrowanych w programie do 9 grudnia.

Rejestrator znajduje się pod tym adresem

Spotkanie z panem Jakubem Bejnarowiczem z CIMA POLSKA - prezentacja programu UE&CIMA

25 listopada 2015 odbyła się prezentacja wspólnego programu UE&CIMA. 

Spotkanie poprowadził Pan Jakub Bejnarowicz (CIMA, Head of Central and Eastern Europe) prezentując szanse i możliwości w zasięgu studentów studentów studiów magisterskich na kierunku Finanse i Rachunkowość.

Galeria zdjęć

Broszura CIMA