Przejdź do menu Przejdź do treści

Wywiad z Rafałem Komorowskim - absolwentem kierunku Logistyka na Wydziale Zarządzania

OBECNA AKTYWNOŚĆ ZAWODOWA I DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA

 

Na czym polega Pana obecna praca? Proszę przybliżyć profil działalności firmy,  zajmowane stanowisko oraz zakres swoich zadań i obowiązków.

RK:Pracuję jako Projects & Improvement Manager na Polskę i Czechy w firmie GXO, która jest największym na świecie operatorem logistyki kontraktowej. Na moim obecnym stanowisku realizuję zadania z zakresu zarządzania projektami, innowacji oraz optymalizacji procesów.

W swojej karierze zawodowej od 12 lat zajmuję się uruchamianiem nowych centrów logistycznych, obecnie w obszarze Europy środkowej. To bardzo ciekawa, ale i odpowiedzialna rola, gdzie w bardzo dużym skrócie: opracowujemy plan projektu, który staramy się realizować oraz dostosowywać tak, aby osiągać wyznaczone cele. W zakresie moich obowiązków znajdują się także projekty mające na celu optymalizację, ciągłe doskonalenie naszych procesów i tutaj wymaga to ode mnie mocno procesowego podejścia, poszukiwania nowych rozwiązań, a także często prezentowania nowych technologii, które mogą generować oszczędności, ograniczać błędy i wpływać na tworzenie lepszego miejsca pracy. Moja międzynarodowa rola pozwala mi uczestniczyć w rozmowach na temat nowoczesnych technologii oraz innowacji w Europie i na świecie.

 

 

Jakie kwalifikacje i kompetencje są szczególnie ważne na Pana stanowisku pracy?

RK: Przychodzi mi na myśl kilka zasadniczych kompetencji. Pierwszą z nich jest książkowy zestaw kompetencji wynikający z roli project managera. Dodatkowo, w mojej pracy pomocne są umiejętności analityczne, tak, aby móc wyciągać wnioski z danych rejestrowanych przez różne systemy wykorzystywane w logistyce. Bardzo ważnym aspektem jest poprawne interpretowanie danych – aby to zrobić dobrze, musimy mieć wiedzę na temat procesów logistycznych, ale również dobrze komunikować się z ludźmi, którzy są najbliżej tych procesów, aby czuć znaczenie liczb i ich kontekst oraz elementy, które na nie wpływają. Wcześniej przez wiele lat pracowałem na stanowisku związanym z projektowaniem oraz wyceną rozwiązań logistycznych dla klientów. Dlatego doceniam zdobyte doświadczenie i wiedzę w zakresie optymalnej sekwencji, czasów, przepływów oraz wiedzy finansowej związanej z kosztami procesów i inwestycji w logistyce.

 

Jak wygląda Pana typowy i nietypowy dzień pracy?

RK: Mój typowy dzień pracy to realizacja zadań w ramach wspomnianych projektów. Składają się na nie telekonferencje lub spotkania, w międzynarodowym gronie oraz wizyty w centrach logistycznych oraz na konferencjach branżowych. W całym tygodniu nie może zabraknąć czasu na tematy kreatywne i koncepcyjne. Ważnym dla mnie aspektem jest również szersza perspektywa i kierunek działań. Dodatkowo, moja praca to także różne inne inicjatywy i tutaj za przykład może posłużyć fakt, że kilka miesięcy temu GXO zostało partnerem Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach i wspólnie realizujemy projekt edukacyjny dla studentów „Akademia Kariery” GXO. Obejmuje on zajęcia dla studentów, staże i praktyki oraz rekrutację na stanowiska w naszej firmie. Jestem jego ambasadorem oraz członkiem Rady Programowej uczelni. To teraz również część mojej codziennej pracy i ciekawe doświadczenie, które realizuję zarówno jako absolwent uczelni jak i praktyk logistyki.

 

Czy w Pana przypadku można powiedzieć, że udało się połączyć pracę zawodową z pasją?

RK: Tak. Lubię kontakt z ludźmi, podejście projektowe. Dodatkowo liczby i analityka to coś w czym czuje się mocny i zadania z tego zakresu sprawiają mi przyjemność.

Chwilowo nie zajmuję się moim hobby, czyli fotografią amatorską, aczkolwiek wszyscy, którzy mnie znają wiedzą, że wykonuję bardzo chętnie zdjęcia na wszelkiego typu spotkaniach zawodowych i prywatnych.

 

Jakie są obecnie największe wyzwania w Pana pracy?

RK: Pierwszym dużym wyzwaniem jest taka bieżąca organizacja i reorganizacja zadań, aby „dowozić” zdefiniowane cele w założonym czasie. To brzmi jak teoria, aczkolwiek jest to kwestia, która w praktyce jest bardzo ważna, wymagająca dużej atencji, wyczucia i doświadczenia. Ponadto branżę logistyczną cechuje zmienność oraz dynamiczność i to ma bezpośredni wpływ na naszą codzienną pracę.

Drugim dużym wyzwaniem jest poszukiwanie innowacji i optymalizacji poprzez zmianę procesu lub/i zastosowanie nowej technologii, robotyzacji, automatyzacji.

 

 

 

STUDIA I ROZWÓJ ZAWODOWY

Czy kończąc studia przewidywał Pan, że tak potoczy się Pana ścieżka kariery?

RK: Swoją przygodę z logistyką rozpocząłem na ostatnim roku studiów. To Uczelnia pomogła mi w znalezieniu pierwszej pracy i od tej pory jestem związany z obszarem logistyki kontraktowej.

 

Dlaczego wybrał Pan naszą Uczelnię, kierunek i specjalność?

RK: To nieco skomplikowane. Wybór nie był taki prosty i oczywisty. W szkole średniej postawiłem na nauki ścisłe. Później skończyłem studnia I-stopnia na Politechnice Śląskiej, na wydziale matematyczno-fizycznym. Następnie chciałem nieco poszerzyć swoją wiedzę i związać się z branżą, która była perspektywiczna, mocno się rozwijała oraz w której mógłbym wykorzystać swoje umiejętności analityczne. Myślałem o studiowaniu logistyki lub ekonometrii. Finalnie zdecydowałem, że logistyka to branża, w której nie będę się nudził i to się potwierdziło.

 

 

Czy podczas studiów wykazywał się Pan jeszcze jakąś aktywnością zawodową?

RK: Podczas studiów odbywałem praktyki i staże, pracowałem oraz uczestniczyłem w szkoleniach i warsztatach organizowanych przez uczelnię. Teraz widzę, że było to cenne doświadczenie, które pomogło mi odnaleźć się na rynku pracy i w kształtowaniu mojej ścieżki kariery. W trakcie pracy zawodowej byłem także opiekunem grup studentów, min. w programie Top Young.

Dobre relacje z uczelnią i kadrą akademicką Uniwersytetu pozostały, co zachęca mnie do prowadzenia wystąpień czy wykładów dla studentów oraz do udziału w projektach edukacyjno-doradczych. Wiem, że tego typu programy, bądź staże mogą być świetną nauką dla obu stron. To tylko potwierdza, jak wielkie znaczenie mają takie inicjatywy jak wspomniana wcześniej „Akademia Kariery” GXO.

 

Jaką radę/jakie rady dałby Pan studentom, którzy stoją przed wyborem miejsca, w którym będą realizowali praktyki zawodowe/nie mają jeszcze żadnych doświadczeń zawodowych?

 

RK: Radzę kierować swoje kroki do firm, które mają przygotowane plany/programy praktyk lub programy stażowe dla studentów i co za tym idzie konkretną wizję współpracy. Warto poradzić się starszych znajomych, podpytać kadrę naukową na uczelni. Niezbędna jest też determinacja do odbycia ciekawych praktyk.

Co Pana zdaniem miało największy wpływ na przebieg Pana kariery i kolejne awanse?

RK: Dobre miejsce i czas. Lubię wyzwania i nie zastanawiam się długo, jeśli nadarza się okazja, aby uczestniczyć w nowym i ciekawym projekcie.

 

 

Dziękuję za udział w wywiadzie i życzę dalszych sukcesów.

Rozmawiali: Aneta Szmyt i Piotr Binias, Centrum Karier i Współpracy z Absolwentami.

 

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3