Nowe otwarcie dla samorządów terytorialnych - o potrzebie zmian i transformacji polskich regionów w publikacji Kongresu Obywatelskiego IBnGR

W dniu 29 marca 2024 roku ukazał się kolejny nr Pomorskiego Thinklettera, 1(16)/2024 cyklicznej publikacji Kongresu Obywatelskiego pt.: Samorządy – Nowe otwarcie

Kolejny numer Pomorskiego Thinklettera otwiera dyskusję obywatelską na temat potrzeby zmian w funkcjonowaniu samorządów terytorialnych w obliczu kompleksowych wyzwań przed którymi stoją obecnie struktury samorządowe w Polsce. Jaka jest pożądane rola, kompetencje i przyszłość samorządowych regionów? Jak poprawić mechanizmy polityki regionalnej? jak wzmocnić fundamenty finansowe samorządów terytorialnych? Jak poprawić koordynację sektorowo-terytorialną między regionami i państwem? To tylko niektóre z pytań dla których odpowiedzi poszukują autorzy Pomorskiego Thinklettera wśród których znaleźli się m.in.: „ojcowie założyciele" Samorządnej Rzeczpospolitej (prof. Jerzy Stępień, prof. Mirosław Stec, prof. Leon Kieres, prof. Irena Lipowicz); Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego; Andrzej Buła, Marszałek Województwa Opolskiego; prof. Tadeusz Truskolaski, Prezydent Białegostoku, Prezes Zarządu Unii Metropolii Polskich; dr Wojciech Szczurek, Prezydent Gdyni; Michał Guć, Wiceprezydent Gdyni ds. innowacji; dr Jan Olbrycht, poseł do Parlamentu Europejskiego, jak i eksperci tematyki regionalnej, w tym m.in. prof. Tomasz Komornicki z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania przy Polskiej Akademii Nauk, czy prof. Wojciech Dziemianowicz z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego; prof. Jarosław Flis z Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W gronie autorów znalazł się również Dziekan Wydziału GPiTR.

Pomorski Thinkletter nr 1(16)/2024 w formie darmowego PDF do pobrania z: www.kongresobywatelski.pl/pomorski-thinkletter/wydania/