Warsztaty DUST Horyzont w z górnikami, emerytami i młodzieżą, w tym studentami GMIN i GP

Zespół realizujących projekt Horyzont DUST z Katedry Badań Strategicznych i Regionalnych oraz Katedry Gospodarki Przestrzennej i Środowiskowej przeprowadził cykl warsztatów na temat partycypacji w procesach transformacji w katowickim regionie węglowym.

W pierwszej połowie marca 2024 roku zespół z Katedry Badań Strategicznych i Regionalnych oraz Katedry Gospodarki Przestrzennej i Środowiskowej (Adam Drobniak, Marcin Baron, Artur Ochojski, Adam Polko, Piotr Rykała) przeprowadził w Katowicach i w Rudzie Śląskiej cztery spotkania warsztatowe (tzw. fokusy) z reprezentantami grup społecznych, które do tej pory były w najmniejszym stopniu zaangażowane w planowanie dokumentów związanych ze sprawiedliwą i energetyczna transformacją polskich regionów węglowych.

Pracownicy Wydziału GPiTR przeprowadzili warsztaty z młodzieżą z I. Liceum Ogólnokształcącego w Rudzie Śląskiej, ze studentkami GMIN i GP (Martyna Chlodek, Ida Jaroń, Joanna Kobyłka, Agata Lorenczyk, Marzena Przewłoka*) Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, z górnikami Kopalnie Węgla Kamiennego HALEMBA w Rudzie Śląskiej, a także z emerytami sektora górniczego.

Organizacja spotkań warsztatowych była koordynowana przez Związki Zawodowe KADRA (Tomasz Rodasik, Grzegorz Trefon, Marta Tałady) partnera społecznego projektu Horyzont DUST.

*Pani Martyna Przewłoka jest mieszkanką Katowic i studiuje socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przygotowuje pracę dyplomową z tematyki sprawiedliwej transformacji.