Wystąpienie Dziekana Wydziału GPiTR podczas panelu dyskusyjnego pn. „Subregion Zachodni w procesie dążenia do zrównoważonej gospodarki”

Dziekan Wydziału GPiTR wystąpił w panelu dyskusyjnym pn. „Subregion Zachodni w procesie dążenia do zrównoważonej gospodarki” organizowanym przez Krajową Agencję Poszanowania Energii S.A., Województwo Śląskie, Stowarzyszenie Gmin Górniczych w Polsce oraz Miasto Rydułtowy.

20 lutego 2024 roku Dziekan Wydziału GPiTR prof. UE dr hab. Adam Drobniak wziął udział w dyskusji panelowej „Subregion Zachodni w procesie dążenia do zrównoważonej gospodarki”. W dyskusji dotyczącej transformacji Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego wzięli również udział: Marcin Połomski (Burmistrz Miasta Rydułtowy), Piotr Masłowski (Senator RP), Anna Hetman (Prezydent Miasta Jastrzębie-Zdrój, Przewodnicząca Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce) oraz Stefania Koczar-Sikora (Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju i transformacji Regionu, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego).

Dyskusja koncentrowała się na zagadnieniach: sprawiedliwej, energetycznej i zrównoważonej transformacji, partycypacji w procesach transformacji akcentowanych w projektach HORYZONT DUST i HORYZONT BOLSTER, różnorodności uwarunkowań społeczno-gospodarczych każdego z regionów węglowych w Polsce, długoletnich zależnościach pomiędzy działalnością likwidowanych kopalni a gminami górniczymi, potrzebie wzmacniania lokalnej przedsiębiorczości, roli samorządów terytorialnych w tworzeniu impulsów dla nowych działalności gospodarczych oraz działaniach finansowanych z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Głównym organizatorem spotkania była Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A. realizująca projekt #JUSTEM.