Przejdź do menu Przejdź do treści

Spotkaj się z literaturą przy Drzewie Opowieści podczas 7. ŚFN KATOWICE!

Drzewa od zawsze były symbolami mądrości, siły, odradzania się natury. Zapewniają nam ochronę, są domem dla wielu gatunków zwierząt, a wytwarzając tlen, przyczyniają się do poprawy jakości powietrza. Mogą reprezentować las, przyrodę, ale także – literaturę. Ich rozłożyste gałęzie to kolejne gatunki literackie, które współistnieją obok siebie i nawzajem się uzupełniają. Drzewa to w końcu cierpliwi słuchacze wielu historii, opowiadanych przez ludzi w ich bliskim otoczeniu. Do takiego świata opowieści zapraszamy podczas siódmej edycji Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE!

Drzewo Opowieści – będące wynikiem naszej współpracy z Festiwalem Słowa im. Jerzego Pilcha „Granatowe Góry” – to wyjątkowa przestrzeń, która przy kolejnych edycjach ŚFN zajmuje ważne miejsce w festiwalowym programie. W otoczeniu wspaniałej aranżacji, przypominającej prawdziwe drzewo, możemy wziąć udział w licznych spotkaniach autorskich oraz rozmowach o książkach i literaturze (zarówno tej najnowszej, jak i klasycznej). Nie zabraknie także kontaktu z żywym słowem – wydarzenia przy Drzewie Opowieści przeplatane będą lekturą tekstów czytanych przez gości specjalnych 7. ŚFN.

Poniżej prezentujemy, jakie spotkania z literaturą czekają na was przy tegorocznym Drzewie Opowieści:

Spotkanie z Piotrem Milewskim

Spotkanie z Piotrem Milewskim – podróżnikiem, autorem wielu bestsellerów – skupi się na książce pt. „Islandia albo najzimniejsze lato od pięćdziesięciu lat”, która otrzymała Nagrodę Magellana w kategorii najlepsza książka podróżnicza roku 2018, przyznawaną przez Magazyn Literacki „Książki”. Okazją do rozmowy są wyjątkowe jubileusze: 410. rocznica podróży na Islandię Daniela Vettera – autora pierwszego polskiego przewodnika po tej północnej wyspie – oraz 10. rocznica wyprawy Piotra Milewskiego, podążającego szlakiem Vettera. Rozmowa przybliży nam postać wspomnianego czeskiego podróżnika, wspólnie postaramy się także dowiedzieć, z czego wynika ogromne zainteresowanie Islandią, jakie dziś obserwujemy.

Spotkanie z dr. Maciejem Płazą

Podczas tego spotkania dr Maciej Płaza opowie uczestnikom o swojej twórczości i podejmowanych inicjatywach zarówno jako literaturoznawca oraz tłumacz, jak i autor. Rozmowa przybliży nam tajniki pracy podejmowanej w ramach badań nad dziełami Stanisława Lema, a także przekładów ważnych dla humanistyki dzieł teoretycznych oraz klasyki literatury grozy (H.P. Lovecraft, M. Shelley). Gość specjalny 7. ŚFN opowie również o swojej najnowszej książce pt. „Golem” (2021), w której przywołuje mit Golema, aby przedstawić historię judaizmu, sporów w jego obrębie i relacji ze światem zewnętrznym.

Rozmowa Eweliny Zambrzyckiej-Kościelnickiej z Arturem Chmielewskim

Podczas tego spotkania dziennikarka związana z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka, porozmawia z Arturem Chmielewskim – inżynierem od wielu lat pracującym w NASA. Goście specjalni Festiwalu opowiedzą o wspólnie wydanej książce „Odważ się robić wielkie rzeczy. I ty możesz pracować w NASA”, w której uchylają rąbka tajemnicy o tym, jak działa instytucja, która wysłała człowieka na Księżyc, a także z jakimi wyzwaniami musi się mierzyć. Nie zabraknie także solidnej wiedzy i ciekawostek na temat kosmosu!

Warsztaty opowieści z Szymonem Pilchem

Podczas 7. ŚFN Szymon Pilch – aktor, gawędziarz, współtwórca Domu Niezwykłych Opowieści – poprowadzi spotkanie połączone z warsztatem żywego opowiadania. Podczas tego wydarzenia prowadzący postara się pomóc uczestnikom przełamać tremę, uwierzyć we własną opowieść oraz stworzyć swój własny styl opowiadania. Do wzięcia udziału w warsztatach potrzebne będą jedynie wyobraźnia i własny głos!

Rozmowa o legendach i opowieściach Śląska Cieszyńskiego

Jak powstał Śląsk Cieszyński? Co szepcze lis pod Równicą? Dlaczego morze jest słone, a niebo w pochmurny dzień smutno zawodzi? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziemy we wciąż żywych legendach i opowieściach naszych przodków. Podczas spotkania poznamy najważniejsze historie związane z tą częścią Śląska, a potencjał, jaki w sobie skrywają, stanie się dla nas niewyczerpanym źródłem inspiracji!

Spotkania autorskie

Wszystkich zainteresowanych już teraz zapraszamy na spotkania autorskie, które odbędą się na scenie Drzewa Opowieści. Porozmawiamy m.in. z pisarką i działaczką społeczną Sylwią Chutnik czy pisarzem i dziennikarzem Zbigniewem Rokitą.

Wydarzenia skupione wokół twórczości Wisławy Szymborskiej

Pod Drzewem opowieści Festiwalu „Granatowe Góry” odbędzie się wiele aktywności skupionych wokół polskiej noblistki. Zapraszamy na rozmowę z Joanną Gromek-Illg, która opowie o swojej książce pt. „Szymborska. Znaki szczególne”, a także na wspólne czytanie poezji Wisławy Szymborskiej, której duch wciąż jest obecny w napisanych przez nią wierszach. Na wszystkich zainteresowanych czekać będą także warsztaty pt. „Pralnia poetycka” prowadzone przez dr Joannę Godawę, podczas których dowiemy się, dlaczego sznurek i klamerki do prania mogą być pomocne przy cytowaniu poezji. Będziemy mogli przepisać nasze ulubione fragmenty wierszy noblistki, z których później wydobędziemy najważniejsze słowa – w ten sposób, jako efekt spotkania, powstanie wyjątkowa, literacka instalacja artystyczna.

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3