Przejdź do menu Przejdź do treści

Goście 7. Śląskiego Festiwalu Nauki

Piotr Milewski

Studiował w Poznaniu, Wiedniu, Pasawie, Filadelfii, Sapporo i Otaru. W swoich bestsellerowych książkach pisze o Japonii, Islandii oraz kolei transsyberyjskiej. Poznaj Piotra Milewskiego – gościa specjalnego 7. edycji Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE.

Urodził się w Chełmie, a wychował w Opolu. Jest autorem bestsellerowych książek: "Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej" (2014/2020), "Dzienniki japońskie. Zapiski z roku Królika i roku Konia" (2015/2022), "Islandia albo najzimniejsze lato od pięćdziesięciu lat" (2018), "Planeta K. Pięć lat w japońskiej korporacji" (2020) oraz "Tokio. Opowieści z Dolnego Miasta" (2023), jak również współautorem książek: "Hokkaido – Japonia bez gejsz i samurajów" (2006), "Azja. Opowieści podróżne" (2018) oraz "Wyspa. Opowieści podróżne (2019)".

Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, trzykrotny laureat Nagrody Magellana "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI". Laureat nagrody Traveler magazynu "National Geographic Polska" w kategorii Książka Roku 2020. Współpracuje z polskimi i japońskimi czasopismami oraz z prasą polonijną.

Więcej informacji o Piotrze Milewskim oraz jego książkach można znaleźć na stronie internetowej.

Greg Foot

Od ponad 15 lat pisze, prowadzi i produkuje treści naukowe w telewizji, radiu, podcastach, na YouTubie oraz na scenie. Podczas wystąpień prezentuje spektakularne pokazy naukowe na scenach całego świata. Przedstawiamy pierwszego zagranicznego naukowca, którego mieliśmy już przyjemność gościć w ramach minionej odsłony ŚFN – Grega Foota.  

Popularyzator nauki, dziennikarz naukowy i prezenter związany z BBC. Pisze i prowadzi popularny cotygodniowy program „Sliced Bread” w BBC Radio 4. Jest naukowcem (reprezentuje nauki przyrodnicze na Uniwersytecie w Cambridge), a także dyrektorem kreatywnym cyfrowego studia produkcyjnego sciencemedia.studio oraz Wellcome Trust Public Engagement Fellow.

Z działalnością naukową i dziennikarską Grega Foota można zapoznać się na jego stronie internetowej.

Dr Kathryn Harkup

Chemiczka, popularyzatorka nauki, pisarka. Zgłębia ciemne strony nauki, przygląda się  rozwojowi chemii, fizjologii, elektryczności, a także zagląda w mroczne zaułki medycyny, w których można znaleźć makabryczne eksperymenty. W swoich książkach bada trucizny stosowane m.in. przez Agatę Christie, Szekspira czy Jamesa Bonda, a także przybliża takie postaci z horrorów jak wampiry, Frankenstein i inne potwory. Dr Kathryn Harkup będzie kolejną gościnią 7. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE.

Pierwsza książka Kathryn Harkup pt. „A is for Arsenic: The Poisons of Agatha Christie” stała się międzynarodowym bestsellerem i znalazła się na listach Mystery Readers International Macavity Awards oraz BMA Medical Book Awards. W październiku 2023 roku ukazała się jej pierwsza książka w języku polskim – pod patronatem Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE – pt. „Przepis na potwora”. Publikacja stanowi pasjonujące sprawozdanie z badań XIX-wiecznych naukowców, stanowiących inspirację dla Mary Shelley.

Więcej informacji o działalności dr Kathryn Harkup można znaleźć na jej stronie internetowej.

Dr Maciej Płaza

Prozaik, tłumacz, literaturoznawca, doktor humanistyki. Przekładał m.in. Mary Shelley, H.P. Lovecrafta, lorda Dunsany’ego, Arthura Machena, Williama Faulknera i J.G. Ballarda oraz prace naukowe Fredrica Jamesona, Briana McHale’a i Marjorie Perloff. Przedstawiamy dr. Macieja Płazę – kolejnego gościa specjalnego 7. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE.

Autor monografii „O poznaniu w twórczości Stanisława Lema” (2006), tomu opowiadań „Skoruń” (2015) oraz powieści „Robinson w Bolechowie” (2017) i „Golem” (2021). Za swoją twórczość literacką i przekładową wyróżniony m.in. Nagrodą Literacką Gdynia, Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus i Nagrodą „Literatury na Świecie” oraz nominacjami do Nagrody Literackiej „Nike”, Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, Nagrody Literackiej m.st. Warszawy i Nagrody im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego.

Więcej informacji o twórczości i działalności dr. Macieja Płazy można znaleźć na portalu Culture.pl.

Gen. Roman Polko

Generał, komandos, dwukrotny dowódca GROM, doktor zarządzania. Kierował zagranicznymi misjami wojennymi i stabilizacyjnymi w byłej Jugosławii, Kosowie, Afganistanie, Zatoce Perskiej oraz Iraku. Przedstawiamy gen. Romana Polkę – kolejnego gościa 7. edycji Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE.

W 2003 roku brał udział w działaniach wojennych, które doprowadziły do upadku reżimu Saddama Husajna. Doradzał prezydentowi m.st. Warszawy oraz ministrowi spraw wewnętrznych i administracji w sprawach zwalczania terroryzmu i bezpieczeństwa. Był zastępcą i pełnił obowiązki szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Obecnie zaangażowany w prace prezydenckiej Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności. 

Oprócz Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu i Akademii Obrony Narodowej ukończył specjalistyczne kursy w USA: Rangers, powietrzno-desantowy (Airborn) i naprowadzania śmigłowców (Pathfinder), a także Senior International Defense Management Course w Monterey.

Edukator dla bezpieczeństwa i wykładowca akademicki. Wspólnie z żoną, dr hab. Pauliną Polko, publikuje książki związane z kwestiami zarządzania zespołami ludzkimi i bezpieczeństwa: „Szefologika, czyli logika szefowania”, „Rozgromić konkurencję”, „Bezpiecznie już było: jak żyć w świecie sieci terrorystów i ciągłej niepewności” oraz „Rozgromić kryzys” – o pandemii, wojnie, przewidywaniach na przyszłość i o tym, jak żyć. 

Żonaty, ma czworo dzieci. Jego hobby to maraton, hokej i triathlon.

Więcej informacji o współwydawanych przez gen. Romana Polkę książkach można znaleźć na stronie Grupy Wydawniczej Helion.

January Weiner

Z wykształcenia biolog, z zawodu bioinformatyk, a z zamiłowania popularyzator nauki. Od wielu lat zajmuje się funkcjonalną analizą danych biologicznych i biomarkerami w kontekście chorób zakaźnych i raka. Poznaj Januarego Weinera 3 – kolejnego gościa specjalnego siódmej edycji Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE.

Obecnie pracuje w Berlińskim Instytucie Zdrowia przy Charité, gdzie współpracuje przy projektach związanych z medycyną translacyjną. Ewolucją interesuje się od dzieciństwa (odkąd dostał pierwszą książeczkę o dinozaurach), w latach dwutysięcznych badał też ewolucję białek (zrobił habilitację w dziedzinie biologii ewolucyjnej).

W wolnych chwilach pisze popularnonaukowe artykuły dla czasopism i swojego bloga Biokompost.

Janusz Pętkowski

Astrobiolog związany z Zakładem Nauk o Ziemi, Atmosferze i Planetach w Massachusetts Institute of Technology (MIT) i Wydziałem Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej. Jest wiceszefem naukowym (deputy PI) inicjatywy MIT – Morning Star Missions to Venus i wiceszefem w zespole naukowo-instrumentowym misji firmy Rocket Lab na Wenus – pierwszej prywatnej międzyplanetarnej misji kosmicznej, której wystrzelenie planowane jest na styczeń 2025 roku. Przedstawiamy kolejnego gościa specjalnego siódmej odsłony Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE – Janusza Pętkowskiego.

Interesuje się gazami biosygnaturowymi, biochemią teoretyczną oraz badaniami prowadzącymi do znalezienia życia poza Ziemią. Obronił doktorat z biofizyki na Uniwersytecie Wirginii w Charlottesville. Uzyskał magisterium i licencjat w dziedzinie biotechnologii i biologii molekularnej na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jest jednym z członków założycieli Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego.

Więcej o naukowej działalności Janusza Pętkowskiego można dowiedzieć się m.in. z nagrania na kanale YouTube Poznaj Astrobio, które jest dostępne na stronie Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego.

Dr Alex Baker

Wielokrotnie nagradzany adiunkt i wynalazca na Wydziale Chemii Uniwersytetu w Warwick. Jest nie tylko naukowcem, cieszącym się rosnącą międzynarodową renomą dzięki tworzeniu diagnostyki medycznej nowej generacji, ale również doświadczonym działaczem publicznym w Wielkiej Brytanii. Dr Alex Baker będzie naszym kolejnym gościem specjalnym podczas 7. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE.

Jego pasją jest angażowanie społeczeństwa we wszystko, co związane z chemią i naukami ścisłymi – interesują go takie tematy jak zamrażanie ludzi, diagnozowanie ciąży u faraonów czy walka o sprawiedliwszą opiekę zdrowotną. Przewodniczył panelom eksperckim związanym z wpływem różnych cząsteczek na kreatywność, koktajle i kulturę, a także występował w telewizji, gdzie omawiał swoje badania dotyczące przeciwdziałania pandemii COVID-19.

W ramach grupy badawczej Baker Humanitarian Chemistry Group dąży do znalezienia chemicznych rozwiązań problemów związanych z humanitarną opieką zdrowotną, które mają wpływ na najbardziej marginalizowane społeczności na całym świecie. Za sprawą swoich badań nawiązał współpracę z inżynierami, biologami, fizykami, lekarzami oraz przemysłem w dążeniu do polepszenia opieki zdrowotnej w skali globalnej.

Więcej informacji o naukowej i popularyzatorskiej działalności dr. Alexa Bakera można znaleźć na jego stronie internetowej.

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3