Przejdź do menu Przejdź do treści

Nauka powinna być dostępna dla każdego!

Twierdzimy, że żadne bariery architektoniczne, komunikacyjne, mentalne czy finansowe nie powinny sprawiać, że osoby z niepełnosprawnościami nie mogą mieć dostępu do edukacji i efektów badań naukowych!

W związku z tym na 7. Śląskim Festiwalu Nauki KATOWICE zapewnimy:

Tłumaczenie na język migowy

Na festiwalu pracuje aż 7 znakomitych tłumaczy Polskiego Języka Migowego – PJM. Obecni będą na scenie głównej i na warsztatach, jeśli przy rejestracji zgłoszono takie zapotrzebowanie. Tłumaczy PJM można spotkać w punkcie dostępności zaraz po wejściu na festiwal od strony Hali Widowiskowej Spodek. Osoby Głuche mogą wspólnie z tłumaczem zwiedzić cały festiwal. Każdy pokaz, wykład, spotkanie naukowe stają się dzięki temu dla nich dostępne.

Technologie wspomagające słyszenie

Osoby słabosłyszące w punktach rejestracyjnych i informacyjnych, na wykładach i warsztatach będą mogły skorzystać z pętli indukcyjnej wspomagającej rozumienie mowy w aparacie słuchowym.

Przestrzeń dostępna dla osób z niepełnosprawnością ruchową

Wydarzenie organizowane jest w budynku bez barier. Na wyższe poziomy można dojechać windą. Sceny festiwalowe projektujemy tak, by dostęp do niej mieli również prelegenci korzystający z pomocy ortopedycznych czy z wózków inwalidzkich.  W przestrzeniach festiwalowych znajdziesz też ławki i miejsca do wypoczynku.

Przejrzyste oznakowanie przestrzeni

Staramy się, by każda chwila spędzona na festiwalu była wartościowa. Dlatego wspólnie z ekspertami stworzyliśmy system tablic i oznaczeń, które pomagają poruszać się po przestrzeni. Na mapkach i ścieżkach oznaczyliśmy też trasy bez barier – odpowiednie dla osób korzystających w wózków inwalidzkich i wózków dziecięcych.

Przestrzeń przyjazna osobom ze spektrum autyzmu

Mamy świadomość, że na festiwalu wiele się dzieje! W jednej z sal konferencyjnych stworzymy więc przestrzeń, w której można się odizolować od ludzi, bodźców i spokojnie wyciszyć. 

Asysta dla osób ze szczególnymi potrzebami

Część pracujących na festiwalu wolontariuszy została przeszkolona z asysty osobom z niepełnosprawnościami. Będzie można ich spotkać w punkcie dostępności i pomogą rozwiązać każdy niestandardowy problem.

Strefa dostępności

Wierzymy, że dostępność zaczyna się od świadomości. Stworzyliśmy więc strefę, w której będzie można poznać świat z perspektywy osób z niepełnosprawnościami i zobaczyć, jak nauka sprawia, że ich życie staje się prostsze!

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3