Przejdź do menu Przejdź do treści

Ścieżki tematyczne Miasta Nauki

Przemysły przyszłości

W ostatnich latach obserwujemy rozwój nowoczesnych technologii, w tym związanych ze sztuczną inteligencją czy robotyką. Jak jednak sprawić, by postęp w tej dziedzinie dotarł do wszystkich bez wprowadzania nierówności społecznych?

Ścieżka przemysły przyszłości to kolejna ze ścieżek tematycznych Miasta Nauki! Dowiecie się m.in. czym jest web 3.0, a także poznacie nowe sposoby rozwiązań transformacyjnych i przyjrzycie się rozwojowi sektorów kreatywnych, takich jak e-sport oraz gamedev.

Czekamy na Wasze zgłoszenia aktywności na 7. ŚFN KATOWICE!

Innowacje społeczne

W ostatnich dekadach Górny Śląsk przeszedł (i nadal przechodzi) intensywne przemiany. Region odchodzi od węgla, celując w nowoczesne technologie oraz innowacje społeczne. Dziś to nie przemysł jest dla niego kołem zamachowym, lecz bardziej przyjazne dla środowiska ekologiczne rozwiązania, a także kultura!

Śląski Festiwal Nauki KATOWICE doskonale wpisuje się w nową tożsamość stolicy województwa śląskiego. Podczas siódmej edycji chcemy zwrócić uwagę na ważną rolę tzw. citizen science, czyli nauki obywatelskiej, która przy wsparciu mieszkańców ma realną szansę wpłynąć inspirująco na pracę naukowców. W końcu wszystkim nam zależy na tym, by żyło się lepiej.

Ścieżka innowacje społeczne jest jedną z sześciu ścieżek, w ramach której możecie zgłaszać swoje aktywności! Więcej o naborze przeczytacie na stronie.

Ścieżka dziedzictwo przemysłowe i kulturowe

Czy zdajemy sobie sprawę, jak ważne są procesy transformacji społeczno-gospodarczej w regionach, gdzie obecny był przemysł ciężki? Czy wiemy, jakie zalety posiada węgiel, czy może kojarzymy go tylko z surowcem opałowym? Jaka jest Twoja znajomość dziedzictwa kulturowego i wiedza na temat epok, architektury czy sztuki? 

W ramach ścieżki dziedzictwa przemysłowego i kulturowego będziesz mógł wysłuchać wielu wykładów i wziąć udział w aktywnościach, które przybliżą Ci wybrane zagadnienia z dziedzictwa przemysłowego i kulturowego, a także lepiej zrozumieć procesy prototypowania przyszłości.

Ścieżka kreacja i krytyka

Wszyscy lubimy dobre historie, wszyscy lubimy przenosić się do innych światów, w których te historie się rozgrywają, wszyscy potrzebujemy też, aby ktoś nam ciekawie te historie opowiedział. 

W ramach ścieżki kreacja i krytyka chcemy zebrać aktywności skupione wokół m.in. zagadnienia kreowania i prowadzenia narracji, ale także krytycznego namysłu nad przedsięwziętymi działaniami. 

W tej tematyce mile widziane są zgłoszenia ujmowane ogólnie jako humanistyczne, jak językoznawstwo, filozofia czy kulturoznawstwo, ale również interdyscyplinarne, prezentujące nowe metody nauczania, sposoby podejmowania krytycznej refleksji oraz otwartości na drugiego człowieka z punktu widzenia zmian, jakie obserwujemy we współczesnym świecie.

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3