Przejdź do menu Przejdź do treści

Strefy 7. ŚFN

Strefa nauk ścisłych nie tylko dla szalonych naukowców!

Kto z ręką na sercu może powiedzieć, że nigdy nie wyobrażał sobie siebie w roli szalonego naukowca albo nie próbował przeprowadzać eksperymentów? Chociaż wielu z nas zdążyło już podrosnąć, nadal fascynują nas wszelkiego rodzaju doświadczenia – te bardziej i te mniej wybuchowe. Sporo takich właśnie eksperymentów zobaczymy w strefie nauk ścisłych podczas zbliżającego się 7. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE.

Chociaż naszym gościom z pewnością daleko do szaleństwa, nie ma wątpliwości co do tego, że pozwolą nam na własnej skórze doświadczyć dreszczyku emocji związanego z wszelkiego rodzaju nauką. A wachlarz atrakcji, jakie zaprezentują, jest naprawdę szeroki, zatem każdy znajdzie coś dla siebie.

Chociaż roboty zazwyczaj kojarzą się z science fiction, powoli stają się nieodłączną częścią naszego codziennego życia. Adam Mańka z Politechniki Śląskiej zaprezentuje, jak krok po kroku stworzyć swojego własnego robota do zadań transportowych – od podłączenia urządzeń poprzez programowanie aż po ostateczne testy działania. Z kolei Aleksandra Janus z Fabryki Naukowców Gliwice zaprosi nas – od najmłodszych po najstarszych – na pokaz robotów zbudowanych z Lego. Co więcej, każdy odwiedzający będzie miał niepowtarzalną okazję, by stworzyć oryginalnego polimerowego robaka, którego potem będzie mógł zabrać do domu. Robota do życia powołuje energia elektryczna, o której nieco więcej opowie Katarzyna Jura. Stanowisko „Ręka, noga, mózg na ścianie, z MIKO prądu podglądanie” nie tylko pomoże znaleźć odpowiedzi na nurtujące nas pytania dotyczące prądu, których na co dzień nie ośmielamy się zadawać, czyli na przykład jak pachnie czy smakuje, ale także przedstawi historię wielkich doświadczeń fizycznych. Jednak żeby wszystko działało jak należy, potrzebne są obliczenia. Jak działa chmura obliczeniowa i w jaki sposób wpływa na naszą codzienność? O tym opowie Barbara Woźniak z Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej.

A może bardziej od robotów interesują was… eliksiry? Dla wielbicieli magii mamy w tym roku nie lada gratkę – dr Sławomir Smolik ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (a może Magicznego?) zaprasza wszystkich na lekcję chemii w Hogwarcie! Zbadajcie jaja, z których wykluły się smoki, poznajcie tajemnice likantropii i wykryjcie smoczą krew. Tym, którzy szukają jeszcze receptury na eliksir piękności, polecamy stanowisko Marcina Grzegorzycy „Zrób swój kosmetyk”. Wybierzcie właściwe ingrediencje i stwórzcie magiczną kulę kąpielową, którą będziecie mogli albo podarować w prezencie, albo też wykorzystać w swoim domowym SPA. Tym zaś, których zawsze ciągnęło na Wieżę Astronomiczną, polecamy Mobilne planetarium, gdzie w niewielkiej pompowanej kopule będziemy mogli podziwiać kosmos i odkrywać jego tajemnice, a także niezwykłą Strefę Aktywności Kosmicznych, gdzie będzie okazja zaprogramować swojego kosmicznego robota, zaprojektować marsjańską bazę za pomocą długopisu 3D, a także zbudować rakietę czy mniejsze – acz równie efektowne – liczydło gwiazd.

Z kolei tych uczestników, którzy lubią kolory i rozbłyski, zapraszamy do udziału w pokazie Magdaleny Zięby „Magia światła w przyrodzie i technice”. Poznacie tam tajemnice tęczy i barwnych kamieni, dowiecie się co nieco na temat ptasich piór i pancerzy żuków, a także wykonacie obraz za pomocą światła. Z kolei dr Mateusz Korzec pokaże, jak zrobić kolorowy sztuczny śnieg, udowodni, czy kawa naprawdę może barwić, a także sprawdzi, czy liść pietruszki jest tylko zielony. A może chcielibyście się dowiedzieć czegoś na temat najniezwyklejszego stanu skupienia, czyli plazmy? Jeżeli tak, zapraszamy na stworzony przez dr. Tomasza Sobola z Centrum SOLARIS pokaz, podczas którego nie tylko usłyszycie, czym charakteryzuje się plazma i w jaki sposób oddziałuje na nią pole elektromagnetyczne, ale też na własne oczy zobaczycie, jak można nią sterować!

A jeżeli jesteście wielbicielami tego, co małe, zapewne zainteresuje was, jak własnoręcznie stworzyć świat w kropli wody. Będziecie mieli okazję nie tylko popodziwiać wodę z kranu czy kałuży pod mikroskopem, ale także samodzielnie wykonać różnorakie preparaty. Z kolei Weronika Tyczyńska i Jakub Rech zaprezentują nam skarby biologii i chemii, które nierzadko mają wiele do czynienia z niewidocznymi gołym okiem bakteriami. Wciąż za wielkie? Zatem zapraszamy na… nic! A raczej – zabawę z próżnią, do której zachęci nas dr Barbara Solecka z Politechniki Śląskiej. Przeprowadzimy obserwacje zachowań pianki do golenia, baloników i jojo w warunkach obniżonego ciśnienia, a także przekonamy się, czy w kosmosie słychać dźwięk.

W strefie nauk ścisłych czeka nas to wszystko i o wiele więcej! Przekonajcie się, że nauka nie jest zarezerwowana wyłącznie dla szalonych naukowców, podczas zbliżającej się siódmej edycji ŚFN, która odbędzie się już w dniach 9–11 grudnia 2023!

Poczuj się jak James Bond w strefie nauk humanistyczno-społecznych!

Chociaż nauka nierzadko kojarzy się z liczeniem i skomplikowanymi wzorami, na Śląskim Festiwalu Nauk KATOWICE przekonacie się, że wcale tak nie jest! Tych, którzy na cyferki reagują alergią, zapraszamy do udziału w atrakcjach zaproponowanych przez gości w strefie nauk humanistyczno-społecznych. Z kolei wielbiciele matematyki znajdą tu niezwykłą i inspirującą odskocznię.

Strefa nauk humanistyczno-społecznych zaoferuje w tym roku prawie trzydzieści stanowisk o niezwykle zróżnicowanej tematyce. Na własnej skórze przekonacie się, że współczesny humanista to prawdziwy człowiek renesansu, a żeby nim zostać, trzeba zacząć bardzo wcześnie. Jak wcześnie? O tym opowiedzą najmłodsi goście tegorocznego ŚFN – uczniowie, których świeże spojrzenie na świat oraz innowacyjne pomysły mają okazję zmienić naszą codzienność – oraz kształtujący ich umysły nauczyciele.

Jednak nigdy nie jest za późno, by rozpocząć swoją przygodę z nauką. Podczas tegorocznej edycji ŚFN będziecie mogli poczuć się jak bohaterowie serialu CSI – wystarczy odwiedzić stanowiska kryminalne, przy których dowiecie się, w jaki sposób znajduje się oraz zabezpiecza dowody, w tym odciski linii papilarnych, a także jak wygląda postępowanie w sprawach dotyczących nieletnich sprawców. Z kolei udział w pokazach na stanowiskach psychologicznych pomoże wam stworzyć doskonały portret psychologiczny kryminalisty i ostatecznie go ująć.

Niemniej nawet sam James Bond ma prawo do urlopu – i to najlepiej w jakimś egzotycznym kraju. Jak dobrze przygotować się do podróży? Co spakować, kiedy wybieramy się w góry? I jak bezboleśnie przeżyć zagraniczne wojaże? Odpowiedzi na te i inne pytania szukajcie wśród stanowisk podróżniczych. Z kolei stanowiska poświęcone historii pozwolą wam zagłębić się w przeszłości i posmakować obyczajów różnych kultur. Poznacie tajniki pracy historyków i na nowo przeżyjecie przygody, o jakich tajnym agentom się nie śniło! Lecz żeby dogadać się za granicą, dobrze jest znać jakiś język obcy. A jaki? Cóż, najlepiej chiński, bo to nim posługuje się znaczna część naszego globu, dlatego serdecznie zapraszamy do zapoznania się z atrakcjami przygotowanymi przez niestrudzonych filologów.

Kiedy powrócimy już z podróży, czy jest coś lepszego niż dobra książka albo wyciszająca wizyta w muzeum? Do relaksu zachęcą was CINiBA oraz Muzeum Śląskie, które również przygotowały dla uczestników siódmej edycji ŚFN niezwykłe atrakcje.

Wznieś się ponad Ziemię w strefie Technika!

A gdyby tak zebrać nowinki technologiczne i najważniejsze informacje ze świata techniki w jednym miejscu? Siódma edycja Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE odpowie na to wezwanie, proponując uczestnikom strefę Technika. Naukowcy, badacze i inni miłośnicy techniki będą na was czekać przy wielu starannie przygotowanych stanowiskach pokazowych.

Amerykańska sonda OSIRIS-REx powraca na Ziemię, przywożąc ze sobą kawałek planetoidy. Brytyjska poczta państwowa Royal Mail wykorzystuje drony do szybszego dostarczania listów, a firma L’Oréal tworzy pierwszy, ręczny i w pełni skomputeryzowany aplikator do makijażu dla osób z niepełnosprawnością. To tylko niektóre z licznych nowości technologicznych, które każdego dnia są udostępniane przez firmy i koncerny wykorzystujące zdobycze techniki. Myśl techniczna jest więc wszechobecna – od wysyłania ludzi w przestrzeń kosmiczną, przez sztuczną inteligencję, motoryzację i kody programowania, aż po bezpieczeństwo w sieci, ochronę środowiska i czynności, które wykonujemy na co dzień. Nasze życie z każdym dniem staje się łatwiejsze dzięki prezentowaniu przez naukowców coraz to nowszych rozwiązań technicznych.

Jakie tematy znajdą się w tej strefie? Na początek przyjrzymy się z bliska różnym robotom, poznamy ich budowę, a także zawody, jakie mogą wykonywać, aby z sukcesem pomagać człowiekowi. Ponadto postaramy się rozszyfrować zasady działania sztucznej inteligencji, a także zgłębimy tajniki inżynierii i druku 3D. Na pasjonatów kolarstwa czekać będzie pokaz zabytkowych, wyścigowych rowerów, z kolei fani transportu nadziemnego będą mogli zobaczyć wystawę bezzałogowych statków powietrznych. Studencki Program Kosmiczny z prędkością światła przybliży tajemnice kosmosu wszystkim zainteresowanym ciągle powiększającą się przestrzenią nad nami, pełną czarnych dziur i wybuchów supernowych. A to jeszcze nie wszystko! Strefa Technika będzie obfitowała także w rozmowy i spotkania na temat bezpieczeństwa i ekologii w transporcie drogowym, programowania oraz ciekawostek ze świata architektury. Przyjrzymy się nawet fascynującemu „wnętrzu” betonu!

Jak widać, aktywności proponowane przez strefę Technika nikomu nie pozwolą się nudzić! Wciąż rozwijająca się technika, obecna w każdej dziedzinie naszego życia, znajdzie swoje miejsce w bogatym programie siódmej edycji ŚFN. Jesteśmy pewni, że z pomocą doświadczonych naukowców i badaczy objawi nam wszystkie swoje tajemnice!

Do technicznego świata zapraszamy w dniach 9–11 grudnia, podczas których spotkamy się z nauką w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Poczuj się jak ryba w wodzie w strefie Przyroda

Jesteś zapalonym miłośnikiem zwierząt? A może zawsze chciałeś wyjechać na biegun północny? Albo po prostu lubisz przechadzać się po parkach i zachwycać się kwiatami? Świat przyrody jest niezwykle zróżnicowany i na pewno każdy znajdzie w nim coś dla siebie – podobnie jak na Śląskim Festiwalu Nauki KATOWICE w strefie Przyroda!

Podczas tegorocznej edycji ŚFN będzie tam na nas czekać ponad 20 różnych stanowisk pokazowych, które przybliżą nam przeróżne zagadnienia z zakresu przyrody – od geologicznych aspektów naszej planety poprzez lasy i mikroogrody aż po DNA i pierwiastki, które znajdziemy w naszych smartfonach.

Niezależnie od tego, czy wolicie wkładać biały kitel i maszerować do laboratorium, czy też w stroju kąpielowym pójść na basen, trzeba przyznać, że woda jest nie tylko warunkiem koniecznym do istnienia życia, ale także jednym z najbardziej fascynujących związków w całym kosmosie. Czy są różne jej rodzaje? Ile mamy jej w swoim organizmie? I co tak naprawdę w niej żyje? Podczas tegorocznej odsłony ŚFN uzyskamy odpowiedzi na te oraz inne wodne pytania. Jeśli jednak wodór i tlen interesują was przede wszystkim jako pierwiastki, to z pewnością zachwyci was stanowisko poświęcone… smartfonom. Czy wiedzieliście, że w tych niewielkich urządzeniach znajduje się prawie 75% pierwiastków z układu okresowego? Odkryjcie zatem, co jeszcze kryje się za ekranami waszych telefonów!

A co znajduje się NA tych ekranach? Jeżeli zdjęcia waszych pupili, to zapewne zainteresują was stanowiska poświęcone zwierzętom. Będziecie mogli nie tylko dotknąć futerka królika, popodziwiać ptasie pióra czy też odgadnąć, która czaszka należy do jakiego zwierzęcia, ale również stworzyć swojego własnego papierowego podopiecznego – tylko od was zależy, czy będzie to rybka, czy ptak. A może nawet jakiś bezkręgowiec? Będzie także okazja do lepszego poznania zwierząt, które rządziły naszą planetą, nim pojawili się na niej ludzie, oraz do zobaczenia przeróżnych okazów skamieniałości oraz mikroskamieniałości.

Jednak gdyby nie rośliny – zarówno prehistoryczne, jak i współczesne – zwierzęta nie miałyby co jeść i gdzie żyć. Wśród stanowisk przyrodniczych z łatwością odnajdziecie więc te, które pozwolą wam zagłębić się w świat roślin. Z których można wytwarzać olej? Na podstawie których zostało stworzone popularne zapięcie Velcro? Jak technologia pomaga w poznawaniu tajemnic lasów? No i jak właściwie działa ten aloes? Nie tylko będziecie mieli okazję poznać odpowiedzi na te pytania oraz wiele innych, ale również sami będziecie mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat roślin uprawnych, a także kupić niezwykłe rośliny tropikalne. A jeśli ktoś odkryje w sobie artystyczną duszę, z pewnością wspaniale będzie się bawił podczas projektowania ogrodów i innych ekoprzestrzeni. Wielbicieli mniejszych ogródków z kolei zafascynuje stanowisko poświęcone tworzeniu mikroogrodów miejskich, które mogą powstać nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach blokowiskowych.

A może wolicie sprawdzić, co znajduje się pod ziemią? Zatem zapraszamy do dołączenia do studentów geografii, którzy podzielą się swoją pasją i pomogą wam w tworzeniu własnych map przy użyciu metod kartograficznych. Dowiecie się również, jakie informacje ukryte są w skałach osadowych, w jaki sposób naukowcy potrafią je odczytać i do czego mogą się przydać. Z kolei na stanowisku poświęconym nieczynnym kamieniołomom Sadowa Góra i Gródek nie tylko będziecie mieli okazję zobaczyć wydobyte w Jaworznie minerały i skały, ale także wcielicie się w projektantów i stworzycie makietę, projektując nowe miejsca w przestrzeni kamieniołomu.

Jeśli jednak sądzicie, że wiecie już wszystko, czeka na was masa konkursów, quizów i testów, w ramach których będziecie mogli się sprawdzić, a przy tym doskonale bawić!

Odwiedź strefę Medycyna i Zdrowie, by żyć długo i szczęśliwie!

Czy wiedziałeś, że picie kawy może spowolnić rozwój choroby Alzhaimera, a wiśnie oraz przygotowany z nich sok mogą okazać się lekiem na bezsenność? A jak to jest z drzemkami w ciągu dnia – przywracają energię czy zaburzają rytm dobowy snu? Dziś coraz popularniejsze staje się holistyczne podejście do zdrowia – zarówno ciało, jak i psychika to zestaw naczyń połączonych, które mają ogromny wpływ na swoje wzajemne funkcjonowanie, a tym samym na nasze samopoczucie. Właśnie takiemu całościowemu podejściu przyjrzymy się podczas siódmej edycji Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE. Jedną z wielu stref tematycznych będzie ta poświęcona medycynie i zdrowiu, w której będą na nas czekać aż 43 stanowiska pokazowe.

Brytyjscy neurochirurdzy zapowiadają bezpieczniejsze i precyzyjniejsze operacje mózgu z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, komórki macierzyste mogą okazać się niezastąpione w leczeniu cukrzycy, a stosowanie diety śródziemnomorskiej zmniejsza ryzyko zachorowania na demencję aż o 23% – współczesna medycyna cały czas się rozwija i wciąż idzie do przodu. Dzięki prowadzonym badaniom naukowcy coraz lepiej poznają ciało człowieka oraz jego zależności ze środowiskiem naturalnym, które – dotąd nieodkryte – mogą okazać się rewolucyjne w leczeniu wielu chorób i przypadłości. Nasze zdrowie zależy od wielu czynników – właściwa dieta, odpowiednia ilość snu oraz częsta aktywność fizyczna wpływają korzystnie na nasz organizm, dzięki czemu staje się on silniejszy, a my sami – szczęśliwsi.

Co będzie można zobaczyć w strefie Medycyna i Zdrowie? Uczestnicy Festiwalu będą mieli szansę zgłębienia wielu zagadnień związanych z nowymi metodami profilaktyki różnych chorób, ich diagnozy oraz leczenia. Wśród tutejszych aktywności nie zabraknie także stanowisk przeznaczonych dla najmłodszych, dla których przygotowujemy takie inicjatywy jak „Laboratorium Misia SUMisia” i „Ninianki Go”. Każdy z odwiedzających strefę będzie mógł porozmawiać z naukowcami o sporcie oraz jego roli w prowadzeniu zdrowego trybu życia („Nauka w służbie sportu”); w bogatej ofercie tego obszaru znajdą się także stanowiska pokazowe stworzone z myślą o konkretnych aspektach zdrowia – skupimy się m.in. na funkcjonowaniu zmysłów, narządach ruchu czy wiadomościach z zakresu stomatologii. Nie zabraknie również miejsc, w których będzie można sprawdzić swoją wiedzę okołomedyczną oraz dowiedzieć się czegoś nowego o recepturach farmaceutycznych, popularnych trendach w kosmetologii i technikach masażu. Ponadto popularyzatorzy wiedzy o zdrowiu zwrócą naszą uwagę na te aspekty życia codziennego, które korzystnie wpływają na nasz organizm i jego ogólny dobrostan oraz podpowiedzą, czego unikać, by żyć długo i szczęśliwie.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia jednej z największych stref tematycznych Festiwalu! Dowiecie się tu wielu interesujących rzeczy i zdobędziecie praktyczną wiedzę ze świata medycyny, która podpowie wam, jak lepiej – i przyjemniej! – dbać o zdrowie.

Strefa motorsportu (nie tylko) dla pasjonatów motoryzacji!

Podobnie jak w poprzednich edycjach, tegoroczny Śląski Festiwal Nauki KATOWICE zaproponuje publiczności strefy specjalne. Podczas siódmej edycji jedną z nich będzie strefa motorsportu, w której uczestnicy będą mogli zapoznać się z szeroko pojętym wykorzystaniem nauki w różnych rodzajach sportów motorowych. Koordynatorem strefy specjalnej będzie Mikołaj Sokół – dziennikarz i ekspert zajmujący się wyścigami Formuły 1. 

Rajdy samochodowe czy motocyklowe, cross-country i inne sporty motorowe mają wielbicieli zarówno wśród starszych, jak i młodszych. Obecnie nie ma chyba nikogo, kto nie słyszałby o Formule 1 albo nie kibicował podczas choćby jednego wyścigu motorowego. Jednak niezależnie od tego, czy jest się zagorzałym kibicem, czy też kompletnym laikiem, strefa motorsportu bez wątpienia zaprezentuje wiele fascynujących spojrzeń na ten rodzaj sportu. Tegoroczni specjaliści z pewnością rozwieją wszelkie wątpliwości związane z wykorzystaniem różnorakich gałęzi nauki w motorsporcie oraz odpowiedzą na nurtujące uczestników pytania. 

Uniwersalne rozwiązania 

Motorsport nie ma jednak monopolu na rozwiązania opracowywane na jego użytek. Uczestnicy 7. ŚFN KATOWICE będą mieli okazję przekonać się, jak tworzona w ten sposób technologia przenoszona jest do naszego życia codziennego – wystarczy wymienić choćby wykorzystanie lusterka wstecznego, napędu na cztery koła czy szeroko rozumianej elektroniki. Obecnie każdy, kto porusza się samochodem – zarówno jako kierowca, jak i pasażer – ma do czynienia z ideami początkowo wprowadzonymi właśnie do wyścigów samochodowych. Jak to się dzieje, że motorsport staje się silnikiem napędzającym rozwój technologii? Jeżeli interesuje was odpowiedź na to pytanie, zapraszamy na „Kosmiczne technologie pod maską, czyli co z motorsportu trafiło do »cywilnej« motoryzacji?”, czyli rozmowę Mikołaja Sokoła z gośćmi. Pasjonatów chemii zainteresuje zapewne wykład Tomasza Younga „Reologia, czyli jak polimery przedłużają żywotność maszyn?”, dzięki któremu dowiecie się co nieco na temat olejów, a także „Kevlar, zylon, karbon T1000 – raj materiałoznawców w motorsporcie”, czyli rozmowa z Marcinem Zielińskim i dr. inż. Szymonem Sikorskim, poruszająca kwestie innowacji zwiększających wydajność i bezpieczeństwo. Z kolei wielbicieli fizyki oraz matematyki zachęcamy do udziału w dyskusji „Mechanika płynów w badaniach aerodynamiki pojazdów”, podczas której Marcin Budkowski, inżynier w serii wyścigów Formuły 1, oraz Łukasz Dawidowski, matematyk, opowiedzą, w jaki sposób pierwsze komputery zrewolucjonizowały motorsport. 

Eko-Formuła 1 

Poza rozwiązaniami zmierzającymi ku usprawnieniu i zwiększeniu wydajności pojazdów technologia wykorzystywana w motorsporcie ukierunkowana jest również w stronę ekologii. Uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się więcej o działaniach podejmowanych w celu zniwelowania szkodliwego wpływu na środowisko. Czy wiedzieliście, że już od 2014 roku samochody Formuły 1 są hybrydowe, a w 2030 cały cykl wyścigów i wszystko, co z nimi związane, ma być neutralne węglowo? Tomasz Young w energetyzującej debacie „Mniej szkodliwe węglowodorowe? A może ogniwa wodorowe? O paliwach przyszłości” wyjaśni, jakie paliwa są przyszłością motoryzacji.  

Przekraczanie granic 

Niemniej jednak sporty motorowe nie koncentrują się wyłącznie na maszynach. W ich centrum – jak w centrum każdego sportu – jest człowiek i rywalizacja. Jak reaguje nasze ciało na sytuacje ekstremalne? W jaki sposób sportowcy radzą sobie z presją? Czy uprawianie motorsportu ma wpływ na naszą psychikę? A przede wszystkim – gdzie są granice ludzkich możliwości i czy można je przekroczyć? Motorsport nieustannie poszukuje odpowiedzi na zagadnienia związane z ludzką fizjologią i psychologią, starając się zrozumieć mechanizmy nimi rządzące. Podczas tegorocznej edycji ŚFN publiczność będzie miała okazję zapoznać się z tym, co jest esencją motorsportu, i odkryć, w jaki sposób sporty motorowe przyczyniły się do rozwoju nauk skoncentrowanych na człowieku. Zafascynowanych przekraczaniem granic zapraszamy na „Dakar – rajd szaleńców vs. limity ludzkiej wytrzymałości” – rozmowę z utytułowanym kierowcą wyścigowym, Kamilem Wiśniewskim, oraz Szymonem Gospodarczykiem, pilotem rajdowym i jednym z pięciu Polaków, którzy stanęli na podium Rajdu Dakar. Z kolei dr Agnieszka Skorupa opowie co nieco na temat wielbicieli zastrzyków adrenaliny w swoim wystąpieniu „Ryzykanci. Skąd w ludziach pociąg do sportów ekstremalnych?”. A może interesuje was, co jedzą rajdowcy? Zatem zapraszamy na wykład „Przygotowanie dietetyczne u sportowca”, w którym Sylwia Maksym opowie nam o kuchni à la atleta. Z kolei Wojciech Głyk i Grzegorz Więcław wyjaśnią, jak wygląda „Kompleksowe przygotowanie sportowców – klucz do sukcesu”. 

Każdy może być kierowcą 

Tegoroczna edycja Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE będzie również okazją do tego, by przekonać się, że motorsport to nie tylko Sébastien Loeb czy Robert Kubica. Wśród rajdowców znajdują się również kobiety. Dagmara Kowalczyk i Gosia Rdest porozmawiają na temat kobiet w motorsporcie. Sport motorowy nie ogranicza się też jedynie do samochodów i motocykli – każde kolejne pokolenie coraz mocniej związane jest ze światem cyfrowym. Gry to jednak nie tylko przyjemność, ale również prężnie rozwijająca się sfera e-sportu. Więcej na ten temat dowiemy się podczas wykładu Kacpra Zagały „E-sport – nowoczesna branża wielu możliwości”, a także rozmowy z utytułowanymi e-sportowcami, Nikodemem Wiśniewskim i Jerzym Glacem, „Simracing – wirtualne ściganie vs. rzeczywistość”.  

A jeśli poczuliście powołanie do sportu motorowego, zapraszamy do udziału w „Motorsporcie dla młodych – jak zacząć z kartingiem?” – rozmowie z Wojciechem Wodą, Tymoteuszem Kucharczykiem i Markiem Nawareckim, którzy wyjaśnią, jak rozpocząć przygodę z tym fascynującym sportem. Będziecie mogli też zadać „Szybkie pytanie: jak zostać kierowcą wyścigowym?” Tymoteuszowi Kucharczykowi, Maciejowi Gładyszowi i Johnowi Kirkpatrickowi. Kajetan Kajetanowicz opowie, jak to jest siedzieć „Za kierownicą samochodu rajdowego”, a bliski współpracownik Roberta Kubicy, Marcin Czachorski, oraz dr Agnieszka Skorupa wyjaśnią, jak wrócić do ścigania się z zawrotną prędkością, podczas rozmowy „Lauda, Zanardi, Kubica – wielkie powroty po wielkich wypadkach”. 

Niezależnie zatem od tego, czy interesujecie się biologią, technologią czy też ekologią, w strefie motorsportu niewątpliwie znajdziecie coś dla siebie. Wszystko to i jeszcze więcej podczas 7. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE, który odbędzie się w dniach 9–11 grudnia 2023!

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3