Podsumowanie spotkania z Fundacją Sustinae dot. staży lub pracy

W dn. 21 lutego odbyło się spotkanie z przedstawicielami Fundacji Sustinae, która wspiera studentów oraz absolwentów z niepełnosprawnością w wejściu na rynek pracy lub poszukujących staży zawodowych. Zaprezentowane zostały dwa projekty: Absolwencki Start do Kariery oraz Projekt Work On.

Zastanawiasz się, z którego projektu skorzystać? Który będzie lepszy dla Ciebie? Poniższe zestawienie może być pomocne.

Absolwencki Start do Kariery

WORK ON

jesteś na ostatnim roku studiów I lub II st., doktorantem, słuchaczem studiów podyplomowych lub absolwentem (status uzyskany w przeciągu ostatnich 5 lat)

nie jest wymagany status studenta

posiadasz aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne (orzeczenie musi być ważne przynajmniej do końca trwania etapu projektu, tj. do 30 września 2024)

posiadasz aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne (orzeczenie musi być ważne przynajmniej do końca trwania etapu projektu, tj. do 31 marca 2025)

status na rynku pracy: osoby bezrobotne lub nieaktywne zawodowo lub poszukujące pracy (można być zarejestrowanym w urzędzie pracy oraz/lub posiadać rentę)

mieszkasz na terenie województwa małopolskiego, śląskiego, podkarpackiego lub mazowieckiego lub uczelnia znajdująca się na jednym z tych województw

doradztwo zawodowe indywidualne obejmuje diagnozę i przygotowanie  indywidualnego plany drogi życiowej i zawodowej. Celem jest zaprojektowanie możliwych kierunków działań aktywizacyjnych, które doprowadzą do odpowiedniego zatrudnienia (np. pomoc w dobraniu kursu zawodowego)

pośrednictwo pracy obejmuje wsparcie w poszukiwaniu zatrudnienia/stażu, wyszukiwanie ofert pracy zgodnych z kwalifikacjami Uczestników, organizacja spotkań rekrutacyjnych, organizowanie kontaktów Uczestników z pracodawcami i formalizowanie umów

udział w indywidulanym szkoleniu zawodowym zmierzającym do uzyskania, podniesienia lub zmiany kwalifikacji zawodowych w wymiarze średnio 90 godzin. Kursy można realizować w każdym momencie

udział w grupowym szkoleniu zawodowym zmierzającym do uzyskania, podniesienia lub zmiany kwalifikacji zawodowych, prowadzące do zwiększenia szans na rynku pracy, średnio 80 godzin. Kursy są grupowe (kurs indywidualny jest możliwy, ale ich ilość jest limitowana). Kurs musi odbyć się przed pośrednictwem pracy oraz zakres kursu musi być kursem około biurowym (tematyka kursu jest dobierana pod grupę)

wsparcie trenera aktywizacji, wsparcie asystenta rynku pracy

poradnictwo specjalistyczne (np. prawnika, terapeuty, specjalisty ds. świadczeń, coacha, trenera aktywizacji, specjalisty job-crafting)

płatny 4 miesięczny staż zawodowy 2900 brutto. Staży w projekcie jest ograniczona ilość

płatny 3 miesięczny staż zawodowy 2500 brutto (wynagrodzenie może wzrosnąć, ponieważ projekt rusza w kwietniu). Staży w projekcie jest ograniczona ilość

dodatek motywacyjny do 450 zł. Dodatków motywacyjnych jest ograniczona ilość. Może go otrzymać uczestnik projektu, który ponosi dodatkowe koszty związane z jedną z poniższych okoliczności:
- zatrudnienie tłumacza języka migowego,
- zatrudnienie asystenta osoby niepełnosprawnej,
- zakwaterowanie,
- opieka nad osobą zależną,
- dojazd do i z zakładu pracy pod warunkiem, że pracodawca nie zapewnia transportu

brak dodatku motywacyjnego

grupowe warsztaty treningu pracy, których celem jest nabycie, uzupełnienie lub podniesienie kompetencji niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania na otwartym rynku pracy (np. projektowanie cv, trudne pytania na rozmowie o prace, analiza ofert pracy i redagowanie dokumentów aplikacyjnych, kreowanie własnego wizerunku i przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej, zapoznanie się z prawami i obowiązkami pracownika, itp.)

brak zwrotu kosztów dojazdu (można ubiegać się w dodatek motywacyjny)

zwrot kosztów dojazdu do 115 zł ( można ubiegać się o zwrot z kursu oraz ze stażu)

uczestnik nawet po podjęciu zatrudnienia nadal jest uczestnkiem projektu i dostaje pełne wsparcie ( czyli uczestnik może realizować kurs w momencie podjęcia zatrudnienia, kontatkować się z pośrednikiem w celu omowienia np. cv itp.)

uczestnik projektu w momencie podjęcia zatrudnienia realizuje główny cel projektu, tym samym przestaje być uczestnikiem projektu. Uczestnik kończąc uczestnictwo w projekcie WORK-ON nadal może się z nami kontaktować, jeśli potrzebuje pomocy. Jako Fundacja nadal wspieramy uczestnika, mimo że nie jest już w projekcie

Jeśli masz jakieś pytania lub chciałbyś zapisać się do któregoś z projektów skontaktuj się z nami lub bezpośrednio z Fundacją Sustinae (Damian Nidziński, tel. 735 933 905).