Studencie złóż wniosek o dofinansowanie!

Czy wiesz, że korzystając z programu PFRON „Aktywny Samorząd” możesz uzyskać wsparcie m.in. w uzyskaniu dofinansowania: kosztów kształcenia, kursu prawa jazdy, zakupu dostosowanego samochodu, zakupu sprzętu elektronicznego, zakupu wózka/skutera o napędzie elektrycznym.

Program składa się z dwóch modułów:

• Moduł I - likwidacja barier
  • Moduł II - dofinansowanie kosztów kształcenia

Moduł I – likwidacja barier

Obszar A - likwidacja bariery transportowej

Wsparcie kierowane jest głównie do osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności z dysfunkcją narządu ruchu lub/i słuchu.

• dofinansowanie kosztów zakupu dostosowanego samochodu osobowego (nowego lub używanego). Auto dostosowane to takie, które umożliwia zajęcie miejsca kierowcy lub pasażera bez konieczności przesiadania się z wózka
  • dofinansowanie kursu prawa jazdy

Obszar B – likwidacja barier informatycznych

Wsparcie kierowane jest głównie do osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności z dysfunkcją narządu wzroku, słuchu.

• pomoc i dofinansowanie zakupu sprzętu elektronicznego oraz oprogramowania
  • dofinansowanie szkoleń w zakresie obsługi nabytego w ramach programu sprzętu elektronicznego i oprogramowania
  • pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego sprzętu elektronicznego

Obszar C - likwidacja barier w poruszaniu się

Wsparcie kierowane jest głównie do osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności z dysfunkcją narządu ruchu.

• pomoc i dofinansowanie kosztów zakupu wózka/skutera o napędzie elektrycznym
  • pomoc i dofinansowanie utrzymania sprawności technicznej skutera lub wózka
  • pomoc i dofinansowanie zakupu protezy kończyny

Termin przyjmowania wniosków o dofinansowanie

Wnioski można składać od 1 marca do 31 sierpnia 2024 roku.

Moduł II - dofinansowanie kosztów kształcenia

Mogą z niego skorzystać studenci ze znacznym, umiarkowanym i lekkim stopniem niepełnosprawności.  Wniosek o dofinansowanie możesz złożyć elektronicznie w Systemie Obsługi Wsparcia PFRON (Złóż Wniosek).

• 1-31 marca 2024 - jeśli dotyczą roku akademickiego 2023/2024,
  • 1 marca - 10 października 2024 - jeśli dotyczą roku akademickiego 2024/2025.

Wysokość dofinansowania

Kwota dofinansowania kosztów nauki na semestr wynosi:

• do 1.650 zł dla studentów,
  • do 4.400 zł – do opłaty za przeprowadzenie przewodu doktorskiego,
  • do wysokości czesnego.

Powyższe dofinansowanie może być zwiększone m.in. o:

• 880 zł – posiadasz podpis elektroniczny/Profil Zaufany na platformie ePUAP i złożysz wniosek o dofinansowanie w formie elektronicznej (wsparcie jest jednorazowe),
  • 550 zł – studiujesz poza miejscem zamieszkania,
  • 550 zł – w poprzednim semestrze lub aktualnie pobierasz naukę w formie zdalnej (także w formie hybrydowej),
  • 330 zł – posiadasz Kartę Dużej Rodziny,
  • 330 zł – studiujesz na dwóch kierunkach,
  • 330 zł – zdarzenia losowe,
  • 330 zł – korzystasz z usług tłumacza języka migowego,
  • 220 zł – studiujesz w przyspieszonym trybie.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie PFRON "Program Aktywny Samorząd" 2024

Aby najefektywniej wykorzystać przygotowany przez PFRON System Obsługi Wsparcia (SOW) należy założyć Profil Zaufany i potwierdzić go za pomocą bankowości elektronicznej.