Raport Nauka i szkolnictwo wyższe a PKB

Ukazał się raport przygotowany z inicjatywy Konferencji Rektorów Uczelni Ekonomicznych, którego celem było określenie wpływu sektora nauki i szkolnictwa wyższego na PKB i rozwój gospodarczy.

Autorami raportu są badacze wywodzący się z pięciu najważniejszych publicznych uniwersytetów ekonomicznych – Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i Szkoły Głównej Handlowej.

W raporcie przedstawione zostały wnioski w obszarach, m.in.: prorozwojowa rola sektora nauki i szkolnictwa wyższego, finansowanie nauki i szkolnictwa wyższego a wzrost PKB, społeczne korzyści wynikające z wyższego wykształcenia oraz wizje uniwersytetu: między ideałami Humboldta a fabryką publikacji i dyplomów.

Współautorem oraz koordynatorem prac nad raportem był dr hab. Jacek Pietrucha, prof. UE.

Raport dostępny jest online w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej: