Kolejne dwunaste kolokwium noblowskie

W dniu 21 listopada br. odbyło się kolejne, już dwunaste kolokwium noblowskie organizowane wspólnie przez naszą katedrę oraz Katedrę Przedsiębiorczości z Wydziału Zarządzania. Wydarzenie miało miejsce w Patio budynku Rektoratu. Prelegentami byli prof. dr hab. Wojciech Dyduch oraz dr hab. Monika Kulikowska-Pawlak z Katedry Przedsiębiorczości. Tematem kolokwium był dorobek Laureata Pokojowej Nagrody Nobla z 2006 r. Muhammada Yunusa, którego wsparcie dla przedsiębiorczości ubogich mieszkańców Bangladeszu stało się z czasem inspiracją dla idei mikropożyczek pozwalających rozwijać talenty uzdolnionych, ale nie posiadających wystarczającej zdolności kredytowej dla tradycyjnie działających banków. Jego działalność skłoniła również do zmiany postrzegania relacji między bankami oraz osobami nie posiadającymi zdolności kredytowej. Emblematycznym jest tu jego stwierdzenie „It’s not people who aren’t credit-worthy. It’s banks that aren’t people-worthy”. Kolokwium rozpoczęło się od dyskusji między prelegentami, w której poruszone zostały kwestie przedsiębiorczości społecznej, działalności społecznej i politycznej Muhammada Yunusa.

Dyskusja ta zainspirowała uczestników kolokwium do komentarzy i pytań, w dyskusji tej wzięli udział obok inicjatora kolokwiów noblowskich, dra hab. Artura Walasika, prof. UE z Katedry Finansów Publicznych, dr hab. Adam Samoborski, prof. UE – kierownik Katedry Zarządzania Przedsiębiorstwem; prof. dr hab. Janina Harasim – kierownik Katedry Bankowości i Rynków Finansowych; dr hab. Grażyna Musiał, emerytowany pracownik naszej Uczelni; dr hab. Barbara Danowska-Prokop, prof. UE z Katedry Ekonomii oraz dr hab. Krystian Pera, prof. UE – kierownik Katedry Inwestycji. Spotkanie zaszczycili swoją obecnością JM Rektor prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak, Prorektor ds. Nauki i Rozwoju Kadry Akademickiej prof. dr hab. Maciej Nowak oraz Rektor-Senior dr hab. Robert Tomanek, prof. UE. Kolejne kolokwium noblowskie poświęcone zostanie dorobkowi Friedricha von Hayeka, a prelegentem będzie mgr Przemysław Rapka, asystent w Katedrze Ekonomii.

Relacja wraz ze zdjęciami z wydarzenia