Przejdź do menu Przejdź do treści

Informacja wstępna

Powstanie Katedry

Katedra Transformacji Energetycznej została powołana na Wydziale Gospodarki Przestrzennej i Transformacji Regionu w dniu 1 kwietnia 2023 r. Jako nowa Katedra stanowi ona nowatorską inicjatywę naukową skoncentrowaną na badaniach i analizie sektora energetycznego, ze szczególnym uwzględnieniem transformacji energetycznej. W skład zespołu Katedry wchodzą doświadczeni pracownicy naukowo-dydaktyczni i wybitni eksperci. Jej kierownikiem jest prof. UE dr hab. Marzena Czarnecka.

Profil naukowy Katedry

Profil naukowy Katedry Transformacji Energetycznej wyznaczony jest zainteresowaniami naukowymi jej pracowników, realizujących projekty w zespołach badawczych i indywidualnych. Podejmowane w Katedrze badania mają charakter interdyscyplinarny i koncentrują się na analizowaniu wpływu transformacji energetycznej na społeczeństwo, przemysł, infrastrukturę, kulturę oraz naukę, ze szczególnym uwzględnieniem regionu Śląska. Prace badawcze dotyczą zarówno europejskich jak i międzynarodowych trendów w sektorze energetycznym oraz ich wpływu na politykę energetyczną. Działalność naukowa Katedry ma na celu wzmocnienie polskich badań naukowych na świecie, a także przyczynienie się do popularyzacji nauki.

Profil dydaktyczny Katedry

Pracownicy Katedry prowadzą zajęcia na licznych kierunkach Kolegium Studiów, (m.in.: „Prawo w Zarządzaniu”, „Gospodarka Przestrzenna”, „Gospodarka Miejska i Nieruchomości”, „Gospodarka Cyfrowa”, „Finanse i rachunkowość”, „Logistyka”, „FAB”, „ARIMA”, „International Business”), a także na prestiżowych kierunkach studiów podyplomowych (m.in. „MBA in Accounting and Finanse”, „MBA”, „Master of Corporate Governance”, „Zamówienia publiczne”, „E-commerce”). Wyróżnikiem zajęć dydaktycznych realizowanych przez pracowników Katedry jest praktyczna wiedza oraz umiejętności dydaktyczne. W ofercie dydaktycznej Katedry są również wykłady i ćwiczenia prowadzone w języku angielskim, m.in.: „Business Law”, „Setting up a business”, „Lega framework and ethics”, „International Law”. Pracownicy Katedry prowadzą zajęcia w ramach programów dydaktycznych: Tutoring oraz Indywidualna Ścieżka Akademicka.

Współpraca Katedry z otoczeniem

Pracownicy Katedry współpracują z otoczeniem zarówno na polu badań naukowych, jak i działalności eksperckiej. Współpraca naukowa przejawia się przede wszystkim w aktywności w stowarzyszeniach i sieciach naukowych, m.in. w:

  • ACC - Association of Corporate Counsel (prof. Marzena Czarnecka),
  • IAEE - International Association for Energy Economics (prof. Marzena Czarnecka),
  • Chorwacko-Polska Sieć Naukowa (dr Dorota Benduch jako członek założyciel),
  • Stowarzyszenie SILGIS (dr Dorota Benduch), 
  • Naukowe Centrum Prawno-Informatyczne (dr Dorota Benduch)

Współpraca międzynarodowa Katedry

W zakresie zarówno aktywności naukowo-badawczej, jak i dydaktycznej Katedra Transformacji Energetycznej współpracuje z licznymi ośrodkami akademickimi w kraju i za granicą. Współpraca międzynarodowa obejmuje m.in.: 

  • Uniwersytet w Rewirze (Niemcy);
  • Karel de Grote Hogeschool w Antwerpii (Belgia);
  • Uniwersytet Techniczny w Ostrawie (Czechy);
  • Śląski Uniwersytet w Opawie (Czechy); 
  • Luton University (Wielka Brytania);
  • Uniwersytet Techniczny w Brnie (Czechy);
  • Nottingham Trent University (Wielka Brytania);
  • Techniczny Uniwersytet w Koszycach (Słowacja);
  • The University of Seville (Hiszpania). 
Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3