Zaproszenie na debatę "Nienauczyciele, nienaukowcy – niewidzialni pracownicy szkół wyższych i nauki"

Rada Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP zaprasza w dniu 20 marca br. o godz. 17.00 do udziału w debacie Nienauczyciele, nienaukowcy – niewidzialni pracownicy szkół wyższych i nauki.

Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy,

w imieniu Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki Związku Nauczycielstwa Polskiego zapraszamy serdecznie na kolejną debatę poświęconą kondycji szkolnictwa wyższego i nauki, tym razem dotyczącą sytuacji pracowników niebędących nauczycielami akademickimi i pracownikami naukowymi. Debata odbędzie się stacjonarnie w środę, 20 marca br.  o godz. 17.00  w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, ul. Bankowa 5, sala L.

W dyskusji, którą będzie prowadziła wiceprezes Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP Aneta Trojanowska, udział wezmą:

• Aleksandra Bielawska – Pohl, adiunkt, Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN, Wrocław,
  • Aniela Grajoszek, specjalista-zootechnik, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach,
  • Mateusz Przygoda, główny specjalista ds. rekrutacji, Politechnika Wrocławska,
  • Michał Tomaszek, kustosz biblioteczny, Uniwersytet Śląski w Katowicach,

O czym będzie ta debata?

Artykuł 112 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce mówi, że pracownikami uczelni są nauczyciele akademiccy oraz pracownicy niebędący nauczycielami akademickimi. W placówkach badawczych pracują pracownicy naukowi i nienaukowi. I choć stanowią istotną część wspólnoty, to nie każdy wie, kim naprawdę są. Dlaczego używa się tych wykluczających określeń, stawiających ich już na wstępie w gorszej pozycji? Dlaczego tylko czasem wspomina się o nich nazywając ich „administracją”. Czy bibliotekarz, pracownik techniczny, informatyk, pracownik wydawnictwa utożsamia się z tą nazwą? A sami pracownicy administracyjni? Czy oni wszyscy są w ogóle potrzebni, a jeśli tak, to dlaczego mają tak skandalicznie niskie wynagrodzenia? Co można zrobić, aby ich wyciągnąć z niebytu i przywrócić im poczucie własnej wartości?? Na te pytania postaramy się znaleźć odpowiedzi podczas debaty.

Wydarzenie będzie transmitowane na Kanale YouTube RSZWiN ZNP:

na Facebooku RSZWiN ZNP:

Serdecznie zapraszamy!