1% dla Śląska – relacja z meczu Rzecznicy vs Dziennikarze

Drużyny rzeczników i dziennikarzy zmierzyły się w siatkarskim pojedynku w hali głównej Spodka. Tym razem sportowo górą byli dziennikarze, ale jak zwykle chodziło o promocję idei odpisywania 1% podatku organizacjom pożytku publicznego z naszego regionu.

Za nami siódma edycja turnieju. Po siatkówce (2011), strzelaniu (2012), squashu (2013), badmintonie (2014) i koszykówce (2015) i futsalu (2016) w tym roku wrócili do korzeni i ponownie spotkali się na siatkarskim boisku. I to nie byle jakim, bo w hali głównej Spodka, czyli na arenie, w której polska reprezentacja sięgnęła po tytuł mistrzów świata w 2014 r. Spotkanie zakończyło się wynikiem 3:1 dla drużyny dziennikarzy. W zawodach, jak zwykle chodziło jednak o promocję idei odpisywania 1% podatku organizacjom pożytku publicznego z naszego regionu. Mecz odbył się przed ostatnią rozgrywką siatkarskiego GKS-u w sezonie.

W ramach dorocznych rozliczeń z fiskusem w ubiegłym roku Polacy przekazali organizacjom pożytku publicznego (OPP) 617,5 mln zł, 60 mln więcej niż rok wcześniej. Większość tych pieniędzy trafiła do dużych fundacji o ogólnopolskim zasięgu działania, korzystających na co dzień z ogromnego wsparcia środków masowego przekazu.

– Poprzez organizację dorocznego meczu zwracamy uwagę na potrzeby małych, lokalnych organizacji, które nie mają wystarczającej siły przebicia, by dotrzeć do podatników z komunikatem o swoich działaniach. Listę wszystkich OPP z naszego regionu można znaleźć na stronie: www.finanse.mf.gov.pl, ograniczając listę wyszukiwania na przykład do interesującego nas miasta – tłumaczy Bartłomiej Wnuk, organizator meczu Rzecznicy vs Dziennikarze, czyli 1% dla Śląska.

– Społeczność, której leży na sercu powodzenie naszego klubu, szczególnie zachęcamy do przekazywania 1% podatku Akademii Piłkarskiej "Młoda GieKSa" – zachęca dr Marcin Janicki, wiceprezes zarządu GKS Gieksa Katowice SA.

DZIENNIKARZERZECZNICY

• Paweł Pawlik – Onet.pl