Orientation Week dla studentów zagranicznych

15 lutego rozpoczął się tydzień orientacyjny (Orientation Week) dla studentów zagranicznych przyjeżdżających by studiować na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, w ramach różnego rodzaju programów wymian międzynarodowych, m. in. Erasmus +.

W tygodniu orientacyjnym wzięło udział blisko 90 studentów z 20 krajów całego świata. Są to między innymi studenci z pobliskiej Litwy czy Czech, jak i też bardziej oddalonego Singapuru, Kolumbii czy Egiptu. Dołączyli oni do ponad 30 studentów, którzy studiują na Naszej Uczelni od semestru zimowego i pozostaną z Nami w semestrze letnim.

W trakcie Orientation Week studenci zagraniczni mieli możliwość wzięcia udziału w różnych wydarzeniach i atrakcjach zorganizowanych przez członków organizacji studenckiej Erasmus Student Network UE Katowice we współpracy z Biurem Współpracy Międzynarodowej i Biura Komunikacji Marketingowej.

Środa rozpoczęła się od zwiedzania Muzeum Śląskiego, pozwoliło to studentom na poznanie historii Katowic i całego regionu. Następnie wzięli udział w Tandemie, gdzie organizowane były gry integracyjne i językowe, mające na celu wzajemne poznanie się i nauczenie się podstawowych zwrotów w językach obcych w tym Polskim.

Czwartek rozpoczął się oficjalną inauguracją i powitaniem przez władze uczelni, a następnie studenci wzięli udział w kursie języka polskiego. Kolejnym wydarzeniem była Gra na Uczelni, zwiedzanie uczelni połączone z różnego rodzaju aktywnościami zapewniło studentom wiele atrakcji, jak np. przejażdżka windą w budynku D czy też konstruowanie węża z własnych ubrań. Wieczór natomiast studenci spędzili wspólnie grając w bilard i kręgle w jednym z katowickich klubów.

Największą piątkową atrakcją poza kursem języka polskiego i wieczorną imprezą była Global Village. Globalna wioska to wydarzenie, które od zawsze jest najbardziej lubiane przez studentów międzynarodowych. Studenci prezentują swoje narodowe potrawy, napoje, słodycze, tańce czy też pieśni. Global Village pozwala studentom na pokazanie najlepszych smaków ze swoich stron, ale również na pierwszy kontakt z tradycyjną polską kuchnią.

Weekend był czasem relaksu, więc w sobotnie popołudnie miała miejsce rywalizacja między studentami biorącymi udział w grze miejskiej w centrum Katowic. Gra była okazją do poznania śródmieścia. Ostatnim dniem Orientation Week i zarazem jego ostatnią atrakcją była wycieczka poza aglomerację Śląską do pobliskiej Pszczyny. Celem wycieczki było zwiedzanie Zamku w Pszczynie, jak i parku krajobrazowego. Możliwość zwiedzania Pszczyny, zwanej też perłą Górnego Śląska, była znakomitą okazją dla studentów, by zobaczyć zieloną twarz Górnego Śląska.