Prof. Ewa Stachura organizatorem konferencji i warsztatów w Sarajewie

W ramach współpracy studentów architektury z Polski, Bośni i Turcji w listopadzie br. odbyły się międzynarodowe warsztaty i konferencja naukowa nt. problemów przekształceń urbanistycznych we współczesnych miastach.

W dniach 10-14 listopada br. prof. UE dr hab. inż. arch. Ewa Stachura (Samodzielny Zakład Badań Przestrzeni Zurbanizowanej) zorganizowała w International University of Sarajevo międzynarodowe warsztaty studenckie i konferencję naukową pt. "Urban and architectural design problems in the contemporary city: The case of Sarajevo".

W przedsięwzięciu uczestniczyli studenci wydziałów architektury Politechniki Śląskiej, PWSZ w Raciborzu oraz International University of Sarajevo.

Podczas warsztatów podjęto problem redefinicji centralnego obszaru miejskiego w Sarajewie – dzielnicy Marijin Dvor oraz rewitalizacji pasa terenów poprzemysłowych przylegających do centrum miasta. Przedmiotem konferencji była problematyka interdyscyplinarnego podejścia do przekształceń urbanistycznych i architektonicznych w obrębie obszarów śródmiejskich. Ważnym elementem konferencji była sesja prezentująca powstałe podczas warsztatów projekty studenckie.

Konferencję uświetniła obecność Ambasadora PR Andrzeja Krawczyka, Konsula PR Roberta Ambroziaka oraz władz Uczelni wraz z Rektorem Jucelem Ogurlu.

Polski ambasador w Bośni i Hercegowinie Andrzej Krawczyk nazywając delegację polskich Uniwersytetów "pionierami" na drodze do nawiązania współpracy BiH i Polski, podkreślił wagę wizyty młodych polskich architektów w Sarajewie. Stwierdził, że takie spotkanie daje szansę na nawiązanie międzynarodowych kontaktów, wzbogaca potencjał twórczy i poszerza horyzonty studentów oraz otwiera nowe obszary badawcze ważne w coraz silniej integrującej się Europie.

Koordynatorami konferencji i warsztatów byli: Assoc. Prof. Dr Ewa Stachura, dr inż. arch. Joanna Sokołowska-Moskwiak z PWSZ w Raciborzu oraz arch. Tijana Tufek-Memisevic z ramienia IUS.