Uniwersytet na konferencji European Foundation for Management Development

W dniach 25-26 stycznia 2016 r. nasz Uniwersytet reprezentowany był w trakcie EFMD Conference for Deans and Directors General w Corvinus University of Budapest.

W corocznej konferencji dla Rektorów najlepszych Uczelni na świecie, będących członkami prestiżowej organizacji EFMD "2016 Annual EFMD Conference for Deans and Directors General", wzięli udział: JM Rektor prof. dr hab. Leszek Żabiński oraz Prorektor ds. Internacjonalizacji i Marketingu prof. dr hab. Sławomir Smyczek.

W czasie konferencji omówione zostały dobre praktyki działalności uczelni zgodnie z najwyższymi standardami na rynku światowym, a także najnowsze działania organizacji EFMD w zakresie akredytacji międzynarodowych.

European Foundation for Management Development (EFMD) jest międzynarodową organizacją mającą siedzibę w Brukseli zrzeszającą ponad 800 organizacji członkowskich ze środowiska akademickiego, biznesu, administracji publicznej i doradztwa w 81 krajach. EFMD odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu międzynarodowego podejścia do edukacji. Jest to unikalne forum wymiany informacji, dobrych praktyk, badań a także debaty na temat innowacji i najlepszych praktyk w zakresie rozwoju biznesu. EFMD jest uznanym na całym świecie organem przyznającym akredytacje będące dowodem jakości edukacji z zakresu zarządzania i biznesu. Organizacja przyznaje różne certyfikaty a także operuje wieloma narzędziami doskonalącymi jakość działalności Uniwersytetów w tym najważniejsze to EQUIS i EPAS Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach dołączając w zeszłym roku do grona instytucji zrzeszonych w European Foundation for Management Development zobowiązał się rozwijać i stale udoskonalać swoją działalność na rynku międzynarodowym. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach podejmie wyzwanie procesu akredytacji EPAS.

EPAS to międzynarodowa akredytacja zarządzana przez EFMD przyznawana programom studiów. Celem akredytacji EPAS jest z jednej strony ocena jakości programu z zakresu zarządzania pod kątem internacjonalizacji, poziomu nauczania, współpracy z interesariuszami, przede wszystkim biznesem i otoczeniem lokalnym. Z drugiej strony ocenia jakość działalności całej uczelni. Ideą akredytacji EPAS jest więc weryfikacja jakości kształcenia w ramach poszczególnych programów studiów. EPAS ocenia m.in: znaczenie i pozycję programu na tle konkurencji krajowej a także międzynarodowej, znaczenie programu dla Uczelni, oczekiwania stawiane programowi, program studiów, jakość kształcenia i przekazywania wiedzy, poziom kadry naukowej. Jest to ogromne wieloletnie wyzwanie dla całej społeczności Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Wyzwanie to może zaowocować działalnością naszej Uczelni zgodnie z najwyższymi międzynarodowymi standardami i współpracą z najlepszymi jednostkami naukowymi na świecie.

Więcej informacji na temat konferencji