Wspólne sprzątanie z okazji Dnia Ziemi [relacja]

22 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. Z tej okazji społeczność akademicka Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach wzięła udział w akcji Wspólne Sprzątanie Świata, której celem było odpowiedzialne zadbanie o naszą przestrzeń wokół kampusu. W wydarzeniu wzięli udział pracownicy i studenci Uczelni, a także przedstawiciele Władz Uczelni: JM Rektor prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak, Prorektor ds. Nauki i Rozwoju Kadry Akademickiej prof. dr hab. Maciej Nowak oraz Prorektor ds. Edukacji i Współpracy Międzynarodowej prof. dr hab. Sławomir Smyczek.

Piękne i czyste otoczenie, powietrze, którym oddychamy i otaczająca nas przestrzeń mają nieocenione znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia. Zanieczyszczenie środowiska i zmiany klimatu, których jesteśmy świadkami powodują, że jako obywatele planety czujemy jeszcze większą odpowiedzialność za miejsce, w którym żyjemy.

Chcąc zadbać o otaczającą nas przestrzeń, społeczność akademicka Uniwersytetu wyruszyła na wspólne sprzątanie kampusu i okolic wzdłuż pobliskiej Rawy. Oprócz tradycyjnych odpadów, zebrano również nietypowe śmieci większych gabarytów takie jak: opony, sedes, starą hulajnogę oraz okap kuchenny. Podczas sprzątania finalnie zapełniono 2 wielkie kontenery śmieci.

Na uczestników akcji czekały wszystkie niezbędne akcesoria oraz zdrowy i ekologiczny poczęstunek w postaci jabłek.

Zanim jednak rozpoczęto sprzątanie, zarówno studenci, jak i pracownicy mieli okazję wziąć udział w wykładzie pt. "Klimatyczne fakty i mity", który poprowadziła Marta Zwolińska-Budniok z Planet Reuse i Pocotoeko.

Dziękujemy, że byliście z nami!

Galeria zdjęć

Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejska Agencja Wykonawcza ds. Badań Naukowych (REA). Unia Europejska ani REA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Województwa Śląskiego – Współorganizatora Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.