Wystawa pt. "Rzeczpospolita ubezpieczonych. Historia ubezpieczeń społecznych w Polsce"

Do 6 maja br. w holu Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych można obejrzeć jubileuszową wystawę pt. "Rzeczpospolita ubezpieczonych. Historia ubezpieczeń społecznych w Polsce" przygotowaną przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Uroczystego otwarcia wystawy 25 kwietnia br. dokonali: Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy z Otoczeniem dr hab. Robert Wolny, prof. UE, Dziekan Wydziału Ekonomii dr hab. Izabela Ostoj, prof. UE oraz Dyrektor Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie Izabela Kurczyńska. W wydarzeniu wraz ze swoimi studentami uczestniczyli także: prof. dr hab. Aldona Frączkiewicz-Wronka oraz dr hab. Wiesław Koczur, prof. UE.

Na wystawie znajdują się materiały ilustrujące proces powstawania polskiego systemu ubezpieczeń społecznych, który był jednym z najnowocześniejszych w ówczesnej Europie tego typu systemów. Zaprezentowana została także działalność ZUS od momentu jego powstania w 1934 roku. Oprócz działalności stricte ubezpieczeniowej, jak pobieranie składek i wypłata świadczeń ZUS prowadził zakrojone na szeroką skalę akcje edukacyjne, prozdrowotne, a take budowlane. Na wystawie znajdziemy także materiały prezentujące okres II wojny światowej, w tym dokumenty świadczące o bohaterstwie pracowników ZUS, ofiarnie wykonujących swoje obowiązki oraz wspierających osoby represjonowane przez okupanta, czasem płacących za to życiem. Wystawa sięga lat powojennych włącznie z okresem, kiedy ZUS nie istniał, aż do chwili obecnej.

Więcej informacji o wystawie można znaleźć na stronie ZUSu.