Wywiad z p. Beatą Tomaszewską - absolwentką Kierunku Rachunkowość, pracownikiem TMF Poland Sp. z o.o.
Beata Tomaszewska, absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pracę w TMF Group na stanowisku młodszego specjalisty zaczęła w grudniu 2000 roku. Była jednym z czterech pierwszych pracowników TMF w Katowicach. Pracowała w dziale Kadr i Płac oraz Księgowości i Podatków, którego potem została dyrektorem. Po ponad dwóch latach kierowania działem Księgowości i Podatków postanowiła przenieść się do działu finansów wewnętrznych i rozwijać karierę międzynarodową w strukturach firmy. Zajmuje obecnie stanowisko kontrolera finansowego na obszar krajów Europy Środkowej i Wschodniej oraz Krajów Nordyckich.
PRACA
Na czym polega Pani praca i z jakimi wyzwaniami styka się Pani podczas jej wykonywania? Jak wygląda Pani typowy i nietypowy dzień pracy?
BT: W moim przypadku nie istnieje coś takiego jak typowy dzień pracy. Obowiązki, które wykonuję są różnorodne i każdego dnia uczę się nowych rzeczy. Oczywiście są również pewne powtarzalne procesy związane z zamknięciem miesiąca – np. weryfikacja, czy wszystkie księgowania są kompletne i poprawne, czy dane wykazane w raportach mają sens i jak się prezentują w porównaniu do budżetu. Jest też wiele nowych tematów związanych z potrzebami raportowymi oraz obowiązki związane z zarządzaniem zespołem, koordynowaniem projektów, wprowadzaniem nowych narzędzi.
Jakie cechy i umiejętności są szczególnie ważne na Pani obecnym stanowisku pracy?
BT: Myślę, że najistotniejsza jest zdolność rozwiązywania kilku problemów jednocześnie, czyli „multitasking” oraz umiejętność pracy w sytuacjach stresujących związanych np. z nieprzekraczalnym terminem wykonania zadania. Na moim obecnym stanowisku ważne jest również doświadczenie w raportowaniu finansowym i zarządzaniu zespołem.
Czy to jest Pani pierwsza praca?
BT: Tak, jest to moja pierwsza praca. Przygodę z TMF zaczęłam na piątym roku studiów.
Czy 5 lat temu przewidywała Pani, że tak potoczą się Pani losy zawodowe?
BT: 5 lat temu pracowałam w Dziale Księgowości odpowiedzialnym za obsługę klientów i absolutnie nie planowałam przejścia do działu finansów wewnętrznych. Nie spodziewałam się również, iż moja rola zmieni się z lokalnej na tzw. marketową, czyli obejmującą wiele krajów.
Czy w Pani przypadku można powiedzieć, że udało się połączyć pracę zawodową z pasją?
BT: Zdecydowanie tak. Praca sprawiała i nadal sprawia mi przyjemność i daje satysfakcję. Przez 20 lat pracy w TMF miałam okazję poznać wszelkie aspekty obsługi klienta, pogłębić i wykorzystać w praktyce wiedzę związaną z naliczaniem płac, prowadzeniem pełnej księgowości klientów, sporządzaniem deklaracji podatkowych i innych statutowych raportów. Poznałam proces przygotowania sprawozdania finansowego i raportowania grupowego. Miałam możliwość uczestniczenia w spotkaniach z członkami zarządu klientów i dyrektorami finansowymi. Praca w międzynarodowym środowisku pozwala mi pogłębiać znajomość języka angielskiego oraz poznać wielu interesujących ludzi. Każdy dzień jest ciekawy i pełen wyzwań.
STUDIA
Dlaczego wybrała Pani Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach? Czy wybór okazał się słuszny?
BT: To był wybór prosty i oczywisty. Od zawsze interesowały mnie przedmioty ścisłe, szczególnie matematyka. Uniwersytet Ekonomiczny oferował szereg możliwości, jeśli chodzi o potencjalne miejsca pracy i rozwój kariery. Po pierwszym semestrze rachunkowości wiedziałam, że to właśnie z nią związana będzie moja ścieżka zawodowa. Była dla mnie prosta i logiczna, pozwalała na pracę z liczbami. Studia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach [wtedy jeszcze na Akademii Ekonomicznej im. Karola Adamieckiego w Katowicach; przyp. red.] dały mi bardzo dobre przygotowanie teoretyczne do zawodu i gruntowna wiedzę. To był słuszny wybór.
Czy podczas pracy wykorzystuje Pani wiedzę i umiejętności zdobyte podczas studiów?
BT: Od pierwszego dnia pracy aż do dnia dzisiejszego wykorzystuję wiedzę zdobytą podczas studiów, szczególnie z zakresu rachunkowości i sprawozdawczości, ale także statystyki i podatków oraz ogólną wiedzę ekonomiczną.
Czy obecnie śledzi Pani informacje o uczelni i ofercie skierowanej do absolwentów?
BT: Śledzę, ponieważ prowadzę rekrutację do swojego zespołu.
RYNEK PRACY I ROZWÓJ ZAWODOWY
Jak szybko znalazła Pani pracę, która spełniła Pani ambicje zawodowe? Co najbardziej pomogło w zdobyciu tej pracy?
BT: CV wysłane do TMF było pierwszym CV jakie napisałam. Kierunkowe doświadczenie oraz bardzo dobra znajomość angielskiego zdecydowanie pomogły.
Czy uzupełniała Pani swoje wykształcenie po ukończeniu studiów na UE Katowice?
BT: Swoje wykształcenie uzupełniałam głównie szkoleniami w miarę potrzeb na zajmowanych stanowiskach (szkolenia z zarządzania zespołem, zmiany podatkowe, IFRS, kurs biegłego rewidenta).
Co Pani zadaniem jest ważne podczas wyznaczania i realizacji celów zawodowych, biznesowych itp.?
BT: Najważniejsze jest znalezienie pracy, która sprawia nam przyjemność i daje satysfakcję oraz takiej, gdzie pogłębianie wiedzy będzie nam przychodziło z lekkością.
Jakie rady dałaby Pani studentom i absolwentom, którzy dopiero wkraczają na rynek pracy?
BT: Myślę, że warto rozpocząć zdobywanie doświadczenia zawodowego jeszcze w czasie studiów, aby dać sobie możliwość poznania różnych rodzajów pracy, co umożliwi wybranie tej, która będzie nam sprawiała przyjemność. Warto też korzystać z każdej okazji, która pozwoli rozszerzyć wiedzę teoretyczną o praktykę.
Dziękuję za rozmowę i życzę dalszych sukcesów.
Rozmawiała: Monika Kućmierczyk, Centrum Karier i Współpracy z Absolwentami
Dołącz do nas