O projekcie
Projekt jest kontynuacją przedsięwzięcia ECOnomics4Climate realizowanego w roku 2023. Koncepcja projektu ponownie skupia się na celu szczegółowym Programu „Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki”, jakim jest innowacyjność na rzecz rozwoju talentów – pobudzanie kreatywności studentów i wykładowców dla wykorzystania ich potencjału i dostosowania Uczelni do przyszłych trendów rozwojowych.
Projekt jest klastrem spójnych tematycznie modułów, obejmujących działania realizowane w ramach promocji nowej dyscypliny, jaką jest ekonomia zmian klimatu. Główne aktywności zakładają współpracę ze światowej klasy naukowcami (3 osoby), z wiodących ośrodków europejskich. Oprócz wykładów i warsztatów, zaproszeni naukowcy włączą się w mentoring dotyczący projektów realizowanych przez kadrę akademicką UE Katowice. W szczególności, otoczą oni opieką merytoryczną młodych naukowców, którzy będą realizowali badania będące przedmiotem pozostałych modułów. Proponowane tematy badań mają na celu pokazanie kilku interesujących, oryginalnych i jednocześnie różnych badań naukowych, wpisujących się w cele strategiczne GZM, odnosząc się do koncepcji „zrównoważonej zielonej metropolii” w jej wymiarach związanych w szczególności z niską emisyjnością, zarządzaniem energią oraz rozwojem innowacyjnych branż.
W skład projektu ECOnomics4Climate II wchodzą następujące inicjatywy:
- Ucząc się od mistrzów: Prof. Reggy Hooghiemstra;
- Ucząc się od mistrzów: Prof. Yannis Tsalavoutas;
- Ucząc się od mistrzów: Prof. Nazim Hussain;
- Preferencje międzyokresowe w kontekście transformacji energetycznej – perspektywa rejonów górniczych;
- Zarządzanie ryzykiem zielonej transformacji w firmach branż innowacyjnych;
- Metropolia w dobie rewolucji technologicznej: mapowanie warunków i kierunków rozwoju sektora gamingowego;
- Zrównoważony konsument a transformacja energetyczna Metropolii;
- Wdrożenie nowatorskich metod kształcenia dla edukacji o ESG w metropolitalnych nieruchomościach.
Projekt dofinansowany przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię w ramach Programu „Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki” w latach 2022-2024. Wszystkie działania zaplanowane w projekcie zostaną zrealizowane w 2024 roku, a całkowita wartość dotacji wynosi 327 106zł.
Projekt został zainicjowany i przygotowany przez dr hab. Monikę Wieczorek-Kosmala, prof. UE przy wsparciu Biura Internacjonalizacji.
Skład Zespołu projektowego:
- dr hab. Monika Wieczorek-Kosmala, prof. UE - Kierownik projektu
- dr Rafał Buła,
- dr inż. Iwona Gorzeń-Mitka,
- dr Sylwia Słupik,
- mgr Paulina Badura,
- mgr Rafał Rydzewski,
- mgr Magdalena Skowron,
- mgr Kacper Zagała.
- mgr Marta Glińska-Twarowska

Dołącz do nas