3rd International Staff Week na uczelni University of Kragujevac, Serbia (7.06 do 11.06.2021)

Zachecamy do wziecia udziału w tygodniu szkoleniowym 3rd International Staff Week na naszej partnerskiej uczelni University of Kragujevac w Serbii. Udział może zostać zrealizowany z dofinansowaniem z programu Erasmus+. Szczegóły programu oraz finansowania dostępne w naszym biurze. Zapraszamy!

The University of Kragujevac is pleased to invite both academic and administrative staff from our partner universities to the 3rd International Staff Week, which will take place between June 7 and June 11, 2021.

This staff week will provide the participants with the unique opportunity to learn more about the University of Kragujevac, its participation in the Erasmus+ program, how we and our partners deal with mobilities in times of pandemics, share success stories and best practices with other colleagues.

The programme will include a wide range of activities, the main topics are oriented towards organization and realization of students and staff mobilities (student/staff support and administration, incoming/outgoing students, tools for better service, promotion, etc.), with the accent on mobilities in times of pandemics.Participants will have opportunity to network with colleagues from partner institutions both from partner and programme countries.

The participation fee for the staff week is €50, for participants from programme countries, paid on arrival, and includes conference materials, coffee breaks and meals during 4 days, an excursion, and welcome and farewell dinner.

Deadline for applying: Friday, 28 May 2021

Contact person details: Administrative Erasmus+ Coordinators Email: erasmus@kg.ac.rs Tel. +381 34 300 425

kg.ac.rs/eng/

9. edycja International Staff Week - Brno University of Technology

W imieniu czeskiej uczelni partnerskiej - Brno University of Technology serdecznie zapraszamy do udziału w 9. edycji International Staff Week.
Mile widziani są aktywni uczestnicy, chętni do dzielenia się pomysłami, najlepszymi praktykami i własnymi doświadczeniami.
Wydarzenie odbędzie się w dniach 17-21 października 2022 r., składać się będzie ze spotkań, prezentacji oraz warsztatów i przeznaczone będzie głównie dla pracowników administracyjnych lub odpowiedzialnych za agendę międzynarodową.

Wszystkie informacje, w tym program wstępny, można znaleźć TUTAJ.
Rejestracja dostępna TUTAJ
Termin składania wniosków upływa 31 sierpnia 2022.