Opinie poprzednich stypendystów

 

Damian, Grecja, University of Ioannina, semestr zimowy 2019/2020

Zajęcia odbywały się w większości w formie self-studying tzn. z wykładowcami kontakt utrzymywałem na zasadzie konsultowania projektów wykonywanych samodzielnie. Wykładowcy podchodzą do studenta na poziomie partnerskim, byli bardzo pomocni i oferowali wiele materiałów oraz pomocy merytorycznej potrzebnej do zaliczenia przedmiotu. Poznałem wiele praktycznych narzędzi np. do pozyskiwania źródeł informacji.

Integracja z lokalnymi studentami odbywała się dzięki prężnie działającemu ESN.
Bogate zaplecze uczelni (darmowa siłownia, liczne kafeterie) sprzyjają poznawaniu nowych ludzi.

Zakwaterowanie kosztowało 65€ na miesiąc, w akademiku. Uczelnia oferuje też darmowe 3 posiłki dziennie. Drogi jest transport. Można bez żadnego problemu wyżyć ze stypendium, uczelnia poza tym była na tyle elastyczna że mogłem przez cały semestr pracować online. Polecam że względów ekonomicznych (moim zdaniem najtańszy możliwy erasmus) oraz walorów turystycznych Grecji - ogrom miejsc do odwiedzania oraz przyjemną pogoda przez całą zimę.

 

Sebastian, Finlandia, Seinäjoki University of Applied Sciences, semestr zimowy 2019/2020

Z oferty studiów można było wybrać wiele przedmiotów w ramach International Business, z przedmiotów dotyczących marketingu, B2B, informatyki czy logistyki. Zajęcia były przeprowadzane w profesjonalny sposób z językiem angielskim na wysokim poziomie, zaliczenia były w formie przedstawienia raportów i prezentacji jak i egzaminów końcowych. Zajęcia były przeprowadzane w wielokulturowych grupach, kładąc nacisk na współpracę międzynarodową.

Współpraca z international office jak i z mentorem była na dobrym poziomie, zawsze byli dostępni w razie jakichkolwiek pytań.

Życie w Finlandii nie należy do najtańszych, duża część stypendium z erasmusa szła na zakwaterowanie, które było jednak na wysokim poziomie. Zakwaterowanie obejmowało mieszkania jedno lub dwu-osobowe z osobnymi pokojami i łazienkami, dzieląc tylko kuchnie ze współlokatorem. Mieszkania znajdowały się blisko uniwersytetu (po drugiej stronie rzeki, 3 minuty na piechotę).

 

Wiktoria, Rumunia, Babes-Bolyai University semestr zimowy 2019/2020

Mogłam wybrać przedmioty z innych stopni oraz jeden z innego wydziału, wykładowcy w bardzo dobrym stopniu mówili po angielsku. Dla zaliczenia głównie musiałam przygotować prezentacje lub referaty.

Atmosfera była bardzo przyjazna. Małe grupy wykładowe, dzięki czemu wykładowcy nawiązywali bezpośredni kontakt ze studentami. W mojej grupie znajdowali się jedynie studenci rumuńscy, którzy zawsze służyli pomocą co do życia w mieście i funkcjonowania na uczelni. Nie mieli oporów by rozmawiać między sobą po angielsku ze względu na mnie.

Koszty życia podobne jak w Polsce, stypendium w większości starcza. Restauracje i bary droższe niż w Polsce. Jedzenie w supermarketach w tej samej cenie jak w Polsce. Akademik bardzo tani, miesięczna opłata to 170 lei - ok. 160 zł. Jest to dwuosobowy pokój z łazienką, balkonem, przedpokojem, pokojem kuchennym i głównym. Standard bardzo dobry jak na tę cenę.

 

Karol, Austria, Fachhochschule Wiener Neustadt, semestr zimowy 2019/2020

Ludzie super, wykładowcy super, świetnie podejście, praktycy z wielkich korporacji. Wszystko przebiegło sprawnie i bez kłopotów, pomagają, choć w rzeczywistości są zamknięci w sobie.
Zakwaterowanie beznadziejne, od przyszłego semestru/ roku ma być świetne, centrum tego miasteczka, koło uczelni. Ludzie w akademiku, z całego świata i przecudowni.

 

Natalia, Francja, Y Schools, semestr zimowy 2019/2020

Ograniczony wybór przedmiotów dla studentów drugiego stopnia studiów, ponieważ we Francji na tym etapie studenci odbywają obowiązkowo staż. Poziom języka angielskiego u wykładowców w większości przypadków zadowalający i wystarczający do poprawnego przekazania wiedzy, jednak zdarzały się wyjątki. Zajęcia ciekawe, interaktywne; formą zaliczeń były egzaminy pisemne i zaliczenia ustne.

Ogólna atmosfera panująca na uczelni bardzo dobra, międzynarodowa i przyjazna studentom. Aktywne działanie organizacji studenckich w życiu szkoły, angażowanie wszystkich studentów do brania udziału w różnych wydarzeniach. W holu głównym z różnych okazji organizowany bufet (do zakupienia np. francuskie naleśniki) robione przez studentów dla studentów, promujące konkretne wydarzenia; możliwość gry na pianinie dostępnym w innej części korytarza; stoły do gry w ping-ponga i piłkarzyki; wygodne sofy i stoliki, gdzie można zjeść/pracować nad projektem. Partnerskie podejście wykładowców do studentów.

Y schools nie oferuje akademików, jednak nie ma problemu ze znalezieniem lokum jeszcze przed wyjazdem. Koszt wynajmu to  kwoty rzędu 320-400 euro/m-c.

 

Palina, Grecja, University of Patras, semestr zimowy 2019/2020

Mogłam wybrać studia w języku angielskim, zaliczenia w bardzo spokojnej sytuacji bez stresu. Podejście profesorów było bardzo miłe, wszyscy mieli dobry humor i nastrój. Miałam najlepszą pogodę przez cały semestr.

 

Patryk, Niemcy, Technische Universität München, semestr zimowy 2019/2020

Oferta przedmiotów jest bardzo szeroka. Jako student przyjezdny mamy możliwość wyboru przedmiotów ze wszystkich wydziałów. Zajęcia odbywają się trochę inaczej niż na UE Katowice – zarówno wykłady jak i ćwiczenia są nieobowiązkowe (przy czym pod żadnym pozorem nie polecam nikomu opuszczać ani jednego ani drugiego). Poziom TUMu, jako uczelni, jest na poziomie światowym i jesteśmy w stanie wyciągnąć bardzo dużo z programu wymiany, jeśli tylko chcemy.

Od samego początku mówione było, że studenci z Erasmusa nie mają żadnej taryfy ulgowej i faktycznie tak jest.

Jeżeli chodzi o inne koszty związane z życiem, to żywność jest w miarę porównywalna cenowo, bilet komunikacji miejskiej na cały semestr kosztuje ok. 194€. Jedzenie w restauracjach jest bardzo drogie. W mieście można znaleźć dużo punktów gastronomicznych przyjaznych studentom.

Bez wątpienia największą zaletą tej wymiany jest zobaczenie jak wygląda nauka na jednej z najlepszych uczelni wyższych na świecie. Ze względu na to, że jest to politechnika, byłem w stanie nabyć dużo umiejętności informatycznych, które moim zdaniem przydadzą się w kształceniu na kierunku Finanse i Rachunkowość, a których nie byłbym w stanie nabyć na UE Katowice

Największą wadą było to, że stypendium, które dostajemy z programu ERASMUS+ niestety nie wystarcza na pokrycie wydatków jakie nas czekają w Monachium.

 

Studentka, Austria, Fachhochschule des BFI Wien, semestr zimowy 2019/2020

W ramach programu ARIMA Double Degree miałam do wyboru dokładnie te same przedmioty jak studenci z mojego roku na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Formy zaliczeń były różne, zależnie od przedmiotu i wykładowcy: projekty, prace w grupach, egzaminy końcowe, prezentacje.
Dział International Office był bardzo pomocny i wspomagał studentów z zagranicy szczególnie na początku semestru. Wykładowcy byli zawsze osiągalni i pomocni w ramach problemów. Atmosfera na uczelni pozytywna.

Pokój jednoosobowy w akademiku ok. 400 Euro, standard bardzo dobry. Koszty utrzymania między 200-300 Euro, zależnie od potrzeb. Dobra opieka zdrowotna.

Kontakt ze studentami z całego świata. Wiedeń jest miastem różnorodnym kulturowo, otwartym, a jednocześnie bezpiecznym. Miasto jest czyste, ma doskonały system komunikacji publicznej. Uczelnia oferowała wiele atrakcji dla studentów z zagranicy (wycieczki, imprezy, spotkania).

 

Studentka, Niemcy, Hochschule für Technik und Wirtschaft des Saarlandes, semestr zimowy 2019/2020

Niestety nie mogłam wybrać przedmiotów z całej oferty. Co nie zmienia faktu, że starali się je dopasować w jak najbardziej przystępny dla mnie sposób. Studenci byli bardzo mili i pomocni. Koszty życia i zakwaterowania były wyższe niż w Polsce, ale wszystko w granicach rozsądku. Mogłam poznać sposób prowadzenia zajęć w innym kraju, a także kulturę i sposób wnioskowania osób z innych krajów.

 

Adrianna, Niemcy, Technische Universität München, semestr zimowy 2019/2020

Oferta studiów jest naprawdę bardzo szeroka, bo uczelnia ma bardzo wiele do zaoferowania, ale są to w większości jednak dość techniczne przedmioty. Przyjeżdżając tam z Uniwersytetu Ekonomicznego byliśmy automatycznie przypisani do wydziału „School of Management” z którego powinno pochodzić przynajmniej 60% punktów ECTS oraz 60% przedmiotów, co było niestety sporym ograniczeniem. Przedmiotów do wyboru jest jednak naprawdę bardzo dużo. Większość zajęć odbywała się raczej w formie wykładów i w dużych grupach, nawet na ćwiczeniach nie było podziału na mniejsze podgrupy, ale pewnie wynika to z faktu, że ani wykłady ani ćwiczenia nie są tam obowiązkowe- nikt nigdzie nie sprawdza obecności. Zajęcia same w sobie były zawsze bardzo ciekawe, wykładowcy zaangażowani, posiadający ogromną wiedzę i doświadczenie w tym czego uczą- nie ma tam osób które przez przypadek się tam znalazły. Co do zaliczeń, to jest to tutaj największy problem: nie ma żadnej „taryfy ulgowej” z racji że jest się z Erasmusa

Koszty życia w Monachium są niestety bardzo wysokie, ale większość nich stanowi czynsz za zakwaterowanie. Znalezienie pokoju do wynajęcia to naprawdę spore wyzwanie.

Największą zaletą pobytu była możliwość doświadczenia jak wygląda studiowanie na tak prestiżowej uczelni, nauki od bardzo doświadczonych wykładowców oraz brania udziału w tych wszystkich wydarzeniach, które uczelnia organizowała. Jest to uczelnia która ma naprawdę wysokie osiągnięcia i nawet przy tak ogromnej liczbie studentów jest w stanie wszystko sprawnie załatwić. Ogromną zaletą była tez możliwość poznania tak wielu osób z całego świata.

 

Paulina, Portugalia, Instituto Politécnico do Porto, semestr zimowy 2019/2020

Poziom języka wśród nauczycieli był bardzo dobry. W kwestii zaliczenia można był wybrać jedną z dwóch opcji: continuous assessment lub final assessment. Ja wybrałam pierwszy który polegał na wykonywaniu projektów i prac pisemnych i kolokwium w czasie całego semestru. Jeśli chodzi o integracje z lokalnymi studentami sprowadzała się ona jedynie do kontaktu z organizacją studencką COMAP, która organizuje czas studentom erasmusa i prowadzi program buddy, w którym każdemu studentowi przydzielona zostaje osoba, która pomaga mu w problemach związanych z życiem w innym kraju oraz związanych z uczelnią. Uczelnia nie oferuje zakwaterowania. W moim przypadku ceny mieszkania i życia były wydatkiem rzędu 600 euro miesięcznie. Piękne miasto i duże grono międzynarodowe otwarte na nawiązywanie znajomości

 

Katarzyna, Portugalia, Instituto Politécnico de Bragança, semestr zimowy 2019/2020

Oferta wyboru przedmiotów jest szeroka i nie ma problemu z późniejszą ich zmianą. Do wyboru jest wiele przedmiotów prowadzonych po angielsku. Wykładowcy są w większości pomocni i wyrozumiali dla studentów. Na zajęciach wiele projektów wykonuje się w grupach także często współpracuje się z innymi, zagranicznymi studentami. Koszt wynajmu jednoosobowego pokoju to 135 euro + około 20 euro media miesięcznie (mieszkanie wynajęte poprzez Riskivector). Braganca jest mały miastem gdzie koszty życia nie są wysokie. Czasami znalezienie informacji na temat terminów, konsultacji, zaliczeń było problematyczne ponieważ niektóre informacje podawane były tylko po portugalsku.

Kacper, University of Zagreb, Chorwacja, semestr zimowy 2019/2020

UE w Katowicach ma podpisaną umowę jedynie z wydziałem Ekonomii i Biznesu Uniwersytetu w Zagrzebiu, dlatego przedmioty wybrałem jedynie z oferty tego wydziału. Studiowały jednak ze mną osoby, które miały przedmioty z różnych wydziałów, więc z formalnego punktu widzenia nie ma z tym problemu. Oferta przedmiotowa na moim wydziale była na tyle bogata, że bez problemu każdy znajdzie coś dla siebie. Z racji, że wybranymi przedmiotami zastępowałem jedynie przedmioty SW na naszej uczelni, mogłem je dostosować pod siebie (zajęcia jedynie w poniedziałki, wtorki i środy). Jeśli ktoś ma zamiar zastąpić przedmioty obowiązkowe, musi liczyć się z mniej korzystnym planem. Poziom języka angielskiego był wysoki, większość wykładowców i pracowników uczelni mówiła w nim bardzo dobrze i swobodnie. Podczas zajęć było sporo ćwiczeń grupowych i dyskusji. Na zaliczenie były głównie eseje, prezentacje lub końcowe egzaminy. Poziom prowadzenia zajęć był wysoki, a na zaliczenie trzeba było zapracować.

Atmosfera na uczelni była bardzo swobodna i przyjacielska. Wykładowcy byli bardzo mili i życzliwi. Można było wyjaśnić każdą wątpliwość i uzyskać potrzebną pomoc. Lokalni studenci, byli bardzo sympatyczni i pomocni.

Koszty życia w Chorwacji są zbliżone do tych w Polsce. Można wiele zaoszczędzić wybierając akademik zamiast pokoju w prywatnym mieszkaniu. Najdroższy akademik (są 3) kosztuje około 500 zł miesięcznie, a ceny prywatnych pokoi zaczynają się od 1000 zł.   Każdy student dostaje swoją legitymację, która uprawnia go do 70% zniżek na stołówkach. Polecam jednak mieć ze sobą więcej pieniędzy, żeby w pełni cieszyć się wymianą. Tutejszy ESN organizuje wiele wycieczek oraz imprez, a czasem warto zostawić menzę (studencką stołówkę) i iść ze znajomymi na pizzę, czy tradycyjny chorwacki posiłek.

Największą zaletą byli LUDZIE. Trafiłem tutaj na świetnych przyjaciół z całego świata, dzięki którym ten wyjazd będzie jednym z moich najlepszych życiowych przeżyć. Polecam korzystać z wydarzeń zapoznawczych i imprez, żeby znaleźć nowych przyjaciół, z którymi ciężko się będzie później rozstać. Dzięki nim wyjazd będzie niezapomniany.

 

Studentka, Włochy, Università degli Studi di Catania, semestr zimowy 2019/2020

70% przedmiotów musiało być z mojego wydziału. Studiowałam i zdawałam egzaminy na równi z włoskimi studentami. Włosi są bardzo otwarci i pomocni. Atmosfera na zajęciach jest zupełnie inna. Nieustanna dyskusja i pytania. Widać zaangażowanie studentów. Katania zdecydowanie jest dużo tańsza od północnych Włoch, jednak warto mieć odłożone swoje pieniądze. Na prawdę jest tutaj dużo do zwiedzania i kosztowania ;)

 

Bogna, Włochy, Universita Degli studi di Siena, semestr zimowy 2019/2020

Uczelnia przyjmująca pozwala na wybranie dowolnych przedmiotów ze wszystkich kierunków w różnych językach, jednak niektóre przedmioty wybrane przed przyjazdem zostały przez uczelnię przeniesione na semestr letni

Włoscy wykładowcy oraz biura rzadko kiedy odpowiadają na maile, dlatego lepiej "załatwiać" sprawy z nimi bezpośrednio. Jeśli chodzi o integrację z lokalnymi studentami, zależy to przede wszystkim od nas samych, niektórzy studenci na wymianie mają kontakt tylko z "Erasmusami", nie chodzą na zajęcia albo nie są zainteresowani zawieraniem znajomości z osobami, które studiują tu full-time. Ja poznałam bardzo dużo osób chodząc na zajęcia i w ten sposób utworzyła mi się grupa bardzo dobrych znajomych, nie tylko Włochów, ale też studentów z Turcji, Niemiec, Kanady, Francji, Holandii, USA, Szwecji, UK, Albanii, którzy studiują tu na anglojęzycznym kierunku. Myślę, że moja strategia "jak wygląda prawdziwe studenckie życie a nie życie Erasmusa" nie zawiodła.

Miejsce w pokoju dwuosobowym w akademiku w Sienie to koszt 297 EUR na miesiąc. Kuchnie w akademiku nie są wyposażone. 12 EUR trzeba liczyć za telefon z sieci TIM. Jeśli chodzi o wyżywienie to kawałek pizzy na mieście to cena od 1,5 do 3 EUR. W mensach uniwersyteckich można za 4.5 EUR kupić 3-daniowy obiad albo całą pizzę.

 

Jakub, Finladia, Seinäjoki University of Applied Sciences, semestr letni 2018/2019  

Podejście wykładowców do studenta było w ogóle inne tj. na pierwszych zajęciach poprosili nas żebyśmy się zwracali do nich po imieniu przez co nasza relacja była na nieco innym, bardziej przyjacielskim poziomie co owocowało o wiele lepszą współpracą. Forma prowadzonych zajęć i zaliczeń i była bardzo solidna, rzetelna i interesująca. Finlandia to dosyć drogi kraj dlatego bez wcześniejszego przygotowania może być ciężko.

Magdalena, Włochy, Universita' degli studi di Siena, semestr letni 2018/2019 

Atmosferę na uczelni oceniam bardzo dobrze. Studenci jak i pracownicy uczelni są bardzo pomocni (jednak większość z nich nie mówiła dobrze po angielsku). Po przybyciu, kontakt z jest bardzo dobry. Wszystko było jasno przedstawione na spotkaniu organizacyjnym, co i gdzie się znajduje. Biuro z uczelni partnerskiej długo odpisuje na maile wiec lepiej iść do biura osobiście. Jeśli akademik znajduje się w centrum, czy też blisko uczelni jest to dobry wybór, jednak gdy tak nie jest, polecam znaleźć mieszkanie prywatne. Koszty życia w Sienie są dość wysokie, dlatego że jest to region turystyczny, więc trzeba mieć oprócz stypendium swoje kieszonkowe, zwłaszcza jeśli myśli się o podróżach. Gdy posiada się kartę ESN są zniżki na Flixbusa (15%) wiec warto taką kartę wyrobić.

 

Katarzyna, Włochy, Università degli Studi di Siena, semestr letni 2018/2019 

Zajęcia nie były podzielone na wykłady i ćwiczenia tak jak to wygląda w Polsce. Od profesora zależy czy zajęcia w danym dniu będą prowadzone w formie ćwiczeń czy w formie wykładu. Większość zaliczeń to zaliczenia pisemne (test, zadania otwarte lub forma eseju do napisania w domu). Atmosfera jest bardzo dobra. Wykładowcy oraz inni studenci są bardzo pomocni (wszystko wyjaśnią, pokażą co i jak działa na tamtejszej uczelni). Duże wsparcie otrzymaliśmy również od organizacji ESN Siena. Organizowali oni wiele spotkań dzięki czemu mogliśmy lepiej poznać innych studentów z wymiany oraz się z nimi zintegrować.Największą zaletą było to, że Siena jest małym miasteczkiem i wszędzie łatwo się dostać, a jednocześnie nie można się w niej nudzić. Jest to miasto typowo studenckie, a więc organizowanych jest wiele imprez/ integracji.

Student, Niemcy, Technische Universität München, semestr letni 2018/2019

Uczelnia ma dobry kontakt ze studentami, mimo że jest ich bardzo dużo. Wykładowcy są mili, otwarci, widać, że są dla studenta a nie by zrobić swoje i pójść do domu. Lokalnych studentów nie spotyka się zbyt często ponieważ tych zagranicznych jest bardzo dużo. Wiele informacji przesyłanych drogą mailową, przypominanie o zbliżających się terminach. Komunikacja z wykładowcami możliwa przez platformę moodle. Wykładowcy sprawnie posługują się narzędziami na platformie i odpowiadają na wiadomości.

 

Studentka, Hiszpania, Universidad de Granada, semestr letni 2018/2019

Wykładowcy bardzo mili i pomocni, rozumiejący sytuację studenta przebywającego na wymianie, lecz nie traktują Erasmusów ulgowo. Słaba współpraca z mentorem. Forma zajęć: ćwiczenia i wykłady, forma zaliczeń: zależy od przedmiotu i prowadzącego; miałam kolokwia, egzamin końcowy lub projekt końcowy w postaci prezentacji. Koszty życia przeciętne, bardzo podobne do tych w Polsce pod względem zakupów; brak akademików; wynajęcie pokoju od 200-400 euro w zależności od miejsca.

 

Denys, Grecja, University of West Attica, semestr letni 2018/2019

Prawie wszystkie przedmioty co wybrałem przestały być oferowane po przyjeździe. Nikt nie miał problemów z wykładowcami. Studia nie była zbyt ciężka praca. Wynajem pokoju kosztuje +-250€. Darmowe jedzenie. Bilet studencki na miesiąc (wszystkie rodzaje transportu publicznego) kosztuje 15€.

 

Kamil, Grecja, University of Ioannina, semestr zimowy 2018/2019

Bardzo miła kadra. Organizowali nam wycieczki do pobliskich atrakcji oraz czas po studiowaniu. Wykładowcy pomocni i zawsze oferowali wytłumaczenie trudnych zagadnień po zajęciach, organizacja ESN utrzymywała kontakt z ludźmi z Erasmusa, organizowali nam czas przez co można było zintegrować się z lokalnymi osobami. Mieliśmy darmową studencką stołówkę, obiady nie były wyśmienite, ale nikt nie będzie narzekał. W akademiku była do dyspozycji kuchnia. Zakwaterowanie to były z reguły jednoosobowe pokoje w całkiem dobrym standardzie.

 

Studentka, Hiszpania, Universidade de Vigo, semestr zimowy 2018/2019

Atmosfera cudowna. Niesamowity klimat kampusu, który położony jest w górach. A samo miasto jest też nad morzem. Bardzo prężnie działa organizacja ESN, które organizuje mnóstwo eventów dla Erasmusów. Podejście wykładowców do przyjaznych jest bardzo pozytywne. Koszty życia są mega tanie jak na Hiszpanie. Porównywalne do życia w Polsce. Mi udało wynająć mieszkanie za 150€ i miałam 2 genialne współlokatorki, taras, garderobę w pokoju i podwójne łóżko. Bilety autobusowe kosztują 0.65€ jak założy się kartę autobusową. Niesamowici ludzie z różnych zakątków świata, podróże z tanimi biletami po Hiszpanii, Portugalii i Maroko, najpiękniejsze plaże w Vigo, wyspa, która wygląda jak Karaiby, na którą można płynąć z Vigo 30min statkiem i mogłabym wymieniać zalety bez końca.

 

Angelika, Niemcy, Europa - Universität Viadrina Frankfurt (Oder), semestr zimowy 2018/2019

Uczelnia jest bardzo przyjazna dla studenta, wykładowcy są pomocni, ale rzadko odpisują na mejle. Około 25% studentów to obcokrajowcy, większość z nich jest studentami regularnymi. Wszystkie zajęcia odbywają się że studentami regularnymi, więc integracja jest na bardzo wysokim poziomie.

 

Bożena, Hiszpania, CEU San Pablo en Madrid, semestr letni 2018/2019

Bardzo dobre relacje z profesorami i pracownikami uczelni. Do profesorów zwraca się po imieniu i zawsze wszyscy są chętni do pomocy. Teoretycznie jest jeden mentor na wydział dla Erasmusów, praktycznie nie. Nie ma tez tzw. "buddych".

 

Zofia, Hiszpania, Universidad de Oviedo, semestr letni 2018/2019

Największą zaletą pobytu na uczelni partnerskiej i udziału w Erasmusie są poznani ludzie, których nie poznałabym tutaj na miejscu. Osoby, które poznajemy w trakcie wymiany od razu stają się naszą Erasmusową rodziną, z którą spędzamy każdą wolną chwilę i przeżywamy jedną z najlepszych przygód. Udział w wymianie bardzo podnosi naszą pewność siebie, pozwala na lepsze radzenie sobie z problemami, stajemy się bardziej spontaniczni, otwarci i tolerancyjni. Poziom języka również jest o wiele lepszy. Sama miałam zajęcia po hiszpańsku i po angielsku, i mimo tego, że na początku bardzo ciężko było się przełamać i zacząć rozmawiać po hiszpańsku, to teraz po powrocie do domu brakuje mi codziennego kontaktu z tym językiem. Każdą chwilę na Erasmusie trzeba wykorzystywać w 100%, bo nasza wymiana bardzo szybko się kończy, a długo po jej zakończeniu i powrocie do domu będziemy za nią tęsknić.

 

Marta, Włochy, LIUC Universita Carlo Cattaneo, semestr zimowy 2018/2019

Po przyjeździe czekały na nas dwa adaptacyjne tygodnie - powitali nas bardzo mili pracownicy biura wymian międzynarodowych oraz studenci z organizacji ESN. Organizowali oni dla nas różne wydarzenia, które pozwoliły nam się bardzo zintegrować z innymi studentami z Erasmusa. Również w akademiku wszyscy studenci z wymiany mieszkali na jednym piętrze, więc byliśmy bardzo zintegrowani. Niestety to ograniczyło do minimum integrację z lokalnymi studentami - nie było żadnych wydarzeń, które pozwoliłyby nam się bliżej poznać. Zazwyczaj wszystkie wydarzenia oraz imprezy były organizowane osobno dla studentów zagranicznych i lokalnych.

 

Student, Belgia, HELMo Liège Belgium, semestr zimowy 2018/2019

Rozdają materiały dydaktyczne bezpłatnie (co było wielkim plusem), przedmiot Belgian Culture zapewnił podróże po Belgii i zapoznanie się z kultura i innymi studentami z Erasmusa. Koordynatorzy zawsze byli dostępni, nie było problemu, żeby załatwić jakąś sprawę. Samodzielne szukanie mieszkania, uczelnia nie posiada akademików.

 

Studentka, Grecja, University of Patras, semestr letni 2018/2019

Była możliwość nauczenia się języka greckiego. Zaliczenia miałam jako projekty, pytania otwarte.
Jeżeli uczelnia udzieli akademiki, to zamieszkanie jest tanie (90-120€). Dużo podróżowałam. Grecja nie jest za drogim krajem. Wszystko się spodobało. Wykładowcy zawsze pomagali. Chętnie bym pojechała tam jeszcze raz.

 

Iryna, Hiszpania, Universitat de Valencia, semestr letni 2018/2019

Nie było żadnych problemów w pytaniach formalnych i z wykładowcami, wszystko można było załatwić i otrzymać pomoc. Cała ta uczelnia to jedna wielka zaleta.

 

Karolina, Włochy, University degli Studi di Pavia, semestr letni 2018/2019

Bardzo dobra atmosfera, nie miałam żadnych problemów z jakimkolwiek kontaktem z biurem Erasmus bądź z koordynatorem. Tak samo mój mentor "buddy", wywiązał się że swojego zadania obowiązkowo, dlatego jak najbardziej polecam. Poznanie ludzi faktycznie z całej Europy, wysoki poziom nauki, możliwość podróżowania po całych Włoszech, poczucie włoskiej kultury i języka.

 

Aleksandra, Austria, FH des BFI Wien, semestr letni 2018/2019

Prowadzący z szacunkiem i zrozumieniem odnosili się do studenta, zawsze słuchali i byli chętni do dyskusji. Integracja z lokalnymi studentami: spotkać ich można było na zajęciach, byli bardzo mili i pomocni, ale zazwyczaj były to osoby pracujące, studiujące wieczorami, więc nie bardzo mieli czas. Ogólnie cały ESN był bardzo pomocny i mieliśmy grupę na whatsapp, gdzie byli wszyscy Erasmusi oraz ich mentorzy, więc komunikacja była na lepszym poziomie. Pani Anne Schitter była bardzo pomocna, zawsze starała się jak najlepiej załatwić sprawy pomiędzy uczelnia a Erasmusami. Ponadto szybko odpisywała na maile i zawsze była bardzo miła.

 

Patrycja, Belgia, HOWEST, semestr letni 2018/2019

Atmosfera ogółem była bardzo dobra, wykładowcy byli bardzo uprzejmi, a lokalni studenci pomocni. Praktyczne podejście do nauczania. Bardzo drogo. Niestety, nie ma tam akademików i musiałam szukać zakwaterowania na własną rękę.

 

Kinga, Słowenia, Univerza v Mariboru, semestr zimowy 2018/2019

Niestety nie było zajęć z lokalnymi studentami. Prowadzący byli w porządku, jedynie jedna prowadząca uprzykrzała Erasmusom studiowanie. Kontakt był prosty, ale nieraz długo trzeba było czekać na rozwiązanie problematycznej sytuacji. Stypendium z programu Erasmus+ wystarcza by pokryć koszty życia i zakwaterowania w Słowenii.

 

Klaudia, Belgia, Karel de Grote Hogeschool Antwerpen, semestr zimowy 2018/2019

Koordynatorzy, prowadzący, jak i tamtejsi studenci do studentów z wymiany nastawieni są przyjaźnie. Jest dużo spotkań zorganizowanych przez koordynatorów, dlatego nie ma problemu z integracją pomiędzy studentami z wymiany, jednak z lokalnymi studentami ciężko się poznać, gdyż oni w takich spotkaniach nie uczestniczą, a większość zajęć przeznaczonych jest tylko dla studentów z wymiany, tylko niektóre są w grupach mieszanych. Wynajem pokoju to 350 - 450 Euro na miesiąc. Jedzenie to 100-150 euro na miesiąc.

 

Weronika, Czechy, VSB Technical University of Ostrava,semestr zimowy 2017/2018

Współpraca z wykładowcami była bardzo dobra, wykładowcy dbali o to aby studenci mieli ze sobą kontakt podczas zajęć. Wykłady również przybierały formę zbliżoną do ćwiczeń. Najważniejszy był dialog i czynny udział w zajęciach. Czechy, a szczególnie Ostrava nie należą moim zdaniem do bardzo drogich miejsc. Za 2-osobowy pokój w akademiku trzeba było zapłacić 2500kč więc to nie była duża kwota. Jedzenie w Ostravie nie jest drogie, a w Menzie można było zjeść obiad za 6zł.

Anita, Francja, ESC Groupe Troyes, rok akademicki 2016/2017     

Była możliwość wybrania przedmiotów z innych kierunków, zajęcia były bardzo ciekawe, prowadzone przez praktyków, nie przez teoretyków, więc studia miały charakter studiów MBA. Wyciągnęliśmy niesamowicie dużo wiedzy praktycznej i teoretycznej. Atmosfera była bardzo dobra. Dużym atutem były zajęcia w różnych grupach, co dawało możliwość poznania większej liczby ludzi.

Tomek, Austria, University of Applied Sciences FH Kufstein, semestr letni 2016/2017

Bardzo fajne podejście wykładowców. Bardziej na zasadzie bliskiego kontaktu, niż uczeń-nauczyciel. Lokalni studenci bardzo chętnie integrują się ze studentami z wymiany. Uczelnia organizuje wiele aktywności w wolnym czasie, w którym uczestniczą wszyscy. Zakwaterowanie w akademiku to najlepsza decyzja jaką podjąłem. W 2 tygodnie zintegrowałem się z ponad 50 osobami z całego świata, z którymi mieszkałem w akademiku. Wątroba na tym trochę ucierpiała ale wspomnienia zostaną mi do końca życia.

Ewelina, Włochy, Sapienza di Roma University, semestr letni 2017/2018

Miałam do wyboru około 10 różnego rodzaju przedmiotów w języku angielskim. (przedmiotów po włosku było znaczniej więcej), przedmioty ciekawe, inne niż na uczelni macierzystej, przychylne formy zaliczeń, zajęcia interaktywne, dużo można się nauczyć, poziom języka angielskiego zależy od wykładowcy, byli tacy co mówili bardzo płynnie, a inni trochę gorzej. Wykładowcy mają bardzo dobre nastawienie do studenta, zależy im na interakcji. Lokalni studenci bez problemu współpracują z Erasmusami. Na większości przedmiotów grupy są mieszane: lokalni studenci oraz ci z Erasmusa.

Martyna, Niemcy, Hochschule fur Technik, Wirtschaft und Kultur Leipzig, semestr letni 2017/2018 

Największa zaleta pobytu: Nauka języków - znaczna poprawa płynności i pewności siebie. Nowe, niepowtarzalne doświadczenie. Poznałam cudownych ludzi, byłam w ciekawych miejscach. Z tych 5 miesięcy mam naprawdę dużo pięknych wspomnień, dużo można się o sobie samym dowiedzieć podejmując takie wyzwanie. Wspaniała okazja do samorozwoju.

Monika, Estonia, Tallinn University of Technology, semestr letni 2017/2018 

Największą zaletą wyjazdu byli świetni ludzie, a Tallinn to piękne miasto. Komunikacja miejska super! Na uczelni miałam możliwość stworzenia własnego planu zajęć na podstawie dostępnych przedmiotów w języku angielskim.

Edyta, Hiszpania, Universidad de Oviedo, semestr letni 2016/2017   

Bardzo miło wspominam studiowanie na uczelni w Oviedo. Wysoki poziom nauczania, połączony z wysoką kulturą osobistą wykładowców, jak również atmosfera życzliwości ze strony innych studentów i prowadzących zajęcia sprzyjały efektywnej nauce. Koszty życia są wysokie, niemniej jednak przy oszczędnym gospodarowaniu pieniądzem nie musiałam dokładać pieniędzy na podstawowe potrzeby egzystencjalne.

Marta, Czechy, Anglo American University in Prague, semestr zimowy2017/2018

Atmosfera na AAU jest wspaniała! Jest to stosunkowo mały uniwersytet, około 1000 studentów, przez co większość osób kojarzy się przynajmniej z widzenia. Dobrze działają tam koła naukowe, organizacje studenckie oraz program do wprowadzania i integrowania nowych studentów i studentów z wymiany. Wszyscy wykładowcy z którymi miałam przyjemność mieć zajęcia byli niezwykle mądrzy, doświadczeni, przyjaźni, wspaniali!

Ania, Hiszpania, Universidad Loyola Andalucia, semestr letni 2017/2018

Największą zaletą pobytu była możliwość zdobycia doświadczenia i nauki od osób, które realnie zajmują się danymi zagadnieniami. Nowe, świeże spojrzenie na wiele tematów. Do tego, poza dobrą edukacją, atmosfera zabytkowego miasta z ciepłego klimatu, która różni się znacznie od życia w północnej Europie. Możliwość poznania wspaniałych ludzi, przyjaźnie, podróże, jedzenie - świetny czas!

Paweł, Belgia, HOWEST de Hogeschool West-Vlaanderen, semestr zimowy 2017/2018    

Największa zaleta studiowania na HOWEST to rozwój kompetencji oraz 30 minut do morza rowerem. Ponadto: 1. Najromantyczniejsze miejsce w Europie. 2. Serce Europy i bliskość stolic takich jak Londyn, Paryż, Amsterdam. 3. Przyjazny studentowi uniwersytet.

Małgosia, Węgry, Széchenyi István University, semestr letni 2016/2017 

Świetna atmosfera i nieliczni studenci zagraniczni, co sprzyja lepszym i trwalszym znajomościom. Akademik tuż obok uczelni, zajęcia na wysokim poziomie a kampus położony 10 minut pieszo od centrum miasta. Z Gyor można w ok.1,5h dojechać do Budapesztu, Wiednia lub Bratysławy.