Przejdź do menu Przejdź do treści

Nowe świadczenie wspierające

1 stycznia 2024 r. weszła w życie ustawa o świadczeniu wspierającym, która wprowadziła nowe rozwiązania w systemie świadczeń dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów.

Komu przysługuje świadczenie wspierające?

Świadczenie wspierające będzie przysługiwać bez względu na dochód, będzie zwolnione z podatku dochodowego i nie będzie mogło zostać zajęte przez komornika. Przeznaczone jest dla osób, które:

  1. ukończyły 18 lat,
  2. są obywatelami Polski albo Unii Europejskiej (UE) lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), a jeśli nie – przebywają legalnie w Polsce i mają dostęp do rynku pracy,
  3. mieszkają w Polsce,
  4. otrzymały decyzję WZON (wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności), w której poziom potrzeby wsparcia został ustalony na uprawniającym poziomie punktów (w 2024 WYŁĄCZNIE od 87 do 100 pkt).

Harmonogram wprowadzenia świadczenia wspierającego:

  • I etap – od 1 stycznia 2024 r. – świadczenie wspierające dostępne dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 pkt
  • II etap – od 1 stycznia 2025 r. – świadczenie wspierające będzie dostępne także dla osób z niepełnosprawnościami z kolejnymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 78 do 86 pkt
  • III – ostatni etap – od 1 stycznia 2026 r. – świadczenie wspierające będzie dostępne także dla osób z niepełnosprawnościami z pozostałymi uprawniającymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 70  do 77 pkt.

Powyższy harmonogram nie dotyczy osób z niepełnosprawnościami, na które ich opiekunowie co najmniej w dniu 1 stycznia 2024 r. lub później pobierali dotychczasowe świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy, zasiłek dla opiekuna lub świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach – w przypadku takich osób z niepełnosprawnościami uzyskanie przez nie co najmniej 70 pkt w decyzji o poziomie potrzeby wsparcia, już od 1 stycznia 2024 r. będzie uprawniać do otrzymania świadczenia wspierającego.

Krok po kroku…

I. W wojewódzkim (lub powiatowym) zespole ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON) należy złożyć wniosek o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. Do wniosku należy dołączyć wypełniony kwestionariusz samooceny trudności w zakresie wykonywania czynności związanych z funkcjonowaniem oraz posiadać orzeczenie o niepełnosprawności.

Wniosek o wydanie decyzji można złożyć w formie elektronicznej – za pomocą systemu PIU EMP@TIA lub w formie papierowej.
Kiedy otrzymasz ostateczną decyzję WZON o potrzebie wsparcia, masz 3 miesiące na złożenie do ZUS wniosku o przyznanie świadczenia wspierającego.

II. Wniosek o świadczenie wspierające należy złożyć do ZUS wyłącznie w formie elektronicznej, za pomocą jednego z trzech kanałów wnioskowania:

  • Platformę PUE ZUS
  • Portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie empatia.mpips.gov.pl
  • Bankowość elektroniczną.

WAŻNE: Do wniosku o świadczenie wspierające nie trzeba załączać decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia, wydanej przez wojewódzki (powiatowy) zespół ds. orzekania o niepełnosprawności.  Wszystkie dane, które się w niej znajdują, ZUS samodzielnie pozyska z Elektronicznego Krajowego Systemu Monitoringu Orzeczeń o Niepełnosprawności (EKSMOoN).

Osoby ubiegające się o świadczenie wspierające będą mogły w siedzibie lub oddziałach ZUS uzyskać pomoc zarówno w założeniu profilu na PUE ZUS, jak i w wypełnieniu i wysłaniu wniosku przez Internet.

Instrukcja - Jak utworzyć wniosek o świadczenie wspierające (SWN) na PUE ZUS?
Instrukcja - Jak sprawdzić szczegóły wniosku o świadczenie wspierające (SWN) na PUE ZUS?

 

Źródło:
https://www.gov.pl/web/rodzina/swiadczenie-wspierajace 
https://www.gov.pl/web/rodzina/pytania-i-odpowiedzi---swiadczenie-wspierajace 
https://niepelnosprawni.gov.pl/a,1511,swiadczenie-wspierajace-od-1-stycznia-br-dowiedz-sie-wiecej 
https://www.fundacjaavalon.pl/abc/swiadczenie-wspierajace-co-warto-wiedziec/#b 
https://www.zus.pl/-/%C5%9Awiadczenie-wspieraj%C4%85ce-6 
Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3