Przejdź do menu Przejdź do treści

5th Multinational Conference Rethinking Expropriation Law, Katowice 2018

W dniach 27-29 września 2018 r. odbyła się konferencja zorganizowana przez Uniwersytet Śląski i Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach we współpracy z Groningen Centre for Law and Governance (GCLG), University of Cape Town, University of Johannesburg i Radboud University w Nijmegen.

W dniach 27-29 września 2018 r. w CINiB-ie, odbyła się 5th Multinational Conference Rethinking Expropriation Law pod tytułem: "Reconciling the protection of property and the public interest, just compensation and the governance of Expropriation" zorganizowana przez Uniwersytet Śląski i Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach we współpracy z Groningen Centre for Law and Governance (GCLG), University of Cape Town, University of Johannesburg i Radboud University w Nijmegen.

Była to piąta doroczna konferencji na temat prawa wywłaszczeniowego, ze szczególnym naciskiem na uzgodnienie i ponowne rozważanie kwestii zakresu ochrony własności prywatnej i interesu publicznego, sprawiedliwe odszkodowanie i zarządzanie wywłaszczeniem.

W konferencji wzięły udział 63 osoby a w trakcie 6 sesji naukowych 19 referatów wygłosili prelegenci z Australii, Grecji, Holandii, Izraela, Kanady, RPA, Węgier i Polski. W sesji pt. "Expropriating airspace – compensating for airport nuisance" zaprezentowano cztery referaty dotyczące problemów funkcjonowania obszarów ograniczonego użytkowania portów lotniczych w Polsce a udział w niej wzięli Prezesi Zarządu i członkowie kadry zarządzającej największych regionalnych portów lotniczych w Krakowie, Katowicach, Gdańsku i Poznaniu. Wygłoszone w trakcie konferencji referaty dotyczyły kwestii prawnych i ekonomicznych i wraz głosami w dyskusji przyczyniły się do lepszego zrozumienia problematyki wywłaszczeń i ułatwią w przyszłości osobom zaangażowanym w procesy wywłaszczeniowe rozwiązanie sytuacji konfliktowych. W trakcie konferencji referaty wygłosili pracownicy Katedry Inwestycji i Nieruchomości dr inż. Jan Konowalczuk (pt. Expropriation of airspace? – compensating homeowners in the vicinity of airports) i dr Tomasz Bolek (pt. Designating a new RUA for Kraków Airport – risks and opportunities connected with airport growth).

Konferencję zorganizowano na zasadach non profit i finansowana była z różnego rodzaju wsparcia oraz dotacji a obsługę finansową zapewniła Fundacja Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego "Facultas Iuridica", która udziela w tym zakresie bezpłatnego wsparcia.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom praktyki w drugim dniu konferencji, także w budynku CINiBA, zorganizowano ze wsparciem Śląskiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców Majątkowych w Katowicach odrębne seminarium z warsztatami metodycznymi pt. "Szacowanie nieruchomości metodą dyferencyjną. Odszkodowania w OOU portów lotniczych". W wydarzeniu wzięło udział 65 osób i byli to rzeczoznawcy majątkowi, prawnicy i pracownicy portów lotniczych. W trakcie 3 sesji wygłoszono 9 referatów a prelegentami byli naukowcy z Uniwersytet Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Uniwersytetu Szczecińskiego oraz praktycy rzeczoznawcy majątkowi prezentujący przykłady praktyki wyceny nieruchomości do celów odszkodowań w obszarach organicznego użytkowania portów lotniczych w Krakowie, Poznaniu i Gdańsku. Warsztatom patronatu udzieliła Polska Federacja Stowarzyszeń Rzeczoznawców.

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3