Inauguracja drugiego roku działalności KN Ekonomia Sportu

17 października odbyło się cykliczne spotkanie Koła Naukowego Ekonomia Sportu, w ramach którego podjęto dyskusję o pracy i warsztacie coacha piłkarskiego. Uczestniczył w nim zaproszony gość, Marek Wleciałowski, asystent trenera w GKS Piast Gliwice.

Podczas zebrania studenci usłyszeli praktyczne informacje dotyczące pracy trenera piłkarskiego w klubie Ekstraklasy. Za case study posłużył GKS Piast Gliwice, dzięki czemu dowiedzieliśmy się m.in. o podziale kompetencji w sztabie trenerskim, kształcie cyklu treningowego w trakcie sezonu, czy też o wyborze kadry meczowej. Następny blok tematyczny dotyczył skautingu, zbierania danych o zawodnikach i podejmowaniu decyzji menedżerskich o transferze nowego zawodnika.

Ważnym elementem wystąpienia było przedstawienie zakresu pracy obejmującej zbieranie danych ilościowych, radzenia sobie z big data w futbolu i ciągłej pracy statystyków klubów. Wnioski, jakie sformułowano to m.in. konieczność tworzenia nowych narzędzi naukowych dla potrzeb statystyki w sporcie, jak również rosnące zapotrzebowanie w klubach na pracowników w obszarze skautingu i statystyków.

Ponadto nasz Gość w swoim wystąpieniu odniósł się do swoich, bogatych doświadczeń piłkarskich (249 spotkań dla Ruchu Chorzów) i kariery trenerskiej (klubowej i reprezentacyjnej, gdzie m.in. będąc w sztabie Waldemara Fornalika wprowadzono wówczas do kadry takich piłkarzy, jak Krychowiak i Milik). Kolejne obszary tematyczne poruszane w dyskusji dotyczyły wyzwań w pracy trenerskiej – czyli ciągłej walki z czasem i zmiennością warunków oraz  intensywną rywalizacją z innymi klubami, ale także umiejętnym zarządzaniem kadrą piłkarską. Trener w swojej pracy powinien kierować się według M. Wleciałowskiego: stosowaniem zasad ogólnoludzkich, kompetencjami i rzetelnością. Osoba trenera powinna nade wszystko być realistą.

Prelekcja zakończyła się licznymi pytaniami Studentów, na które w sposób wyczerpujący odpowiadał nasz Gość, któremu w tym miejscu jeszcze raz pragniemy serdecznie podziękować za udział w inauguracji drugiego roku działalności Koła Naukowego Ekonomia Sportu.